środa, 4 grudnia 2024 10:18
Reklama
Reklama

Zatorze i jego budynki gorzej traktowani od Starego Miasta? Jest jeden szkopuł...

Radny Józef Cichon pyta dlaczego budynki tczewskiego Zatorza traktowane są gorzej od obiektów w innych częściach miasta. Z jednej strony ich remonty obwarowane są restrykcyjnymi ograniczeniami, z drugiej nie mają szans na środki z miejskiego programu dofinansowania zabytków.
Zatorze i jego budynki gorzej traktowani od Starego Miasta? Jest jeden szkopuł...

Autor: (KU)

Chodzi głownie o potężne, ciekawe architektonicznie, ceglane obiekty położone przy ul. Młyńskiej, Kruczej czy Wilczej. Kamienice aż proszą się o remont, który znacznie podniosłyby estetykę przestrzeni publicznej całego osiedla.

Ograniczenia bez wsparcia

Od kilku lat miasto dofinansowuje inwestycje wspólnot w poprawę stanu elewacji, dachów czy stolarki, m.in. budynków na Starym Mieście. Mimo, że w wiele z nich nie dorównuje wyglądem obiektom z Zatorza, są w uprzywilejowanej sytuacji.

- Wspólnoty Zatorza napotykają na liczne ograniczenia - zauważa Józef Cichon. - Np. przy wymianie dachu musi być użyta dachówka ceramiczna, która jest znacznie droższa od zwykłej blachodachówki. Jeden z mieszkańców chciał powiększyć strych, jednak nie uzyskał zgody, bo ingerowałoby to w konstrukcję dachu. Nie mówimy tu o starówce, ale o jednym z tczewskich osiedli. Moim zdaniem walory zabytkowe nie powinny przesłaniać tych mieszkaniowych. A jeśli już tak jest, to miasto powinno objąć te obiekty swoim wsparciem. Dlaczego Zatorze ma być gorsze np. od Starego Miasta?

Na dofinansowanie z miasta mogą liczyć obiekty wpisane do rejestru zabytków bądź znajdujące się w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków. Budynki z Zatorza nie należą do żadnej z nich. Dlatego zdaniem radnego Cichona uchwała z 2010 r. precyzująca zasady dofinansowania powinna zostać zmieniona. Pod takim pomysłem podpisują się także inni radni. (...)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama