czwartek, 10 kwietnia 2025 11:12
WAŻNE!
Reklama dotacje unijne dla firm

Gdzie mieszkasz? Na osiedlu wampirów

Nazwy zawdzięczają nieistniejącym imperiom, militariom czy imionom… córek deweloperów. Chodzi oczywiście o tczewskie osiedla. Suchostrzygi, Czyżykowo, Bajkowe, Górki czy Abisynia - każdy z mieszkańców Tczewa mieszka na którymś z nich, ale nie każdy wie skąd pochodzą te dziwaczne słowa.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Gdzie mieszkasz? Na osiedlu wampirów

– Podobno kiedyś mieszkały tu wampiry i stąd ta nazwa – uważa Tomek, mieszkaniec Suchostrzyg. Trochę ma w tym racji. Nazwa Suchostrzygi to połączenie słów „suchy” i „strzyga”, czyli „wampir”, „upiór”. „Suchy” być może dlatego, że strzygi wysysały z ciała krew, innymi słowy wysuszały. Jednak wątpliwe, by na terenie dawnej wsi mieszkały wampiry. Prawdopodobnie jeden z mieszkańców otrzymał niegdyś takie przezwisko, być może z powodu jakiejś wady lub przez „wampirzy” charakter. Dawniej wieś Suchostrzygi nazywała się Łunowo, po niemiecku Lunau. Nazwa ta może być pruskiego pochodzenia bądź wywodzić się od staropolskiego przezwiska Łuna. W wielu językach rdzeń „luna” oznacza księżyc, także i w języku polskim mamy łunę. Może ten księżyc przyciągnął wampiry?

Reklama

Amerykański sen

Prątnica, czyli osiedle domków jednorodzinnych, to dawne dobra rycerskie i folwark. Skąd ta nazwa? Należy ją wywodzić od staropolskich słów „pręt”, „prątki”, które oznaczają „zarośla”, „chrust”. Częścią osiedla Prątnica jest też Ameryka, czyli kilka domów przy ul. Jagiellońskiej niedaleko placu z pomnikiem Jana Pawła II. Nazwa jest przewrotna, ponieważ w tym miejscu swój przydział w okresie międzywojennym otrzymały osoby bezrobotne. Amerykańska, równie przewrotna nazwa to Manhattan, czyli targowisko, które miało się kojarzyć z wielkomiejskim handlem.

Bajkowe czy Piotrowo?

W sąsiedztwie Suchostrzyg znajduje się dawny teren Malinowa, czyli kombinatu owocowo-warzywnego. Nazwa ta jednak nie ma polskiego pochodzenia. Na początku XX wieku w miejscu obecnego hotelu znajdował się folwark Amalienhof („Amalia” to niemieckie imię, a „hof” to „dwór”), który Polacy spolszczyli fonetycznie jako Malinowo. Z kolei od południa z Prątnicą sąsiaduje osiedle Bajkowe Piotrowo, które mieszkańcy mylnie nazywają po prostu Bajkowym.

– Osiedle Bajkowe Piotrowo zostało tak nazwane w 1999 r. i taka nazwa jest ostateczna – informuje Krzysztof Korda, radny i przewodniczący Komisji do spraw opiniowania nazw ulic w Tczewie. – To połączenie świetnej nazwy bliskiej mieszkańcom (bajkowe) i dawnej nazwy osady. – Piotrowo było folwarkiem, który nazwę zawdzięcza właścicielowi, Peterowi Jantzenowi. Po niemiecku ten majątek to Peterhof, czyli dwór Petera, po polsku Piotra.  Z zachowania tej historycznej nazwy cieszy się Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa. – Nie musimy  się wstydzić naszej historii, dlaczego więc sięgamy po sztuczną nazwę „Bajkowe”? Nazwy osiedli powinny odwoływać się do tradycji.

Afrykańskie studnie

Na północy Tczewa znajduje się Abisynia, czyli oficjalnie osiedle Stanisława Staszica, nazwane na cześć księdza, który rozdał ziemię biednym chłopom. Teren ten, podobnie jak wspomniana Ameryka, był w okresie międzywojennym przekazywany osobom biednym i bezrobotnym. Osiedle to nie było wówczas podłączone do wodociągów. Wodę pobierano z Wisły lub z wykopanych studni, zwanych abisynkami, a wszechobecny wiatr przywiewał piasek niemal jak na pustyni. W tamtym czasie o afrykańskiej Abisynii (dziś Etiopia) mówiło się sporo, bo trwała wojna tego kraju z Włochami. Czy mieszkańcy lubią dziś nazwę Abisynia? – Wydźwięk negatywny chyba zanikł doszczętnie. Ta nazwa wpisała się już do tradycji – twierdzi Jakub Osowski, mieszkaniec osiedla.

Czyżykowo to nazwa południowego osiedla, która pochodzi od przezwiska Czyżyk lub od ptaka czyżyka, który zimuje w pobliżu rzek. Z kolei osiedle Bema zawdzięcza swoją nazwę głównej ulicy, której patronem jest generał Józef Bem. Południowa część tego osiedla jest zwana Szklanymi Domami. Nazwa ta jest przewrotna (symbol nierealnych marzeń o idealnej Polsce) i związana z bliskim sąsiedztwem ulicy Żeromskiego. Pisarz ten w powieści „Przedwiośnie” zawarł ideę szklanych domów.

Kozy i Napoleon

Mamy też w Tczewie wiele nazw osiedli, które określają teren, na jakim się znajdują. Osiedle Nad Wisłą (okolica ul. Reja) znajduje się blisko rzeki, osiedle Za Parkiem jest tuż za parkiem miejskim, osiedle oficjalnie nazwane Za Strzelnicą sąsiaduje z dawną strzelnicą, a z kolei osiedle Zatorze to teren położony za torami kolejowymi. Inna, potoczna nazwa tego osiedla to Kozenfyrtel. Jest to połączenie słów „koza” (na łąkach przy tym osiedlu dawniej wypasano kozy) oraz „Viertel”, czyli po niemiecku „dzielnica”. Również od topografii terenu pochodzi nazwa Górek, nazwanych oficjalnie osiedlem Wincentego Witosa, czyli na cześć trzykrotnego premiera Polski. – Ten teren zawsze był pagórkowaty i stąd ta nazwa – wyjaśnia Witold Gwizdała, mieszkaniec osiedla.

Także i osiedle Śródmieście II otrzymało swojego patrona, czyli Antoniego Garnuszewskiego, dyrektora dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie. Z kolei Fabichowo (potoczna nazwa osiedla Kolejarz) to nazwa na cześć Franciszka Fabicha, inicjatora budowy osiedla dla pracowników kolei. Inną ciekawą tczewską nazwą jest Kanonka - od niemieckiego „Kanonenweg”, czyli drogi armatniej, która swój rodowód wzięła od przemarszu przez ten teren w 1812 roku francuskiej artylerii pod dowództwem Napoleona.

Niech zadecydują mieszkańcy

W Tczewie powstają także nowe osiedla: Jabłoniowe Wzgórze (od pobliskich sadów), Solaris (teren nasłoneczniony), Dominiki (od imienia córki właścicieli firmy deweloperskiej) i Zacisze (teren spokojny, oddalony od zgiełku miasta). – Nazwy używane przez deweloperów to niekiedy produkty marketingowe – mówi Krzysztof Korda. – Nie istnieje oficjalnie osiedle Dominiki czy Solaris. Być może jednak kiedyś będą one funkcjonowały w potocznym języku mieszkańców Tczewa. Z kolei nazwa Jabłonowie Wzgórze w 2012 roku została oficjalnie nadana uchwałą Rady Miejskiej na wniosek dewelopera. W przypadku Zacisza deweloper przywrócił zapomnianą, istniejącą przed laty nazwę. Jeśli wniosek o nadanie takiej oficjalnej nazwy południowym Górkom wpłynie do komisji, zajmiemy się jego rozpatrzeniem. A jak nazwać nowe osiedla w przyszłości? To pytanie do mieszkańców. Im więcej osób zgłosi propozycje, tym większa szansa na znalezienie dobrego rozwiązania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

keller 09.01.2015 10:15
Osiedle Kolejarz przez 15 lat od założenia nie miało nazwy, dlatego nazwano je fabichowem od nazwiska radnego nadzorującego osiedle.

