Jak wybrać latarkę do domu? Czym się kierować podczas poszukiwań? Kilka wskazówek przedstawimy w tym artykule.
Latarka w domu – sprzęt nie tylko dla preppersa
Gromadzenie rozmaitych zapasów w domach kojarzy się wielu osobom z preppersami, czyli osobami, które pragną być przygotowane na wypadek nieprzewidywalnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych czy pandemii. Dla nich zapas żywności czy alternatywne źródła zasilania to konieczność, by móc spokojnie funkcjonować. Nie oznacza to jednak, że niektórych przedmiotów w domowym magazynie nie powinien tak naprawdę mieć każdy z nas. Mowa choćby o dodatkowych źródłach światła, w tym głównie o przenośnych latarkach ręcznych, które przydają się w rozmaitych sytuacjach.
W czym może być pomocna latarka w domu? To niezastąpione urządzenie, gdy na przykład dojdzie do awarii prądu lub blackoutu. Wówczas stosuje się takie niezależne rozwiązania, by móc się swobodnie przemieszczać wśród własnych czterech ścian. Co więcej latarki bywają niezawodne, gdy trzeba dostać się do ciemnych zakamarków lub miejsc, gdzie nie ma instalacji oświetleniowej (np. w garażach, piwnicach, na strychach). Da się też wykorzystać je wieczorową porą, gdy pojawi się potrzeba wyjścia do ogrodu.
Praktyczne latarki jako element zestawu EDC
Warto wspomnieć o tym, że latarki to nieodzowny element zestawów Every Day Carry, do którego zalicza się wszystkie przedmioty, które każdego dnia powinno się mieć przy sobie. Można by zapytać, czy w roli oświetlenia dodatkowego nie wystarczy telefon z funkcją latarki. Nowoczesne smartfony miewają przecież wiele funkcji – mogą też służyć jako źródło światła. Pamiętajmy jednak, że czasami, w sytuacjach kryzysowych, ważniejsza okazuje się możliwość wykonania połączenia telefonicznego czy wysłanie wiadomości, niż zużywanie cennej (i ograniczonej baterii) do doświetlania drogi.
Jak wybrać latarkę do domu?
Wybór latarek na rynku jest olbrzymi. Wiele z nich można znaleźć choćby na stronie: Karaluch.com.pl. Czym powinna się wyróżniać? Podstawą powinna być moc produktu, wahająca się przy najwyższym trybie od 1000 lumenów (wykorzystanie w warunkach domowych) do 3000 lumenów lub więcej (latarka również do ogrodu czy zadań wymagających dobrego oświetlenia). Do precyzyjnych prac wybiera się modele o skupionej wiązce światła. Jeśli trzeba natomiast w jednym czasie doświetlić większy obszar, najlepiej zdecydować się na model dający światło rozproszone.
Warto sprawdzić, ile trybów świecenia zapewnia dane rozwiązanie. W latarkach obok kilku mocy świecenia pojawiają się też dodatkowe funkcjonalności, jak choćby stroboskop (do celów samoobrony), SOS, ultrafiolet, a także tak zwany tryb księżycowy, który tworzy delikatną poświatę i rozświetla najbliżej położone przedmioty.
Kolejną kwestią jest sposób zasilania. Można zdecydować się na modele działające na klasyczne, wymienne baterie lub akumulatory. Dużą popularnością cieszą się produkty ładowane przez USB. Zawsze należy przy tym pamiętać o naładowaniu latarki oraz posiadaniu dodatkowych elementów zasilających.
Dla wielu osób ważna może być wielkość i ciężar latarki ręcznej. Jeśli zamierza się nosić ją w kieszeni, lepiej sprawdza się mała i lekka. Do okazjonalnego korzystania w domu lub samoobrony można natomiast wykorzystać większe i cięższe modele.
Dodatkowe źródło światła – bezpieczeństwo i komfort w każdej sytuacji
Niby tak mała rzecz, a potrafi okazać się bardzo pomocna. Latarki powinny znaleźć się w każdym domu. Choć może nie używa się ich na co dzień, to jednak w kluczowych momentach potrafią okazać się niezastąpione. Może warto zatem przygotować się do tego odpowiednio wcześniej i znaleźć swoją latarkę już dziś?