Problem w tym, że NiŚOZ mieszczące się w tzw. „Białym Domku” owym pogotowiem nie jest.
Przyjęty po dwóch godzinach
Bartłomiej K. trafił do NiŚOZ przy ul. 30 Stycznia 57/ z objawami częstoskurczu (puls 180/min.) oraz spowodowanym tym bardzo silnym osłabieniem i brakiem wydolności organizmu. Okazało się, że nie trafił tam, gdzie powinien… Był przekonany, że placówka ta udziela pomocy takiej jak pogotowie. Twierdzi, że sugerował się kartką wywieszoną na drzwiach budynku dotychczasowego pogotowia przy ul. Niepodległości.
Przez 20 minut oczekiwał w kolejce do rejestracji (był trzeci w kolejce).
-Nikt nie dokonał oceny mojego stanu zdrowia, pielęgniarka nie spytała, co mi dolega – opowiada - Nie było możliwości zawiadomienia lekarza o ewentualnych stanach nagłych. Sam powiadomiłem pielęgniarkę o moich dolegliwościach dzięki czemu inna z pań pielęgniarek wykonała mi badanie EKG.
Potem Bartłomiej K. oczekiwał na przyjęcie przez lekarza.
- Z pytań innych pacjentów okazało się, że jest tylko jeden lekarz, który przyjmuje, a drugi na dyżurce siedzi i czeka, bo musi być gotowy na ewentualny wyjazd do pacjentów – relacjonuje Bartłomiej K. –Czas badania jednego pacjenta wynosił ok. 20 min. Po wyjściu pierwszego z nich z gabinetu lekarskiego ponownie poszedłem do pielęgniarki z prośbą, by pokazała wynik mojego EKG lekarzowi celem oceny konieczności natychmiastowego leczenia.
Lekarz stwierdził, że Bartłomiej K. może czekać. Został on przyjęty przez lekarza (który wcześniej dyżurował w razie nagłego wyjazdu karetką) przed godz. 21 (po ok. dwóch godzinach oczekiwania). Po badaniach i pierwszej pomocy skierowano go do szpitala. Ma żal o to, że nie dokonano oceny stanu jego zdrowia.
Zagrożenie życia – dzwoń pod 999
- Stan nagłego zagrożenia zdrowotnego polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia - informuje Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. - Ze świadczeń nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej pacjenci mogą korzystać np. w sytuacjach gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, ale złe samopoczucie pacjenta wymaga skorzystania z porady lekarza lub zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, a także gdy pacjent obawia się, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na jego stan zdrowia. W sytuacji zagrożenia życia pacjent powinien korzystać ze świadczeń udzielanych w szpitalnym oddziale ratunkowym, w którym podejmuje się leczenie niezbędne dla stabilizacji funkcji życiowych lub skorzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego.
NiŚOZ to nie Pogotowie
- Moje pytanie do władz Tczewa: dlaczego zostawiliście nas bez pogotowia? – pyta Bartłomiej K. - Jak mam sam ocenić czy moje życie jest zagrożone? Czułem się bardzo źle, ale dopiero dzięki opinii kardiologa dowiedziałem się, że należało mnie leczyć natychmiast. Ile osób już zapłaciło za bezpodstawne wezwanie karetki? Co mam zrobić, gdy następnym razem coś mi się przytrafi? Szpital odpowiedział, że mam przyjść i zapukać do gabinetu lekarskiego. Przy kilkunastu osobach czekających w kolejce? Tak naprawdę osoby bardzo chore, ale nie umierające (samu należy stwierdzić czy jest się umierającym?) nie mają w Tczewie gdzie się udać. Nie ma takiego pogotowia jakie było jeszcze w poprzednim roku.
Gdzie i w jakich przypadkach otrzymamy pomoc
● Nagłe zachorowanie lub pogorszenie stanu zdrowia, który nie jest stanem nagłym w nocy, w dni ustawowo wolne od pracy lub po godz. 18.00 w dni robocze: NiŚOZ (Tczew, ul. 30 Stycznia 57/58, tel. 58/ 777 66 01, w budynku G - dla mieszkańców Tczewa, gminy Tczew i Subkowy), ZOZ „Medical” w Gniewie (przy ul. Witosa 10, tel. 58/ 535 22 90 lub 535 22 38 – dla mieszkańców gminy Gniew, Pelplin i Morzeszczyn).
● Nagłe zachorowanie lub pogorszenie stanu zdrowia, który nie jest stanem nagłym w ciągu dnia: konsultacje u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni/ośrodku zdrowia.
● Sytuacje nagłe wymagające natychmiastowej interwencji medycznej (np. utrata przytomności, nagły i ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, ostre reakcje uczuleniowe, urazy kończyn, zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenia, ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, drgawki) – Szpitalne Oddziały Ratunkowe lub szpitalne izby przyjęć. Wezwanie ratownictwa medycznego poprzez tel.: 999 lub 112 (dla tel. komórkowych).
Napisz komentarz
Komentarze