sobota, 3 maja 2025 17:08
Reklama Advertisement

Schola Cantorum Gymevensis – gniewski chór gregoriański

- Przez ten szczególny rodzaj śpiewu, gregoriańskiego, jesteśmy bliżej kościoła - mówi Eligiusz Machlus, dyrygent Scholi Cantorum Gymevensis – gniewskiego chóru gregoriańskiego. - Jego specyfika jest taka, że śpiewa się liturgię, pieśni sakralne. Chór nasz jest całkowicie amatorski, a wszyscy jego przedstawiciele śpiewają z zamiłowania.
Schola Cantorum Gymevensis – gniewski chór gregoriański

- Jak współcześnie odbiera się chorały?

Reklama

- Zainteresowanie tego rodzaju muzyką na pewno jest, świadczy o tym liczba koncertów. Jest spora grupa ludzi, która słucha chorałów, bo specyficzny klimat tego śpiewu powoduje, że można na chwilę zapomnieć o otaczającym świecie, przenieść się myślami do innej epoki. Młodzi ludzie, którzy słyszą, jak brzmi chorał, jaki klimat się tworzy, jak ubogaca to mszę św., zapraszają nas na swój ślub, by ubogacić go, sprawić, by był to naprawdę najpiękniejszy  i wyjątkowy dzień w życiu.

- Jak wygląda koncert zespołu, czy wymaga specjalnej oprawy?

- Specyfika koncertu jest odmienna od tradycyjnej, ponieważ przypomina bardziej montaż słowno – muzyczny. Najpierw jest wprowadzenie w tematykę, wytłumaczenie, co to jest chorał gregoriański, co to znaczy Schola Cantorum, następnie rozpoczyna sie koncert. Są to utwory z różnych okresów liturgicznych, pomiędzy nimi pojawiają sie czytania, którymi utożsamiamy sie z duchem tego śpiewu, czasami są to fragmenty wypowiedzi zasłużonych ludzi kościoła, czasami jest to tłumaczenie tekstu śpiewanego aktualnie utworu, czasami jeszcze coś zupełnie innego, cytat, myśl. Koncert trwa ok. 30 min., dosłownie można powiedzieć, że jest to spotkanie ze śpiewem gregoriańskim.

- Kiedy i gdzie możemy spotkać Scholę Cantorum Gymevensis?

- Występujemy na różnych koncertach organizowanych np. przez zamek w Gniewie, dla klientów zamku, ale nie tylko. Często na mszach świętych z okazji ważnych uroczystości, w trakcie sezonu. Czasami jesteśmy zapraszani na inicjatywy przygotowywane przez różne instytucje kulturalne, dotyczące tematyki chrześcijańskiej, religijnej. Dla nas najważniejsze jest to, że ludzie chcą słuchać, nie wychodzą z sali, ale zostają do końca. Jak już wspominałem, ciekawym zabiegiem artystycznym jest właśnie wtrącenie ciekawostek, informacji o tym rodzaju śpiewu. Taki koncert np. odbył się na Górze Kalwarii, trwał 1,5  godz., publiczność znakomicie dopisała. Podobne koncerty odbyły się  w Gdańsku, Gdyni, słuchacze łatwo zarażają się duchem tego śpiewu. Mieliśmy już zaproszenia na uroczystości ślubne z Łodzi, Warszawy; przychodzą one z całej Polski.

- Chorał gregoriański to oficjalna muzyka liturgii chrześcijańskiej. Czy ten rodzaj śpiewu kształtuje w jakiś sposób osobowość, światopogląd, wpływa na postrzeganie rzeczywistości?

- Odpowiedź na to pytanie zawrę w pewnym wspomnieniu. Pewien pan po koncercie powrócił do wiary chrześcijańskiej, w prywatnej rozmowie powiedział, że ten śpiew gregoriański na nowo otworzył mu oczy i serce na kościół i wiarę. Ja sam, będąc dyrygentem, czuję, że przez ten śpiew jestem bliżej Boga, a On bliżej mnie, czuję Jego obecność, gdzieś blisko.

- Na rynku muzycznym pojawiają się zespoły stylizujące znane przeboje na chorały gregoriańskie. Czy to dobry sposób na renesans tej muzyki?

- Osobiście tego nie lubię, według mnie utwór powinien mieć zachowaną oryginalną wersję. Jeśli chodzi o utwory rockowe wykonane w stylu gregoriańskim, mnie nie łapie to za serce, ale uważam, że jeżeli muzyka znajduje słuchaczy, to warto ją propagować.

