Pod patronatem Dziennika Pomorza - Portalu Pomorza odbyly się zawody o Puchar Polski Highlander. Zawodnicy konkurowali w trzymaniu 10-kilogramowych, drewnianych mieczy (tzw. waga płaczu); pchnięciu kamieniem (10 kg), rzucie szkocką belką o długości 5 m- 50 kg, oraz 25 kg ciężarkiem - na odległość i ponad poprzeczką.
Niezwykle widowiskową konkurencją było połączenie sportów siłowych oraz zapasów w stylu japońskiego sumo. Zawodnicy przy pomocy 4-metrowej beli wypychali się z koła o średnicy 10 m.
- Twórcą Highlandera jest dr Douglas Edmunds, który zapoczątkował światowego Strongmena w 1977 r. Zawody nawiązują do tradycji sięgającej XI w., przypominającej szkockiego bohatera narodowego Williama Wallece’a. W Szkocji są wyrazem niezależności i odrębności od Anglii. W 2007 r. Sebastian Wenta wywalczył po raz pierwszy tytuł mistrzostwo świata w tej dyscyplinie. Podobnie było w 2008 i 2009 r. W 2010 r. zawody nie odbyły się. Wznowiono je w 2011 r. Wówczas Wenta przegrał z Gregorem Edmundsem, synem... dr Douglasa.
Zawody w Gniewie stały na wysokim, światowym poziomie. Wiele emocji zafundowali nam szkoccy górale podczas przerzucania 25-kilogramowego ciężarka ponad poprzeczką. Rekord świata w tej konkurencji, należący do Sebastiana Wenty, wynosi 5,40 m. Zawodnicy bardzo się do niego zbliżyli - na wysokość 5,20 m. Tyle osiągnął Łukasz Wenta, młodszy brat Sebastiana. Bardzo wysoki poziom oglądaliśmy również podczas konkurencji wyciskania szkockiej belki stojąc. Rekord Polski, należący także do Sebastiana Wenty (195 kg), pobił strongman Krzysztof Radzikowski - wycisnął nad głowę 200 kg.
W przerwie zawodów na scenie pojawił się kucharz z tradycyjną szkocką potrawą. Zadaniem zawodników było zjedzenie całego talerza haggisa bez użycia rąk. Haggis to specjał szkockiej kuchni narodowej, przyrządzany z owczych podrobów (wątroby, serca i płuc), wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku. Potrawa jest zwykle podawana z ziemniakami i brukwią. Sekret smaku tkwi w specjalnie dobranych ziołach.
Panie wzięły udział w zawodach rzutu kaloszem na odległość, natomiast dzieci w konkurencji przeciągania liny.
Zawody odbywały się pod znakiem „szkockiej”, sokołów i dudziarzy. Do Gniewa przybyło pięciu członków Orkiestry Częstochowa Pipes & Drums. Dudziarze, podobnie jak zawodnicy, sędziowie oraz prowadzący imprezę ubrani byli w szkockie kilty.
- Myślę, że impreza była udana – mówił Sebastian Wenta, współorganizator zawodów. - Padł rekord Polski w wyciskaniu belki - Krzysztof Radzikowski wycisnął 200 kg. Przyciągnęliśmy wielu widzów, co zawdzięczamy nie tylko zawodnikom, ale i pięknej słonecznej pogodzie. Z prowadzącym imprezy Mirosławem Kaffka i Jarosławem Dymkiem oraz “Agresiwem” zapraszamy na Finał Pucharu Polski Highlander 2012 w Szymbarku 2 czerwca 2012 r. godz.12 (połączony z biciem rekordu Guinnessa w cięciu najdłuższej deski świata).
Relacje, które łączyły Polaków i Szkotów tzn. walka o wolność i niepodległość narodu mogą stać się fundamentem międzynarodowej współpracy. Hasło niepodległości Szkocji wyrażone w słynnej wypowiedzi Williama Wallace'a „nie przyszliśmy tu paktować, ale walczyć i uczynić Szkocję wolną”, okazało się przełomem w historii tego kraju, bowiem jednoczyło wszystkie stany i mniejszości etniczne.
Integrujemy się wokół idei, poszukujemy prawdy o sobie, o miejscu w którym mieszkamy, pracujemy i wypoczywamy. Pokochaliśmy historię oraz legendy Szkotów i utożsamiamy się z nią. Polubiliśmy Szkotów. Jako narody mamy wiele podobieństw, ale też pięknie się różnimy.
Planujemy nawiązać szeroką kooperację z organizacjami społecznymi i przedstawicielami administracji Szkocji, by przez wzbogacenie wiedzy o kulturze, historii i tradycjach promować postawę tolerancji i otwartości kulturowej.
Sportowe zmagania górali szkockich stały się bodźcem dla barona Pierre de Coubertin'a do realizacji wielkiego przedsięwzięcia jakim było stworzenie Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które po raz pierwszy odbyły się w Atenach w 1896 r.
Celem organizacji Pucharu Polski Highlander 2012 w Polsce jest promowanie królowej sportu – lekkoatletyki w wymiarze historycznym. Chcemy również promować kulturę polską oraz celtycką poprzez muzykę, taniec i śpiew, pokazy kowali, płatnerzy, snycerzy, artystów rzeźbiarzy, sokolników, turnieje rycerskie, pokazy kulinarne zdrowej żywności kuchni polskiej i celtyckiej oraz degustację regionalnych potraw, nalewek i produktów żywnościowych.
Celem nadrzędnym organizacji Pucharu Polski Highlander 2012 w Polsce jest uświadomienie Polakom i gościom zagranicznym, że migracje i wielokulturowość są nieodłącznym elementem polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
W 2013 r. planujemy organizację zawodów dla młodzieży szkół średnich woj. pomorskiego pod nazwą Puchar Pomorza Highland Games 2013. Zawody te zorganizowane zostaną po raz pierwszy poza terytorium Wielkiej Brytanii.
Główne cele jakie chcemy osiągnąć poprzez realizację tego przedsięwzięcia to:
- wspieranie rozwoju kultury fizycznej i edukacji sportowej młodego pokolenia,
- zaangażowanie w działania w zakresie wyrównywania różnic społecznych wśród dzieci i ludzi pokrzywdzonych przez los,
- wspieranie wartościowych inicjatyw kulturalno – sportowych związanych z promocją na arenie polskiej oraz międzynarodowej,
- wspieranie inicjatyw dotyczących zdrowia publicznego. Szczególnie w zakresie kardiologii w przypadku młodzieży czynnie uprawiającej sporty wyczynowe.
Organizatorzy dziękują: staroście tczewskiemu, pani burmistrz Gniewa, prezesom Banków Spółdzielczych w Gniewie i Tczewie oraz Firmie Wroński, Energo Aqua, Klubowi Ebro, firmie Dom Whisky z Jastrzębiej Góry oraz DanMar - Domy Drewniane Daniela Czapiewskiego.
Wyniki zawodów
(pierwszych z cyklu Pucharu Polski Highlander 2012)
1. Sebastian Wenta - 35,5 pkt.
2. Łukasz Wenta – 26
3. Krzysztof. Radzikowski - 22,5
4. Sławomir Toczek – 18
5. Dominik Zieliński – 18
6. Rafał Kobylarz – 17
Wyniki konkurencji
Pchnięcie kamieniem z miejsca (ciężar kamienia – 10 kg)
1. Łukasz Wenta – 14,20 m
2. Sebastian Wenta – 13,64 m
3. Dominik Zieliński – 12,60 m
4. Rafał Kobylarz – 12,32 m
5. Krzysztof Radzikowski – 11,25 m
6. Sławomir Toczek – 9,50 m
Wyciskanie szkockiej belki stojąc (maksymalny ciężar)
1. Krzysztof Radzikowski – 200 kg
2. Sebastian Wenta – 180 kg
3. Rafał Kobylarz
4.Sławomir Toczek
5.Dominik Zieliński
6.Łukasz Wenta
Rzut ciężarem 25 kg na odległość
1. Sebastian Wenta – 12,92 m
2. Łukasz Wenta – 11,37 m
3. Zieliński – 10,53 m
4. Rafał Kobylarz – 10,16 m
5. Krzysztof Radzikowski – 9,35 m
6. Sławek Toczek – 6, 22 m
Waga płaczu, czyli trzymanie na wyprostowanych rękach dwóch drewnianych mieczy
(waga jednego miecza – 10 kg)
1. Łukasz Wenta – 1, 53 min
2. Sebastian Wenta – 1, 48 min
3. Sławomir Toczek – 1, 43 min
4. Dominik Zieliński – 1, 29 min
5. Krzysztof Radzikowski – 1, 25 min
6. Rafał Kobylarz – 1, 20 min
Przerzucanie ciężaru przez poprzeczkę (waga ciężaru – 25 kg)
1. Łukasz Wenta – 5,20 m
2. Rafał Kobylarz
3. Sebastian Wenta
Krzysztof Radzikowski
4. Dominik Zieliński
5. Sławomir Toczek
Rzut belką na odległość (długość belki – 4,5 m)
1. Sławek Toczek – 12, 48 m
2. Sebastian Wenta – 12, 41 m
3. Dominik Zieliński – 12, 38 m
4. Krzysztof Radzikowski – 12, 14 m
5. Rafał Kobylarz – 11, 92 m
6. Łukasz Wenta – 11, 77 m
Wypychanie przeciwnika z koła
Ćwierćfinały
Sławek Toczek/Rafał Kobylarz – wygrał Sławek Toczek
Dominik Zieliński/Krzysztof Radzikowski – wygrał K. Radzikowski
Sebastian Wenta/Łukasz Wenta – wygrał S. Wenta
Półfinały
Sławomir Toczek/Krzysztof Radzikowski – wygrał S. Toczek
Krzysztof Radzikowski/Sebastian Wenta – Krzysztof Radzikowski oddał Sebastianowi Wencie zwycięstwo
Finały
Sławomir Toczek/Sebastian Wenta – wygrał Sebastian Wenta
Zdjęcia: Serwis organizatorów/Paweł Bielecki
Napisz komentarz
Komentarze