czwartek, 5 grudnia 2024 03:39
Reklama
Reklama

Festyn, a później bitwa u stóp zamku - w tym 400 żołnierzy z Polski, Francji czy USA. Znane szczegóły Vivat-Vasa

Na zamku w Gniewie odbył się Sejmik Ziemi Kociewskiej. Organizatorzy inscenizacji historycznej Vivat-Vasa zaprosili do Gniewu ważne osobistości, by wspólnie porozmawiać o przygotowaniach i kształcie największej w Polsce rekonstrukcji XVII-wiecznej bitwy polsko-szwedzkiej.
Festyn, a później bitwa u stóp zamku - w tym 400 żołnierzy z Polski, Francji czy USA. Znane szczegóły Vivat-Vasa
Posłów uczestniczących w Sejmiku Ziemi Kociewskiej zaproszono także na pola nadwiślańskie, na których w tym roku odbędzie się inscenizacja.

Autor: gniew.pl

Sejmik otwarto na dziedzińcu gniewskiego zamku, gdzie licznie zebranych gości przywitał Jarosław Struczyński. Wśród zebranych byli sponsorzy dotychczasowych edycji imprezy, w tym od lat wspierający gniewską bitwę, właściciel szwedzkiej firmy Alarmtech Bjorn Gysell, pułkownik Żółtego Regimentu Piechoty czy Cezary Zawadziński, prezes amerykańskiej firmy SMR Automotive, rotmistrz chorągwi husarskiej księcia Stanisława Rewery Potockiego. Jako, że tegoroczne plany na organizację wydarzenia są nieco rozszerzone, na spotkanie zaproszono również nowych, potencjalnych sponsorów oraz włodarzy ościennych gmin, którzy mogliby wesprzeć Vivat-Vasę.

Wydarzenie w tym roku nie ograniczy się tylko do inscenizacji bitwy na polach nadwiślańskich. Organizatorzy planują, że impreza potrwa od 9 do 11 sierpnia. Zaangażowanych w bitwę ma być 400 żołnierzy, w tym 50 konnych z chorągwi husarskich, którzy przybędą do Gniewu m.in. innymi z Polski, Czech, Węgier, Ukrainy, Francji i Stanów Zjednoczonych. Główna bitwa rozegrana zostanie u stóp gniewskiego zamku, 10 sierpnia. Dodatkowo na Starym Mieście w Gniewie odbędzie się festyn staromiejski Vivat Gniew, podczas którego swoje kramy otworzą lokalni kupcy i rzemieślnicy m.in. kowale, płatnerzy i szabelnicy, a także karczmarze, którzy uraczą gości wybornym lokalnym jadłem. Musztrom i egzercerunkom piechoty na starówce towarzyszyć będą popisy artystyczne i muzyczne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama