piątek, 8 listopada 2024 06:44
Reklama
Reklama

Wystawa „150 lat Kółek Rolniczych w służbie polskiej wsi”

150 lat temu, 1 października 1862 r., Juliusz Kraziewicz założył Włościańskie Towarzystwo Rolnicze w Piasecznie. W związku z rocznicą w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oddział w Piasecznie zwiedzać można wystawę poświęconą temu wydarzeniu.
Wystawa „150 lat Kółek Rolniczych w służbie polskiej wsi”

Rozbiory, których doświadczył naród polski, a które stały się jednymi z najważniejszych wydarzeń końca XVIII w., odbyły się przy milczącej zgodzie państw europejskich. Terytorium Rzeczypospolitej zostało podzielone pomiędzy trzy sąsiednie mocarstwa: Prusy, Austrię i Rosję. Zmiany, wynikłe z nowej sytuacji politycznej kraju, odczuwało całe społeczeństwo, również chłopi.

Patriotyzm i tradycje

Chociaż na początku panował ogólny nastrój przygnębienia z powodu poniesionej klęski, wielu Polaków nie pogodziło się z nową sytuacją. Większość zdawała sobie sprawę z tego, że wolności  nie osiągnie się za pomocą bitew i wojen, ale poprzez szerzenie oświaty i pozytywistyczną pracę „od podstaw”. W takiej atmosferze rozpoczęli działalność na wsi najbardziej zaangażowani w sprawy niepodległościowe właściciele ziemscy, przedstawiciele kleru i światli chłopi.

- Kółka Rolnicze powstały z potrzeby samoobrony chłopów przed narodowym i ekonomicznym unicestwieniem - tłumaczy Marek Lidzbarski z piaseckiego muzeum. - Są one najstarszą organizacją rolniczą w Polsce istniejącą do tej pory. Historia kółek rolniczych jest nierozerwalnie związana z dziejami państwa polskiego i całego narodu, a zwłaszcza z losami polskiej wsi. Krzewienie patriotyzmu, narodowych tradycji i kształtowanie właściwych postaw obywatelskich, miało decydujące znaczenie dla ówczesnych i przyszłych pokoleń.

W służbie polskiej wsi

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie z okazji przypadającej rocznicy przygotowało wystawę „150 lat Kółek Rolniczych w służbie polskiej wsi”, na którą zaproszeni są pasjonaci historii i wszystkie osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o swoim regionie i jego losach. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00, w pozostałe dni i godziny po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr 58 535-14-29.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gumofilc 04.10.2012 11:36
W czasach PRL Kółka Rolnicze były źródłem wielkiego złodziejstwa. Wielu dobrze tam się obłowiło!! Ekonomicznie to Kółka były deficytowe. Państwo do tego złodziejstwa dopłacało!!

9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA 9-11 listopada 2024 - Swołowo - NA ŚW. MARCINA NAJLEPSZA POMORSKA GĘSINA Organizowana od jedenastu lat, stała się już rozpoznawalnym wydarzeniem w Województwie Pomorskim. Rok rocznie przyciąga blisko dziesięć tysięcy turystów, zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami, wytwarzanymi z jej mięsa. Przez trzy dni trwania imprezy, trwa biesiada przy dźwiękach dawnej muzyki, odbywają się występy zespołów folklorystycznych z regionu, a na koniec zatańczyć można na wiejskiej potańcówce. Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie miał okazję degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych (gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie: czernina, brukwianka, kapuśniak). Wydarzenie to niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia Św. Marcina. Gęsina w Swołowie, to również okazja by poznać i degustować potrawy i wyroby z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz, przy okazji, w jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około osiemdziesięciu wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami tj. Koła Gospodyń Wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy, przetwórcy i restauratorzy.Atrakcją dla odwiedzających są zawsze warsztaty i pokazy kulinarne, połączone z degustacją. Podczas imprezy odbywają się również pokazy i warsztaty muzealne, prezentujące dawne jesienne prace gospodarskie i domowe. Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz odwiedzić inne zwierzęta gospodarskie – owce, konie, kozy, kaczki, kury i in. Bilet wstępu na imprezę upoważnia do zwiedzania muzeum i uczestniczenia w pokazach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.11.2024
Reklama
Reklama
Reklama