Przygotowania do bitwy o Gniew dwóch Vasów 1626 r. Egzocerunki, scenki rodzajowe i musztra przed bitwą. AWANGARDA KULTURY LOKALNEJ
Ten weekend minął pod znakiem XXII edycji Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! Gniew 11-13 sierpnia kolejny raz przemienił się w XVII-wieczne miasto, pełne obyczajowości i wojskowości. W całym mieście, na każdym kroku można było poczuć ducha historii... Głównym punktem wydarzenia było wyjątkowe widowisko historyczno-batalistyczne: „BITWA POD GNIEWEM 1626”. Dziś o godz. 19.30 rozgorzała na nowo bitwa o Gniew, lecz zanim to nastąpiło mieliśmy okazję obcować z rycerzami, obyczajowością i rzemiosłem Rzeczpospolitej Szlacheckiej.
Przez niemal trzy dni cały Gniew tętnił historycznym życiem. Organizowane były musztry i egzocerunki piechoty, ubogacone koncertami, tańcami, rzemieślniczymi warsztatami oraz starodawnym jadłem. Zapewne każdy znalazł tu coś dla siebie. Zanim jednak rekonstruktorzy na dobre zamienili się walczących na śmierć i życie Szwedów i Polaków należało przygotować bitwę. Podglądnęliśmy jak miały się przygotowania do wyczekiwanej inscenizacji. Nie zabrakło burmistrza Gniewu Macieja Czarnieckiego w surducie, żupanie i czapce z piórem oraz pułkownika szarży husarskiej – Jarosława Struczyńskiego, tym razem ze złamaną nogą... w trumnie. A to wszystko w naszej fotorelacji.
Fot. Waldemar Kosiński/Studio Art/FX
Napisz komentarz
Komentarze