Schola Cantorum Gymevensis

Założony w styczniu 1991 r. - z inicjatywy Jarosława Struczyńskiego, Jerzego Krauzego              i Augustyna Rąbały - Schola Cantorum Gymevensis – gniewski chór gregoriański jest jednym z nielicznych, świeckich, amatorskich chórów gregoriańskich w woj. pomorskim. Jego członkami są ludzie różnych profesji. Swoim charakterystycznym śpiewem Schola nawiązuje do wczesnej kultury średniowiecza – pieśni wykonywane są jednym głosem, a używanym językiem jest łacina.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach VIVAT MAJ 3 MAJ! Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja3 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Tczewskiego do udziału w obchodach 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Program uroczystości:Godz. 12.15 - zbiórka uczestników i pocztów sztandarowych - Plac św. Grzegorza w TczewieGodz. 12.30 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w TczewieGodz. 13.30 - przemarsz uczestników spod Kościoła Farnego na Skwer Konstytucji 3 Maja pod przewodnictwem Harcerskiej Orkiestry DętejGodz. 13.45 - uroczystości pod tablicą pamiątkową na Skwerze Konstytucji 3 Maja: - przemówienie Starosty Tczewskiego;- złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową;- intronizacja Króla Kurkowego;- po uroczystościach Piknik z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, który odbędzie się w Fabryce; Sztuk w Tczewie. PROGRAM- koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej;- występ młodych artystów ze stowarzyszenia Teatru Tańca 8Negro;- pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej;- warsztaty plastyczne;- gra uliczna „Marsz, marsz dąbrowski...” organizowana przez LOT Kociewie;- gwiazda wydarzenia - zespół muzyczny Streetbois;- W załączeniu przesyłam plakaty. Autorka grafik: Natalia Michalska Data: 3 maja 2024Godzina: 15.00 – 18.00Miejsce: Fabryka Sztuk/skwer Konstytucji 3 Majaul. 30 Stycznia 4 w TczewieData rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 11:47 – Data zakończenia wydarzenia: 03.05.2025 20:00
3 maja 2025  - Kościerzyna - Rodzinny Piknik Majowy w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" 3 maja 2025 - Kościerzyna - Rodzinny Piknik Majowy w Centrum Kultury Kaszubskiej "Strzelnica" W sobotę, 3 maja 2025 roku, w Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie odbędzie się Rodzinny Piknik Majowy. W programie strzelanie z Kurkowym Bractwem, teatrzyk dla dzieci, koncert, gry, zabawy i wiele innych atrakcji dla całych rodzin!W sobotę, 3 maja 2025 roku, Centrum Kultury Kaszubskiej „Strzelnica” w Kościerzynie stanie się miejscem rodzinnej zabawy i wspólnego świętowania podczas Rodzinnego Pikniku Majowego. Start imprezy zaplanowano na godzinę 15.00.Wśród głównych punktów programu znajdzie się tradycyjne Strzelanie 3-Majowe organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Dla najmłodszych przygotowano teatrzyk „Czerwony Kapturek” w wykonaniu aktorów, którzy zapewnią również animacje i zabawy.Piknik oferuje rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na scenie wystąpi sekcja muzyczna Kościerskiego Domu Kultury pod dyrekcją Grzegorza Daszkowskiego, będą też gry, konkursy i zabawy z nagrodami dla całych rodzin. Miłośnicy koni będą mogli skorzystać z przejażdżek przygotowanych przez stajnię „Ptyś”, a dla amatorów dobrej kuchni nie zabraknie stoisk gastronomicznych i tradycyjnego ogniska z kiełbaskami. Dodatkową atrakcją będzie prezentacja pojazdów wojskowych oraz wyposażenia żołnierskiego.W programie:Strzelanie 3-Majowe z Kurkowym Bractwem Strzeleckimteatrzyk dla dzieci „Czerwony Kapturek”; animacje z aktoramikoncert sekcji muzycznej KDK pod dyr. Grzegorza Daszkowskiegogry, konkursy i zabawy z nagrodami dla całych rodzinprzejażdżki konne ze stajnią “Ptyś”ognisko z kiełbaskamiatrakcje dla najmłodszychstoiska gastronomiczneprezentacja pojazdów wojskowych i wyposażenia żołnierskiego Wojsk Obrony Terytorialnej 72. Kościerskiego Batalionu Lekkiej PiechotyData rozpoczęcia wydarzenia: 03.05.2025
Reklama