Reklama
piątek, 24 stycznia 2025 06:08
Reklama
Reklama

Miejsce na plakaty z tradycją

Miłośnicy historii miasta chcą, aby w ramach rewitalizacji Starego Miasta, szpetne betonowe słupy ogłoszeniowe zamieniono na nowe, ale wzorowane na stuletnich słupach z ulicy Czyżykowskiej i Łąkowej.
Miejsce na plakaty z tradycją

To jedyne tego typu obiekty, które zachowały się w naszym mieście. Oba powstały około 1910 roku. Słupy wieńczy motyw krenelażu, a na tym z ul. Czyżykowskiej zachowała się dodatkowo metalowa sterczyna, wyznaczająca strony świata. Stare zdjęcia i pocztówki miasta uświadamiają, że podobne obiekty stały m. in. także na pl. Hallera, skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i 1 Maja, 30 Stycznia i Kołłątaja oraz przy ul. Chopina. Pomysł zaczerpnięcia z nich wzorów do budowy nowych słupów narodził się na forum Dawnego Tczewa.

 

Wiele słupów zniszczono

- Podczas naszych licznych wędrówek odnaleźliśmy wiele zabytków małej architektury, które nadają naszym ulicom uroku i świadczą o bogatej historii miasta - wyjaśnia Łukasz Brządkowski, koordynator portalu Dawny Tczew - Wirtualne Muzeum Miasta. - Jednym z nich są słupy ogłoszeniowe, które codziennie mijamy nie mając nawet świadomości, że najstarsze z nich służą nam już ponad sto lat. Niestety, do naszych czasów przetrwały jedynie dwa zabytkowe, reszta została albo zniszczona, albo zastąpiona słupami współczesnymi. Naszym zdaniem nie współgrają one z architekturą starówki, dlatego też zrodził się pomysł przywrócenia jednego wzoru zgodnego z tczewską tradycją.

 

Wniosek do prezydenta

Nowe słupy miałyby stanąć przy ul. 1 Maja, na rogu 30 Stycznia i Kołłątaja oraz przed budynkiem poczty przy ul. J. Dąbrowskiego. Ułatwieniem przy realizacji tego pomysłu jest fakt, że Urząd Miejski posiada dokładne plany słupów, które można teraz wykorzystać.

- Stosowne pismo zostało już przedstawione Komisji Gospodarczej, która na posiedzeniu jednogłośnie poparła naszą inicjatywę i zwróciła się z wnioskiem do prezydenta miasta o włączenie naszej inicjatywy do rewitalizacji starówki - dodaje Łukasz Brządkowski. - Chcemy, aby słupy pojawiły się w drugiej fazie realizacji tego programu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie Gra rodzinna w poszukiwanie zimy i warsztaty dla dzieci wycinanie, malowanie i klejenie GRA RODZINNAPoszukajmy zimy w Tczewie.12 stycznia w godz. 10.00-16.00 odbędzie się gra miejska adresowana do dzieci. Motyw przewodni – to jeden z zimowych obrazów Piotra Bruegla, którego kopię można oglądać w Galerii Henryka Kudzio. Początek gry w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a koniec w kamienicy przy ul. Podmurnej 15. Orientacyjny czas na wykonanie zadań: 45 minut. Do wygrania kubki i inne gadżety Fabryki Sztuk. WARSZTATY RODZINNEOd wielu lat w Fabryce Sztuk organizowane są sobotnie warsztaty. To spotkania dla dzieci na ogół w wieku 3-8 lat i ich opiekunów. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej wzmacnia relacje dziecka z rodzicem, a ponadto stanowi drogę do rozwoju artystycznego młodej warsztatowiczki / młodego warsztatowicza. Dzieci rysują, malują, wycinają, wyklejają, składają, dokonują wyboru kolorystyki. Każde spotkanie – to inny temat przewodni. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.Terminy:11.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – serce z wikliny papierowej18.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – plastyczna niespodzianka25.01/ godz. 12.00 / ul. 30 Stycznia 4 – malowanie na szkleRaz w miesiącu organizowane są też spotkania dla młodych miłośników najsłynniejszych klocków świata. 26 stycznia o godz. 12.00 i 14.00 zapraszamy do kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na budowanie z klocków. Obowiązują zapisy telefoniczne: 607 471 550 Fabryka SztukData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 12:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.01.2025 15:00
Reklama