sobota, 24 maja 2025 05:19
Reklama

A zaczęli od budowy czterech kamienic - historia Spółdzielni

26 sierpnia 1898 r. ówczesny burmistrz miasta Ludwig Dembski (od 1904 roku Eichhart) powołał do życia niezwykle ważne dla rozwijającego się miasta przedsiębiorstwo. Mowa o Urzędniczej Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej, która od 1976 r. nosi nazwę Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie.  Po 116 latach od powstania wciąż funkcjonuje i służy tysiącom mieszkańców naszego miasta.
A zaczęli od budowy czterech kamienic - historia Spółdzielni

W II połowie XIX wieku, dzięki połączeniu kolejowemu, a przede wszystkim oddaniu do użytku mostu przez Wisłę, nastąpił dynamiczny rozwój Tczewa. Liczba mieszkańców szybko uległa potrojeniu z 3800 osób w roku 1850 do prawie 12 tys. w roku 1895. Powstała konieczność zwiększenia ilości domów, aby zapewnić rosnący popyt na mieszkania. Pierwszym krokiem było powołanie Towarzystwa Osiedli Podmiejskich, które zajęło się budową domków za parkiem, przy ul. Gdańskiej i na Prątnicy. Dodatkowo powołano spółdzielnie mieszkaniową, aby zagwarantować możliwość nabycia mieszkań dla mniej zamożnych osób. 9 września 1898 r. odbyło się pierwsze zgromadzenie członków spółdzielni. Przewodniczącym Rady Nadzorczej na pierwsze 5 lat został burmistrz Dembski.

Reklama

24 października tego samego roku zakupiono 3 tys. m/kw. terenu przy dzisiejszej ul. Sobieskiego. Zaplanowano tam budowę 4 kamienic, o numerach 5-8 z 27 mieszkaniami, które zostały oddane do użytku 23 kwietnia 1900 r. Dwa tygodnie po przekazaniu budynków zapada decyzja o zakupie dodatkowych 2400 m/kw. pod budowę 5 kolejnych domów (numery 12 – 15). W kolejnym roku zostają one oddane do użytku. Miesięczny czynsz, w zależności od budynku i wielkości mieszkania, wahał się  od 13 do 32 marek niemieckich. Zachęcone sukcesem władze spółdzielni zdecydowały o budowie kolejnych domów w innej części miasta, przy dzisiejszych ul. Stromej i Paderewskiego. W 1906 podjęto decyzję o budowie 7 domów z 40 mieszkaniami, jednak wobec bankructwa firmy budowlanej oddano je do użytku dopiero w 1910 r. W związku z obniżeniem się dochodów z komornego i zobowiązaniami kredytowymi spółdzielnia skupiła się na pełnym uzbrojeniu nowych budynków w gaz, prąd, wodociągi i kanalizację. Do wybuchu I wojny światowej wybudowano więc łącznie 16 budynków z 97 mieszkaniami.

Spółdzielnia w rękach polskich

W wyniku zakończenia wielkiej wojny Tczew w 1920 r. powrócił do Polski. Już wcześniej, w 1919 roku wielu Niemców wyjechało z miasta, dotyczyło to również znacznej liczby członków spółdzielni. Próbowali oni podjąć uchwałę o jej likwidacji, ale sprzeciwili się temu polscy udziałowcy. Doszło także do zmiany nazwy spółdzielni, do roku 1936 nosiła nazwę Spółdzielnia Budowlana Polskich Urzędników, a w latach 1936 – 1939 Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników Państwowych i Samorządowych. Trudna sytuacja gospodarcza II RP i kryzys światowy spowodował stagnację na rynku budowlanym. Spółdzielnia zajmowała się jedynie remontami istniejącej tkanki mieszkaniowej. Sytuacja poprawiła się w latach trzydziestych, kiedy z funduszy własnych wybudowano cztery domy: Wybickiego 22, Paderewskiego 15, Sobieskiego 35 i  sąsiedni. Tuż przed wybuchem wojny w zasobach znajdowało się 20 budynków i 135 mieszkań.

Okres powojenny

Okupacja oznaczała przejęcie majątku w administrację niemiecką, która pod koniec wojny zniszczyła większą część dokumentacji. Po zajęciu Tczewa przez Armię Czerwoną w kwietniu 1945 zebrali się pozostali przy życiu polscy członkowie spółdzielni. Po uzupełnieniu organów zarządu z 1939 r. 15 grudnia 1945 r. dokonano ponownej rejestracji spółdzielni. W związku ze znaczną dewastacją budynków mieszkaniowych w Tczewie, cały zasób spółdzielni podlegał do 1957 r. wydziałowi kwaterunkowemu Miejskiej Rady Narodowej. Zarząd ograniczał się do napraw istniejących budynków spółdzielczych. Od 1958 r., już na własny rachunek, rozpoczęto pierwsze powojenne inwestycje. W 1960 r. oddano do użytku budynek przy ul. Sobieskiego 19, a w latach 1961 – 1964 8 budynków na nowym osiedlu Czyżykowo. Do końca 1967 r. do spółdzielni, (od 1965 r. noszącej nazwę Powiatowej Spółdzielni Mieszkaniowej), należało 1280 członków, a zasób mieszkaniowy wynosił 682 mieszkania. Powstają również budynki spółdzielcze w Pelplinie oraz Gniewie.

Od roku 1970 rozpoczyna się kolejna wielka inwestycja – budowa osiedla Śródmieście II., powstającego naprzeciw dworca kolejowego. W odróżnieniu od Czyżykowa, gdzie powstawały tzw. punktowce na nowym osiedlu stawiano kilkukondygnacyjne bloki wieloklatkowe. W roku 1972 zasób spółdzielni wynosił 69 budynków mieszkalnych oraz budynki usługowe, w tym Osiedlowy Dom Kultury na Czyżykowie, którego działalność jest finansowana przez spółdzielnię.  Od 1974 siedziba spółdzielni znajduje się w obecnym miejscu, w budynku przy al. Zwycięstwa 6. Powoli kończyła się inwestycja na osiedlu Śródmieście II (od 1980 roku os. Garnuszewskiego), gdzie wybudowano bloki  przy ul. Niepodległości, al. Zwycięstwa, ul. Jedności Narodu i Saperskiej. Druga połowa lat 70-tych to podjęcie największego zadania w dziejach tczewskiej spółdzielni – budowa osiedla Suchostrzygi. Przystępowała ono do tej inwestycji z nową nazwą. W związku z likwidacją powiatów otrzymała ona swoją aktualną nazwę Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tczewie.  W 1976 r. oddano pierwszy budynek na os. Suchostrzygi I, przy ówczesnej ul. Rutkowskiego 43-45. Do roku 1980 oddano do użytku bloki przy obecnej ul. Armii Krajowej 51 – 57, Wł. Jagiełły 1-4 oraz 6 i ul. Akacjowej 1-3,7. W tym samym okresie rozpoczęto budowę osiedla Witosa w Gniewie i budynków przy ul. Dworcowej w Pelplinie.

Rozbudowa Suchostrzyg

Lata osiemdziesiąte to  przede wszystkim dalsza zabudowa Suchostrzyg oraz realizacja nowej inwestycji – budowy osiedla Suchostrzygi II. Powstają budynki na ul. Akacjowej, Brzozowej, Jodłowej i Jaworowej oraz nieco później Kasztanowej, Jarzębinowej. Po zmianach ustrojowych spadła liczba oddawanych do użytku budynków, wiązało się to zarówno z zabudową istniejących terenów spółdzielczych jak i zmianami ekonomicznymi. W latach 90-tych zakończona zostaje zabudowa osiedla Suchotrzygi II (ul. Topolowa), jak i podjęte są ostatnie prace na Suchostrzygach I i osiedlu Garnuszewskiego, gdzie pomiędzy dawnymi blokami powstają tzw. plomby. W 1997 zostaje oddany do użytku budynek mieszkalny przy ul. Paderewskiego 15a, tym samym po blisko stu latach spółdzielnia powraca na jeden z pierwszych terenów jakie zasiedliła. Inwestycje mieszkaniowe naszej spółdzielni zakończyła budowa w 2007 bloku mieszkalnego przy ul. Topolowej, kończąc po czterdziestu latach inwestycje zapoczątkowane na największym tczewskim osiedlu Suchostrzygi.

(Na podstawie informacji z kroniki SM red. Dawny Tczew)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

23.08.2014 10:32
NIC , ciekawego ma ten tekst tylko upokorzenie dla polskiego tczewa.DAWNY TCZEW TO NIE POLSKI tylko .......obca wredna opcja

Reklama
dempsik 04.09.2014 21:22
Tylko Henryk z Hamburga to prawdziwy Polak. Którą masz grupę volkslisty?

DZIADY TCZEWSKIE DAWNY TCZEW 22.08.2014 13:54
Komentarz zablokowany

TEKST OKROPNY 22.08.2014 11:03
Komentarz zablokowany

22.08.2014 10:59
Komentarz zablokowany

21.08.2014 18:21
Fajny, ciekawy artykuł

Reklama
Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama