Ogrom prac, jaki został włożony w renowację Pałacu Marysieńki, Zamku oraz terenów zamkowych jest widoczny dla każdego, a moc atrakcji za rozsądna cenę przyciąga coraz większe grono miłośników historii, ale też dobrego wypoczynku i rekreacji.
Za swoje zauważalne działania Grupa Polmlek (inwestor Zamku) została nagrodzona przez kapitułę Centrum Edukacji i Promocji Regionu z Szymbarka wyjątkowym tytułem i nagrodą: „Maczugą Ambasadora Kaszub”. Wręczenia dokonał prezes CEiPR Daniel Czapiewski w sobotę w Szymbarku podczas ósmej już „Majówki Przedsiębiorców Pomorza”.
Maczuga na Zamku
Jednym z istotniejszych punktów imprezy było wręczenie „Maczugi Ambasadora Kaszub”. Otrzymał ją m. in. Andrzej Grabowski, prezes i współwłaściciel Grupy Mleczarskiej Polmlek (współwłaścicielem jest także Jerzy Borucki). Daniel Czapiewski wręczając maczugę powiedział, że cieszy się z faktu, że polska firma Polmlek nabyła zamek w Gniewie, który zaczął się dynamicznie rozwijać. Z zadowoleniem przyjął zapowiedź utworzenia ambasady Kaszub na Zamku w Gniewie. Andrzej Grabowski podziękował za maczugę i obiecał dbać o Zamek i współpracować z Kaszubami. W tym czasie rycerze z zamku – w postaciach Żółtego Regimentu, strzelali z armat i muszkietów. Po oficjalnych uroczystościach odbyło się otwarcie browaru, w którym produkuje się regionalne piwo... truskawkowe, wg starych oryginalnych receptur.
- Było dużo okazji do osobistych spotkań z przedstawicielami firm, instytucji i organizacji, a nasz Zamek w Gniewie miał stoisko promocyjne – informuje dyr. Krzysztof Lisiecki. – Już niedługo ogłosimy nadanie Centrum Edukacji i Promocji Regiony tytułu Ambasadora Kociewia. Ciekawostką jest to, czy i na Kociewiu przyjmie się truskawkowe piwo!
Śladami Jana III
Kociewiacy, Kaszubi i wiele osób w Polsce już wie, że Zamek zyskał nowe życie i warto tu przyjechać. Od maja br. wiedzą to także Wiedeńczycy! Otóż śladami Jana II Sobieskiego, tym razem już nie powstrzymywać Turków, ale przypominać o naszej historii i rozsławiać gniewskie atrakcje Zamku w Wiedniu, podążyli przedstawiciele Zamku z kasztelanem Jarosławem Struczyńskim i dyr. Krzysztofem Lisieckim na czele. Odbijać żadnej twierdzy nie trzeba było, więc wyprawa zatrzymała się w gościnnych progach Ambasady RP, gdzie wspólnie świętowano uchwalenie Konstytucji 3 Maja. A ponieważ w restauracji i w karczmie w Zamku można smacznie zjeść, to i specjały zostały także do Wiednia przewiezione.
- Teraz więc, po wiekach, spodziewamy się najazdów… Austriaków do nas, w gościnne mury naszego gniewskiego Zamku – mówi Krzysztof Lisiecki. - Wdzięczność za dokonania naszego króla Jana jest mile widziana u nas.
Europejski Park Historyczny
Nowością jest powołanie do życia fundacji o nazwie „Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew”, która m.in. będzie popularyzowała dzieje narodu polskiego na tle Europy, ze szczególnym uwzględnieniem husarii - chluby oręża polskiego.
Reklama
Owocna wizyta gniewian w Wiedniu. Nagrodzeni... maczugą
GNIEW. O gniewskim Zamku, któremu nowy inwestor przywrócił życie, jest już głośno nie tylko na Kociewiu, ale też w regionie, kraju, a nawet poza granicami Polski. Wszystko dlatego – jak mówi dyrektor generalny Krzysztof Lisiecki - że możemy być dumni z naszej historii i warto pokazywać to, co mamy najlepszego i z tego korzystać.
- 18.05.2011 00:00 (aktualizacja 20.08.2023 00:38)
Napisz komentarz
Komentarze