Reklama
ja 27.02.2014 12:47
Nazwa "Osiedle Dominiki pochodzi od imienia córki właścicieli firmy deweloperskiej". Pomijając fakt, że właścicielami są dwaj "panowie" wciskający ludziom wybrakowany towar nie zdziwi mnie nawet to, że mają córkę. Krótko mówiąc córkę Dominikę ma jeden z właścicieli, a nazwę osiedla powinni raczej wybrać mieszkańcy

21.01.2014 10:41
kredyt we franku boli, tymbardziej, że do spłaty jest więcej jak było na początku i nikt z tym nic nie robi, co mnie w sumie obchodzi, że kurs tak skoczył ? Ekonomiści tego nie przewidywali ?

21.01.2014 16:37
do skomentowania

jaś 20.01.2014 22:23
Geneza nazwy Suchostrzyg jest mniej sensacyjna. To bodajże prof. Breza ustalił, że nazwa Suchostrzygi nawiązuje do okresowo wysychającej (suchej) rzeczki, w tym przypadku prawdopodobnie Motławy.

Bart 21.01.2014 10:24
To jedna z dwóch teorii. Ten sam prof. Breza w "Nazwach miast Pomorza Gdańskiego" opisuje teorię ze strzygami.

Reklama
ren 20.01.2014 19:30
Bajkowe powinnini przemianowac na wisielców no ta tym osiedlu było i zapewne bedzie najwiecej samobujstw klientów bankowo-dewleroperskich.

Obywatel 20.01.2014 11:39
Wampir jest słowem pochodzenia słowiańskiego w oryginale to był Wąpierz. Bram Stoker, autor Drakuli przerobił je na Vampire i tak powróciło do nas w nowej formie Wampir.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zaprasza na koncerty i wydarzenia muzyczne w kwietniu 2025 r. Koncerty symfoniczne i wydarzenia PFB w kwietniu 2025 r. Archikatedra Oliwska2/04/2025, środa, godz. 19:15Wstęp wolny!Koncert PapieskiWystąpią:Chór 441 Hz, fot. Sandra ŻyłkaOrkiestra PFBRafał Kłoczko – dyrygentMagdalena Stefaniak – sopran Zuzanna Nalewajek – mezzosopran Sebastian Mach – tenor Tomasz Raff – basChór 441 Hz(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Cantilenaz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego(przygotowanie: Anna Borkowicz)Młodzieżowy Chór Mieszany Semper Iuvenes w Toruniu(przygotowanie: Renata Szerafin-Wójtowicz)Jakub Kornacki – narratorW programie:Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626 [50’]Fragmenty poezji i prozy Jana Pawła IITradycyjnie już we wspaniałej Archikatedrze Oliwskiej Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra w hołdzie dla Papieża Polaka. Towarzyszyć jej będą znakomici polscy śpiewacy oraz aż trzy zespoły chóralne. Fragmenty twórczości Jana Pawła II przeczyta Jakub Kornacki. Perełką repertuarową będzie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dyryguje Rafał Kłoczko.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB4/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 27-126,5 złKoncert symfoniczny – Alena BaevaAlena Baeva_fot. Andrej GrilcWystąpią:Orkiestra PFB George Tchitchinadze – dyrygentAlena Baeva – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Antonín Dvořák – Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 [32']Przerwa [20']Johannes Brahms – II Symfonia D-dur op. 73 [43']Jedna z najwszechstronniejszych skrzypaczek na świecie Alena Baeva wraca do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Koncert 4 kwietnia pozwoli ponownie podziwiać jej fenomenalną technikę i wysłuchać wyjątkowej, jak zawsze w jej przypadku, interpretacji arcydzieła światowej wiolinistyki, czyli pełen wirtuozerii dla solisty Koncert skrzypcowy a-moll Dvořáka. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2024 roku:Ruch Muzyczny---Sala Biała / Dębowa6/04/2025, niedziela, godz. 10:00 i 11:30Bilety w cenie: 19-58 zł (bilet rodzinny w cenie 131,5 zł) Warsztaty rodzinnego muzykowania – Bajka o brzydkim kaczątkuWystąpi:Orkiestra dziecięca z Centrum Edukacji SuzukiBarbara Rompca – skrzypceProwadzenie: Dorota PawlusGodz. 10:00 à wiek: do 5 latGodz. 11:30 à wiek: 6-10 latCzas trwania: ok. 50 min.Liczne instrumenty, takie jak skrzypce oraz flety, opowiedzą Wam historię małego, dzielnego pisklątka, które zaskoczyło wszystkich i wyrosło na pięknego łabędzia. Bajkę wyświetlaną na ekranie wzbogacą arcyciekawe efekty brzmieniowe. Natomiast w części plastycznej warsztatów wykonacie własne skrzypeczki, jakich świat nie widział.Warsztaty rodzinnego muzykowania to uczta muzyczna, jaką przygotowaliśmy dla rodzin z dziećmi. Czego możecie się spodziewać w te niedzielne przedpołudnia? Podczas każdego spotkania:• umuzykalnianie, gra na instrumentach, śpiewanie i taniec• bajka muzyczna, czyli część słowno-muzyczna lub słowno-taneczna• warsztaty plastyczne--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB7/04/2025, poniedziałek, godz. 11:00Bilety: 28 złKoncert edukacyjny – Tajemnice strunWystąpią:Maja Gadzińska – śpiew, prowadzenie koncertuNatalia Walewska – skrzypce, kierownictwo artystyczneAnna Bona – skrzypce, scenariusz koncertuSławomir Iwaniak – altówkaAnna Śmiszek-Wesołowska – wiolonczelaJędrzej Kacprzyk – kontrabasIwona Kacprzak – gitaraWiek: 4+Czas trwania: ok. 50 min.Filharmonia i żyjące w niej instrumenty skrywają wiele tajemnic. Wiadomo, że często ćwiczą i ciężko pracują. Jednak gdy nadchodzi ten dzień, wieczór z występem przed odświętnie ubraną publicznością w wypełnionej po brzegi sali, zdarzają się przykre niespodzianki. Tym razem padło na skrzypce, które kompletnie się… rozkleiły. Co teraz? Zaprzyjaźniony lekarz, specjalista od chorób instrumentów smyczkowych, przybywa z pomocą.Pan lutnik – Jacek Sikorski – opowie o budowaniu instrumentów i zabiegach pielęgnacyjnych, które trzeba codziennie wykonywać, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Odpowie również na pytania, dlaczego stradivarius jest droższy od mercedesa i gdzie instrumenty mają duszę.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala nad Motławą 8/04/2025, wtorek, 13:30Bilety w cenie: 38 zł (jeden bilet obejmuje wstęp jednego dziecka i opiekuna)Warsztaty muzyczne: Muzykalny maluszekTwoje dziecko ma talent muzyczny?Pokażemy Ci, jak go rozwinąć!Prowadzenie: Dorota PawlusWiek: 1–4 latCzas trwania: 45 min.Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia umuzykalniające dla dzieci i całych rodzin. Przyjdź, dołącz do nas. Tym, co wyróżnia te zajęcia spośród innych, są wspaniała zabawa przy wartościowej, bogatej stylistycznie muzyce, starannie dobrany każdy szczegół oraz skupienie się na pielęgnowaniu relacji w rodzinie. Wykorzystujemy piosenki w języku polskim oraz angielskim. Każde spotkanie to wspólne muzykowanie, śpiewanie, zabawa z rekwizytami, gra na instrumentach muzycznych. Wykonamy proste instrumenty muzyczne oraz przedmioty związane ze sztuką. Damy Wam też wskazówki, jak umuzykalniać dzieci w domu i co robić, by muzyka stała się naturalną częścią Waszego życia.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB11/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 16-80 złGala Pomorskiej Nagrody Artystycznej / Młode talenty – najlepsi dyplomanci aMuzPomorska Nagroda Artystyczna - statuetki fot. Mateusz Słodkowski_PFBWystąpią:Orkiestra PFBMaciej Tomasiewicz – dyrygentZihao Wang – fortepianZihao WangWeize Yang – saksofonWeize YangProwadzenie: Marta GoluchW programie:Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Sroka Złodziejka [10’]Takashi Yoshimatsu – Cyber Bird Concerto na saksofon i orkiestrę op. 59 [25']Richard Addinsell – Warsaw Concerto [10']Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie (nr 7 c-moll, nr 8 g-moll op. 46 oraz nr 7 C-dur op. 72) [10’]Polska Filharmonia Bałtycka co roku gości galę finałową najbardziej prestiżowej nagrody artystycznej na Pomorzu, czyli Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wybierani zostają laureaci w trzech kategoriach: Kreacje Artystyczne, Nadzieja oraz Mecenat, zaś marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przyznaje dodatkowo Wielką Pomorską Nagrodę Artystyczną za całokształt twórczości. W tym roku wydarzenie to połączone jest z prezentacją twórczości najzdolniejszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Tak się złożyło, że w tym roku są to dwaj artyści pochodzący z Chin: pianista Zihao Wang oraz saksofonista Weize Yang. Filharmoników gdańskich poprowadzi Maciej Tomasiewicz.Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyk – rezydent, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego                  --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB13/04/2025, niedziela, godz. 12:00Bilety: 27-70 złKoncert familijny – Z guzika na guzikorkiestra akordeonowa PulsantiWystąpią:Orkiestra akordeonowa Pulsanti w składzie:Dominik Żych, Wojciech Kowal, Maksymilian Lejk, Albert Woelke, Kamil Heliasz, Martyna Podolska-Dębska, Ewa Nizielska, Małgorzata Remiszewska, Jakub Kolańczyk, Mikołaj Skopek, Adam Tarnożek, Paweł Deja, Wojciech UlanowskiSabrina Stachel – dyrygentkaWizualizacje: Saskia WojtalewiczPrzed siebie krok, a potem skok! Wyprawa z guzika na guzik i dalej – po rozmaitych okresach w historii muzyki, jej gatunkach i stylach. Dołączcie do nas, a pobudzimy Waszą wyobraźnię i zainteresowanie sztuką, nakarmimy ciekawość i kreatywność. Specjalnie dla Was stworzymy barwną dźwiękową mozaikę: od muzyki klasycznej, poprzez ścieżki dźwiękowe z popularnych bajek i filmów, po dobrze znane utwory współczesne.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Kameralna15/04/2025, wtorek, godz. 9:00 i 11:00Bilety w cenie: 17 złLekcje z Mistrzami – Fryderyk ChopinMazurki nie tylko na WielkanocDaniel ZiomkoWystąpią:Monika Pionk – śpiew, scenariusz i prowadzenie koncertuDaniel Ziomko – fortepiangodz.9:00 à wiek 10-14 latgodz. 11:00 à Wiek: 14+Czas trwania: ok. 50 min.Święta Wielkanocne za pasem. Czas więc na opowieść o największym polskim Mistrzu kompozycji fortepianowych. Poznacie jego życie i wybrane spośród licznych arcydzieł. Dlaczego właśnie Chopin, zapytacie? Niektóre utwory silnie kojarzą się ze słodkim wielkanocnym przysmakiem – mazurkiem. Podczas lekcji dowiecie się, co łączy mazurki fortepianowe z tymi wypiekanymi. Usłyszycie także inne wspaniałe tańce, takie jak: kujawiak, polonez czy walc, a przede wszystkim poznacie bliżej patrona naszej Filharmonii.--Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch Muzyczny---Sala Koncertowa PFB25/04/2025, piątek, godz. 19:00Bilety: 32-121,5 złKoncert symfoniczny – Konstanty Andrzej KulkaKonstanty Andrzej Kulkaorkiestra PFB fot. Piotr HukałoWystąpią:Orkiestra PFBRuben Silva – dyrygentKonstanty Andrzej Kulka – skrzypceProwadzenie: Konrad MielnikW programie:Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Halka [5']Karol Lipiński:– Rondo koncertowe C-dur op. 18 [13']– Fantazja G-dur na motywach z opery Krakowiacy i Górale J. Stefaniego op. 33 [12']Przerwa [20']Manuel Enriquez – Rapsodia Latinoamericana [15']Arturo Márquez: – Danzón nr 2 [10']– Conga del fuego nuevo [5']W ostatni piątek kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej gościmy wyjątkowego artystę. Pochodzący z Gdańska jedenz najwybitniejszych polskich skrzypków Konstanty Andrzej Kulka, który pomimo 78 lat zadziwia imponującą kondycją artystyczną. Maestro Kulka  z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona dwa dzieła jednego najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec swoich czasów, stawianych na równi z Niccolò Paganinim - Karola Lipińskiego. Dyryguje Ruben Silva. --Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa OrlenGłówny Sponsor PFB – Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.Partner wydarzeń artystycznych PFB w 2025 roku:Ruch MuzycznyData rozpoczęcia wydarzenia: 04.04.2025
16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka  2025 16-17 05. 2025 - Festiwal Hevelka 2025 W 2025 roku festiwal Hevelka świętuje swoje 10 lat! Z tej okazji szykujemy dla Was moc atrakcji. Tradycyjnie już zapraszamy w maju na stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, aby rozsmakować się w polskich trunkach rzemieślniczych w towarzystwie doskonałego street foodu i miło spędzić czas.Gdańska Fundacja Kultury ponownie zorganizuje STREFĘ KULTURY z koncertami instrumentalnymi na trybunach, otwartymi dla wszystkich uczestników Hevelki. W tegorocznej ofercie artystycznej nie zabraknie improwizacji młodych gdańskich pianistów jazzowych, pojawi się także muzyka gitarowa. Główną atrakcję stanowić będą wieczorne pokazy artystyczne, łączące ze sobą muzykę i sztuki plastyczne - malowanie na piasku.GE3K Events jak zwykle zorganizuje obszerną STREFĘ GIER PLANSZOWYCH z mnóstwem planszówek i karcianek do wyboru, najlepszymi animatorami w Trójmieście, turniejami oraz konkursami. Pojawią się też premierowo atrakcje, jakich dotychczas na Hevelce nie było. Więcej informacji już niebawem!----------Czego można oczekiwać od Hevelki?- najlepszych piw rzemieślniczych od topowych browarów i wschodzących gwiazd sceny kraftowej;- premier i limitowanych piw, dostępnych tylko w kegach;- szerokiego wyboru piw bezalkoholowych i niskoprocentowych, aby każdy - również ten niepijący - znalazł coś dla siebie;- bogatej oferty wysokogatunkowych trunków innych niż piwo - destylatów, miodów, cydru;- licznych foodtrucków, serwujących różnorodną kuchnię, w których każdy znajdzie coś pysznego;- komfortu, który oferuje Polsat Plus Arena w postaci klimatyzowanej, wygodnej przestrzeni, wielu miejsc siedzących, odpowiedniego zaplecza sanitarnego i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami;- pewności, że żadna pogoda nie pokrzyżuje Wam planów, gdyż stadion daje schronienie przed ewentualnym deszczem, a jednocześnie umożliwia wypicie piwa na świeżym powietrzu, otwierając swoje przestronne trybuny.----------Godziny otwarcia:16.05.2025 - 16:00 - 00:0017.05.2025 - 14:00 - 00:00----------BILETY - sprzedaż online już niebawem!Ceny:- bilet 1-dniowy: 33 zł online lub 36 zł na miejscu,- bilet 2-dniowy: 46 zł online lub 50 zł na miejscu.W cenie biletu zawarty jest bonus do wyboru:- szklanka festiwalowa,- wsparcie Fundacji Hospicyjnej.Promocja: od 21.00 bilet jednorazowy bez bonusu – 15 zł. Obowiązuje przy zakupie biletów w kasach.Bilet wstępu na Hevelkę uprawnia również do korzystania z bogato wyposażonej Strefy Gier Planszowych i udziału w koncertach organizowanych w Strefie Kultury.Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk, ul. Pokoleń Lechii 1, pomorskieData rozpoczęcia wydarzenia: 16.05.2025
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama
Reklama