piątek, 2 maja 2025 13:28
Reklama Advertisement

Asy z naszej szkoły. Przyszli strażacy i... pięściarze

TCZEW. W naszym cyklu przedstawiamy szkoły podstawowe działające na terenie powiatu tczewskiego. Dzisiaj kolej na Zespół Szkół w Morzeszczynie.
Asy z naszej szkoły. Przyszli strażacy i... pięściarze
Do Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie uczęszcza obecnie 227 uczniów z Morzeszczyna, Borkowa, Dzierżążna, Gąsiorek, Kierwałda, Lipiej Góry, Majewa i Królów Las. Od 1998 r. dyrektorem jest tu Piotr Gębicki, a jego zastępcą Bożena Osowska.

W planach piętro i winda
Budowę szkoły w Morzeszczynie rozpoczęto 8 września 1962 r., budynek oddano do użytku we wrześniu 1963 r. Znajduje się on na malowniczym terenie – stąd nazwa „szkoła pod lasem”. Kierownikiem był wtedy Henryk Cieniuch, szkoła miała 7 klas (183 uczniów, 75 dziewcząt i 108 chłopców).
W ostatnim czasie szkoła pozyskała pracownię komputerową, wyremontowano asfaltową nawierzchnię boiska, położono parkiet w sali gimnastycznej, częściowo wymieniono okna i przeprowadzono kapitalny remont łazienek.
1 września 1999 r. utworzono Zespół Szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum.
- W przyszłym roku planowana jest dalsza rozbudowa szkoły – informuje dyr. Piotr Gębicki. – Chcemy dobudować jedno piętro w nowej części oraz zamontować windę wożącą uczniów niepełnosprawnych. Będziemy czynić starania, aby oddzielić od siebie uczniów podstawówki i gimnazjum, stworzyć oddzielnie szatnie i natryski.

Przyszli strażacy i... pięściarze
- Uczniowie osiągają dobre wyniki z egzaminów końcowych – chwali podopiecznych Bożena Osowska. – Chętnie przyjmowani są do szkół ponadgimnazjalnych i doskonale sobie w nich radzą. Poziom szkoły jest więc bardzo zadowalający.
Uczniowie zajęli czołowe miejsce na szczeblu wojewódzkim z... wiedzy pożarniczej.
- Na pewno pomogły w tym zajęcia z zawodowym strażakiem, Januszem Chylińskim – mówi Piotr Gębicki. – Szkoli on dzieci m. in. z udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie jeżdżą też na obozy organizowane przez Straż Pożarną.
Szkoła może poszczycić się sławnymi absolwentami, sportowcami - Tomaszem Boninem, pięściarzem, b. mistrzem świata federacji IBC w wadze ciężkiej i Arkadiuszem Gardzielewskim, czołowym w Polsce długodystansowcem. Ukończył ją Tomasz Świątkowski, długodystansowiec, maratończyk, zawodowy żołnierz w Pakistanie.
- A ja nie tylko kończyłam tę szkołę, ale podjęłam tu moją pierwsza pracę – dodaje Bożena Osowska. – Mogę stwierdzić, że od czasów, gdy byłam uczennicą atmosfera tu się nie zmieniła. Nauczyciele i uczniowie szanują się nawzajem, żadne dziecko nie jest anonimowe, wszyscy się znają.

Żywność i pluszaki
W szkole czuć przedświąteczną atmosferę. Z okazji Mikołajek zorganizowano konkursy dla najmłodszych, każde dziecko otrzymało słodki upominek. W klasach odbędą się uroczyste wigilie, będzie wspólny świąteczny apel, podczas którego uczniowie otrzymają... paczki od św. Mikołaja. Nie zapomniano o świątecznych kiermaszach (z pięknymi ozdobami wykonanymi przez nauczycielki z klas I-III). Za zarobione pieniążki organizowane są różne imprezy dla dzieci.
- W ramach akcji „I ty możesz zostać św. Mikołajem”, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zbieramy żywność dla rodzin najbardziej potrzebujących w Morzeszczynie i okolicach – wyjaśnia Bożena Osowska. – Robimy to od wielu lat. Dzieci zbierają m. in. pluszaki dla maluchów – niedługo zawieziemy je do Domu Pomocy Społecznej w Bielawkach. Uczniowie czynnie włączają się we wszelkie akcje. Przed 1 listopada opiekują się zapomnianymi grobami, sprzątają je, zapalają znicze. Są chętni do pomocy.
Świąteczny apel uświetni chór szkolny, w którym dzieci śpiewają i grają na instrumentach.

Asy z naszej szkoły
W kolejnych numerach „GT” prezentować będziemy sylwetki uczniów ze szkół podstawowych powiatu tczewskiego, wyróżniający się różnymi talentami. Uczniowie
ci dostaną nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Tczewie - stypendia z wkładem
pieniężnym 80 zł. Będą oni również kandydatami do nagrody głównej roku.
Uczniowie wytypowani do stypendium ze Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie: Klaudia Libiszewska, Maria Domachowska, Adrian Dydrych i Klaudia Prószyńska.

Klaudia Libiszewska, kl. VI, Morzeszczyn – dobra z matematyki. Uczestniczka konkursów matematycznych i polonistycznych. Gra w siatkówkę, jej pasją jest muzyka.

Maria Domachowska, kl. V, Dzierżążno – dobra z muzyki i religii. Gra na flecie, śpiewa w chórze. Uczestniczka konkursów religijnych, z j. polskiego i historycznych.

Adrian Dydrych, kl. II, Królów Las – piłkarski kibic, lubi matematykę i w-f. Startuje w konkursach plastycznych. Oszczędny – najwięcej pieniążków na koncie SKO.

Klaudia Prószyńska, kl. II, Majewo – lubi w-f, np. ćwiczenia z balonami i bieganie, także zwierzęta – ma chomika Pusię. Gospodarna – sporo pieniążków na koncie SKO.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama