niedziela, 18 maja 2025 23:51
Reklama

Pamiętasz tę reklamę? Pechowy poczmistrz z Tczewa

Piotr Fronczewski w telewizyjnej reklamie łamał sobie język próbując wymówić „poczciwy poczmistrz z Tczewa”. Nie był to pierwszy przypadek, kiedy anonimowy tczewski urzędnik pocztowy stał się postacią medialną. Ponad sto lat temu, prasa w USA opisała w formie zabawnej anegdoty przypadek jednego z naszych poczmistrzów.
Reklama
Pamiętasz tę reklamę? Pechowy poczmistrz z Tczewa

Główną postacią opowieści był urodzony w Słupsku Heinrich von Stephan, generalny poczmistrz Cesarstwa Niemieckiego, a od 1874 minister niemieckiej poczty. W ciągu wieloletniej kariery pełnił wiele istotnych funkcji państwowych, jednak największe zasługi położył dla rozwoju pruskiej, a potem niemieckiej poczty.

Telegram z Tczewa do żony

Był autorem reformy systemu pocztowego i unifikacji, dotychczas niezależnych służb pocztowych poszczególnych niemieckich państw. W 1870 r., wprowadził do usług pocztowych karty pocztowe, a siedem lat później telefon.  Zlecił budowę kilkudziesięciu budynków pocztowych na terenie ówczesnych Niemiec i postulował rozwój szybkiej floty transatlantyckiej, która pełniła istotna rolę w transporcie przesyłek pocztowych. Jako entuzjasta nowinek technicznych doceniał rolę innych środków łączności takich jak radio czy telegraf. Znajomość tego ostatniego stała się podstawą do powstania poniższej anegdoty.

Jak relacjonował Evening Post z 9.10.1897 r. von Stephan wybrał się z Królewca na całodzienną obserwacje jeleni w pomorskich lasach. W podróż udał się pociągiem, a stacją docelową było nasze miasto, znajdujące się w pobliżu właściwego celu wyjazdu. Przybywszy do Tczewa postanowił nadać na poczcie dworcowej telegram do mieszkającej w Berlinie żony, aby poinformować ja o bezpiecznej podróży.

„Już wetknął tu swój nos”

Urzędnik biura telegraficznego od razu rozpoznał swojego przełożonego i z pełną służalczością zaczął zapisywać jego wiadomość. Równocześnie na innym stanowisku zaczął pracować aparat Morse'a, używany wyłącznie do nadawania telegramów służbowych. Von Stephan zaczął wsłuchiwać się w sygnał nadawanej służbowo depeszy i ze zdziwieniem usłyszał charakterystyczne dźwięki układające się w jego własne nazwisko. Błyskawiczny rzut oka na twarz poczmistrza i jej śmiertelną bladość upewniły go, że się nie przesłyszał. Podszedł do służbowego stanowiska i na papierowej taśmie, na której zapisała się wysłana wiadomości przeczytał:  "Wypatruj zawieruchy. Stephan jest gdzieś na trasie. Będzie wtykał swój nos wszędzie".  Von Stephan  uśmiechnął się sardonicznie, podszedł do nadajnika i szybko wysłał taką odpowiedź: "Za późno! Już wetknął tu swój nos. - Stephan". Nie znamy dalszych losów pechowego poczmistrza  z Tczewa, natomiast sama historia zaczęła żyć własnym życiem i pojawiała się w amerykańskiej prasie wiele lat po śmierci jej głównego bohatera.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

babcia 05.06.2014 19:40
jest i poczmistrz o pocztmistrz - ale mają różne znaczenia , wiec po co od razu od głąbów... :)

Reklama
sedes 05.06.2014 07:58
Do głąbów z redakcji... POCZTMISTRZ! nie "poczmistrz"!

05.06.2014 09:29
To TY jesteś głąb kapuściany

05.06.2014 09:39
ty się chłopie ze wsi lepiej nie wypowiadaj na temat ortografii bo ci coś nie idzie....

Do Sedesa 05.06.2014 10:16
Zanim zaczniesz kogos wyzywac od głąbów, to sam zajrzyj to słownika, głąbie :p http://sjp.pwn.pl/slownik/2501864/poczmistrz

05.06.2014 22:00
sedes, siedz sobie gdzie siedzisz i nie mędrkuj. W artykule jest poczmistrz i tak powinno być, a tego swojego pocztmistrza zachowaj na inną okazję.

Reklama
Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama