Szybki zabieg
W Polsce są zarejestrowane środki ochrony roślin z grupy herbicydów, które można stosować w zbożach ozimych jeszcze przed wschodami, a bezpośrednio po siewie. Taki termin aplikacji jest bardzo rzadko wybierany przez Rolników ze względu na bardzo długi okres od zabiegu do zimowego zahamowania wegetacji. Ryzyko "niedotrzymania" zabezpieczenia przed wschodami chwastów w tym czasie jest dość duże i może okazać się, że wiosenna korekta będzie koniecznością.
Za szybki zabieg można uznać również wykonany przed fazą krzewienia, co w praktyce oznacza aplikację herbicydu w fazie do 3-4 liścia zbóż. Z reguły występuje ona kilka tygodni po siewie i znacznie skraca konieczność długotrwałego działania substancji czynnej przed zachwaszczeniem.
Wczesne wykonanie zabiegu jest zasadne, ponieważ ogranicza wzrost większości chwastów w niskich fazach rozwojowych lub nawet na etapie kiełkowania.
Co na szybki zabieg w zbożach ozimych?
W zabiegu powinny być wykorzystane substancje czynne charakteryzujące się bardzo dobrym działaniem doglebowym, ponieważ w momencie zabiegu, tylko niewielka liczba chwastów skiełkowała. W tym okresie stosowane są herbicydy zawierające takie substancje czynne jak:
pendimetalina
chlorotoluron
diflufenikan
flufenacet
metrybuzyna
pikolinafen
metrybuzyna
Mogą występować jako mieszanina w gotowym produkcie, przykładem takiego preparatu może być Expert Met 56 WG. Łączy on w sonie dwie wymienione wyżej substancje czynne metrybuzynę i flufenacet, taki układ pozwala na długotrwałe działanie doglebowe. Alternatywą dla herbicydów wieloskładnikowych są środki zawierające pojedyncze substancje czynne. Wówczas z reguły są one składnikiem mieszaniny opryskowej składającej się z kilku herbicydów o pożądanym spektrum zwalczanych chwastów.
Gotowy produkt musi być herbicydem kompleksowym
W okresie jesiennym w zbożach ozimych wschodzi szerokie spektrum chwastów dwuliściennych oraz głównie jeden reprezentant jednoliściennych- miotła zboża. Dlatego też herbicyd złożony z 2-3 substancji czynnych musi być kompleksowy, żeby jego stosowanie było wygodne i nie wymagało dodatku innych środków chwastobójczych zawierających pojedyncze substancje czynne.
Opisane wcześniej połączenie metrybuzyny i flufenacetu w produkcie Expert Met 56 WG doskonale wpisuje się w powyższe wymagania. Środek zwalcza wiele gatunków chwastów dwuliściennych: przytulia czepna, przetacznik perski, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, bodziszek drobny, mak polny, maruna bezwonna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, fiołek polny, rumian polny oraz miotłę zbożową.
Zabieg w późno sianej pszenicy
Uprawa pszenicy ozimej po przedplonach późno zbieranych — buraku cukrowym i kukurydzy na ziarno jest standardem. Z reguły zboże wschodzi i przed zatrzymaniem wegetacji osiąga fazę 1-3 liści rzadko, kiedy rozpoczyna krzewienie. Jeżeli są ku temu warunki pogodowe, to z powodzeniem bez ryzyka dla rośliny uprawnej można przeprowadzić zabieg odchwaszczania jeszcze jesienią. Zabezpieczy to uprawę przed wschodami chwastów, które przy braku wyraźnych spadków temperatury, mogą wschodzić nawet w okresie zimowym. Z reguły wczesna wiosna to również okres spiętrzenia prac polowych związanych z wykonaniem startowego nawożenia azotowego, planowania zabiegów fungicydowych, czy też rozpoczęcia zespołu uprawek przedsiewnych pod rośliny jare.
Dlatego też, jeżeli pozwala na to przebieg pogody, to warto zastosować herbicyd zarejestrowany w niskich fazach rozwojowych pszenicy ozimej jeszcze jesienią np. Expert Met 56 WG.