Reklama
środa, 27 listopada 2024 04:25
Reklama
Reklama

Praktyczna Pani i… Zaplątane Sznurówki

W Szkole Podstawowej im. Leonida Teligii w Subkowach uczniowie mają do dyspozycji bogata ofertę zajęć pozalekcyjnych. Mogą m. in. rozwijać swoje talenty aktorskie, pasje krajoznawcze, kucharskie, a nawet… zamiłowanie do znaczków.
Praktyczna Pani i… Zaplątane Sznurówki

I tak np. szóstoklasiści uczęszczają na Kółko Teatralne.

 

Teatr i znaczki

- Prowadzone jest ono od początku tego roku szkolnego dla uczniów z kl. VIb - mówi opiekunka Anna Rogowska, nauczycielka j. angielskiego. – Zajęcia pozwalają rozwijać wiarę w siebie, integrują grupę poprzez zabawę mimiką, gestem, ruchem i głosem. Uczniowie w pierwszym półroczu przygotowali przedstawienie „Wycieczka po Europie”, którego scenariusz został napisany przez uczennicę Wiktorię Zielińską wraz z rodzicami.

Dla filatelistów przeznaczone są zajęcia w Młodzieżowym Kole Filatelistycznym.

- Swoją działalność rozpoczęło ono 10 lat temu - wspomina opiekunka Izabela Kołodziejska, nauczyciel religii. - Podczas spotkań uczniowie poznają podstawy filatelistyki i historii Poczty Polskiej. Co roku przystępujemy do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego. Młodzież wykazuje się ogromną wiedzą, czego dowodem wysokie miejsca w konkursie. Jeden z uczniów (obecnie student medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim) otrzymał najwyższe wyróżnienie filatelistyczne - „Prymus Junior”, przyznawane za całokształt pracy na rzecz polskiej filatelistyki.

 

Turystycznie i na sportowo

W szkole działa też  Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK „Zaplątane Sznurówki”.

- Celem jest propagowanie aktywnej turystyki - opowiada nauczyciel historii i opiekun koła Dominik Szupryczyński. - Członkowie i sympatycy koła poznają przyrodę i historię najbliższej okolicy poprzez wycieczki piesze i rowerowe. Na początku uczniowie przeszli gminę Subkowy wzdłuż i wszerz zdobywając Odznakę Turystyki Pieszej. W 2012 r. szkoła przyłączyła się do inicjatyw związanych z Rokiem Turystyki Rowerowej PTTK. Koło zorganizowało wycieczki na dwóch kółkach, które przez pryzmat poznawania Małej Ojczyzny przypominały historię i walory krajoznawcze naszego kraju.

W szkole działa Szkolny Klub Sportowy wspólnie z Uczniowskim Klubem Sportowym (przy SP).

- W I semestrze tego roku szkolnego zorganizowaliśmy wycieczkę dla sympatyków piłki siatkowej na Ligę Mistrzyń do Ergo Areny w Gdańsku, pojechaliśmy też do PGE Arena na mecz między Lechią Gdańsk a mistrzem Polski Śląskiem Wrocław - mówią Anetta Mizura-Stencel i Marcin Czerwiński, nauczyciele w-f. - Braliśmy udział w finale wojewódzkim w halowej piłce nożnej szkół wiejskich i półfinale wojewódzkim w piłce nożnej dziewcząt młodszych, w III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

Dla kl. VI przeznaczone jest Kółko „Młodzi Aktywni”.

- Jego celem jest wszechstronny rozwój młodzieży - informuje opiekunka Anna Dzienniak- Kowalska, nauczycielka j. polskiego. - Uczestnicy poznają najbliższą okolicę, zgłębiają wiedzę o historii i kulturze regionu. Służą temu wycieczki rowerowe i rajdy piesze, konkursy plastyczne związane z tematyką kociewską, wystawy. Ważne jest też szerzenie obywatelskiej postawy.

Uczniowie aktywnie włączają się w organizację wyborów do Samorządu Uczniowskiego, pomoc przy marszu z okazji Święta Niepodległości. Przystąpili do projektu „Ślady Przeszłości” pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej, którego celem jest adopcja zabytku z najbliższej okolicy. Odnaleźli mały, zapomniany cmentarzyk znajdujący się na terenie pobliskiego lasu i będą podejmować działania, aby przywrócić pamięć o tym miejscu. Chętnie pomagają potrzebującym.

 

Wysoka średnia

Także najmłodsi po zajęciach lekcyjnych znajdą w szkole coś dla siebie.

- Od września w kl. II działa babskie koło zainteresowań Praktyczna Pani - mówi Elżbieta Prewysz- Kwinto, jego opiekunka. - Należą do niego nie tylko dziewczynki. Uczą się szydełkować, haftować, szyć, piec ciasta i robić sałatki. M. in. niedawno piekły kolorową babkę, która... udała się. Dowodem porcje ciasta - od razu zostały posmakowane. Starczyło też po kawałku dla ukochanych mam.

- Bierzemy też udział w licznych akcjach charytatywnych - podkreśla Iwona Murzydło, pedagog. - Stałą akcją jest zbiórka nakrętek. Rodzice chętnie włączają się w akcje i wspierają je, np. pieką ciasto, które później jest sprzedawane, a uzyskane pieniądze przeznaczamy na wybrany cel. Szkoła, choć mała, ma bardzo wysoką średnią, jedną z czołowych w Polsce!

 

Asy z naszej szkoły – piątka wyróżnionych

W kolejnych tygodniach prezentować będziemy sylwetki uczniów ze szkół podstawowych powiatu tczewskiego, wyróżniający się różnymi talentami. Uczniowie ci dostaną nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Tczewie - stypendia z wkładem pieniężnym 80 zł. Będą oni również kandydatami do nagrody głównej roku.

Uczniowie wytypowani do stypendium ze Szkoły Podstawowej w Subkowach: Maximilian Jurczyński, Magdalena Kwiatkowska, Monika Jeschke, Marta Jeschke i Wiktoria Zielińska.

 

Maximilian Jurczyński, kl. VIa – odpowiedzialny i aktywny, koleżeński, wysoka kultura osobista. Bierze udział w konkursach przedmiotowych i zawodowych. Ma na swoim koncie liczne sukcesy sportowe.

 

Magdalena Kwiatkowska, kl. VIa - przewodnicząca samorządu szkolnego. Duża kultura osobista, koleżeńska i uczynna. Startuje w konkursach przedmiotowych. Reprezentantka szkoły w zawodach sportowych.

 

Monika Jeschke, kl. VIc - Wzorowa uczennica.. Bierze udział w zajęciach kół zainteresowań działających na terenie szkoły. Uczestniczy w licznych konkursach i zawodach sportowych. Wspiera akcje charytatywne organizowane na terenie szkoły.

 

Marta Jeschke, kl. VIc - bierze udział w zajęciach kół zainteresowań działających na terenie szkoły. Uczestniczy w różnych konkursach i zawodach sportowych. Wspiera szkolne akcje charytatywne.

 

Wiktoria Zielińska, kl. VIb - cechuje ją umiłowanie prawdy, uczciwość i wrażliwość na problemy innych. Startuje w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Zainteresowania - czytelnicze i teatralne.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama