„Przyszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej” pod tym poetyckim hasłem Cypriana Kamila Norwida rozpoczęły się rocznicowe obchody. Rangę 85-lecia szkoły podniesiono także poprzez połączenie uroczystości z Powiatowym Dniem Edukacji.
Nagrody i wyróżnienia
Miłym akcentem było nagrodzenie nie tylko kadry nauczycielskiej, ale także osób których praca jest związana z edukacją. Doceniono pracę policji - asp. szt. Waldemar Raszewski otrzymał medal KEN oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (nagrodę starosty przyznano Jolancie Jatkowskiej).
Wydarzenie miało miejsce w poniedziałek, 10 października, w siedzibie ZST. Podczas uroczystości Stanisław Sumowski, dyr. Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie odczytał list gratulacyjny oraz życzenia dla kadry ZST od pomorskiego kuratora oświaty Zdzisława Szudrowicza i wicekuratora Elżbiety Wasilenko. W liście kuratorzy podkreślali stworzenie w placówce przyjaznej i dobrej atmosfery oraz fakt, iż szkoła dba o krzewienie kultury i wartości patriotycznych. Zwrócono uwagę na wielu sławnych absolwentów, którzy obecnie zajmują wysokie stanowiska w administracji państwowej i gospodarce, jak np. gen. Mieczysław Cieniuch, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (przesłał z tej okazji przesłał specjalny list do uczniów i nauczycieli ZST).
List Szefa Sztabu
Dodajmy, że gen. Cieniuch ukończył tczewską szkołę w 1970 r. W liście obok tradycyjnych pozdrowień, gratulacji i życzeń generał napisał: „(...) Jestem dumny, że zaliczam się do grona absolwentów Szkoły obchodzącej tak zaszczytną rocznicę. Z uczniowskich lat pozostały do dzisiaj niezatarte wspomnienia niepowtarzalnej atmosfery, serdeczności Koleżanek i Kolegów oraz profesorów, którzy przekazywali nam wiedzę i otwierali drogę ku przyszłości. Ze wzruszeniem wracam pamięcią do tamtych dni.
Jako były uczeń jestem bardzo wdzięczny Panu Dyrektorowi, obecnemu Gronu Pedagogicznemu i Uczniom za pielęgnowanie tradycji Naszej Szkoły i żałuję, że obowiązki nie pozwalają mi być dziś w Tczewie.
Życzę uczniom ZST sukcesów w zdobywaniu wiedzy i radosnych chwil spędzanych w szkole. Nauczycielom w przededniu Dnia Edukacji, satysfakcji z odpowiedzialnej pracy oraz pomyślnej realizacji celów dydaktycznych. Wszystkim życzę dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności”.
Nauczyciel - profesorem
Zgromadzeni z uznaniem przyjęli przekazanie tytułu profesora oświaty wieloletniemu nauczycielowi i dyrektorowi zarówno ZST, jak i dawnej „kolejówki” Kazimierzowi Ickiewiczowi. Przypomnijmy, że 1 września 1977 r. powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa Przyzakładowa Lokomotywowni PKP Zajączkowo Tczewskie, a w 1993 r. Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Technikum Kolejowe. Dawna „kolejówka” połączyła się w 2002 r. z Technikum Mechanicznym tworząc ZST, czyli obecną strukturę szkoły.
Procedura przyznania tytułu profesora oświaty jest dość skomplikowana. Potrzebne są - oprócz wniosku do kuratorium - także osiągnięcia uczniów w danej dziedzinie wiedzy (olimpiady i konkursy przedmiotowe) oraz opinie związków zawodowych i organów prowadzących. Nie bez znaczenia jest też dorobek naukowy i popularno-naukowy.
- Bardzo cieszę się z przyznania mi tego tytułu – mówił Kazimierz Ickiewicz. - Dopiero za czwartym razem to mi się udało. W 2008 r. po raz pierwszy złożyłem taki wniosek. Jak zauważył pan Stanisław Sumowski w tym roku jestem jedyną osobą, której przyznano tytuł profesora oświaty z całego terenu delegatury (pięć powiatów).
Z okazji nominacji nauczycielowi gratulację składali dyrektorzy szkół, Barbara Kamińska, wieceprzew. NSZZ „Solidarność” Oświaty Regionu Gdańskiego, dyr. Sumowski oraz dyr. ZST Czesław Roczyński.
Pod koniec akademii rozdano wszystkim najnowszą rocznicową książkę Kazimierza Ickiewicza „Szkoła z tradycjami” o minionych 85 latach ZST.
Wyróżnieni i docenieni
Nagrody Dyrektora ZST: Wiesław Andrzejczak, Jolanta Chamska, ks. Marcin Baska, Ireneusz Ciewiertnia, Aleksandra Galikowska, Anna Kubatzka, Marcin Kwaśniewski, Katarzyna Macholl, Izabela Milewska, Jerzy Olejnik, Andrzej Piotrowski, Mieczysław Tobieński, Anna Stencel, Romuald Szałański.
Nagrody Kuratorium Oświaty
● Nagroda Pomorskiego Kuratora Oświaty: Romana Chmielewicz (Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy) i Lidia Wasielewska (SP nr 12 w Tczewie);
● Medal Komisji Edukacji Narodowej: Leszek Różycki i Jolanta Chamska (ZST w Tczewie); Wioletta Głowińska, Jerzy Cisewski, Barbara Antoniuk (ZSE w Tczewie); Jacek Szymon Górski i Florian Roszkowski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie); Henryk Łania (ZSP w Gniewie), Jadwiga Andrzejewska (I LO w Tczewie); ks. Andrzej Szopiński (Collegium Marianum w Pleplinie), asp. szt. Waldemar Raszewski (Komenda Powiatowa Policji w Tczewie).
● Nagrody na wniosek Nauczycielstwa Polskiego - Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymują także: Tadeusz Sobiecki i Marian Brodnicki.
Nagrody starosty
Szkoły w Tczewie: I LO: Agata Demidowicz, Katarzyna Etmańska; ● II LO: Dorota Kościjańczuk; ● Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich: Mariola Kaszuba, Katarzyna Jurczyńska; ● Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych: Marlena Owedyk – Chanska; ● Zespół Szkół Ekonomicznych: Małgorzata Samp, Zdzisław Czyż; ● SOSW w Tczewie: Piotr Negowski, ● Zespół Kształcenia Zawodowego: Marek Burzyński: ● Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna: Jolanta Jatkowska; ● Zespół Szkół Technicznych: Monika Szwarc, Leszek Różycki, Czesław Roczyński.
Szkoły w powiecie tczewskim: ● SOSW w Pelplinie: Teresa Kropidłowska; ● Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie: Bożena Rutkowska, Henryk Łania; ● ZSP w Pelplinie: Bogdan Wiśniewski, Zbigniew Zgoda.
Reklama

Uroczyste obchody 85-lecia Zespołu Szkół Technicznych w Tczewie
TCZEW. 85. urodziny Zespołu Szkół Technicznych przebiegły nadzwyczaj uroczyście. Podczas akademii nagrodzono nie tylko 14 nauczycieli szanownej jubilatki, ale także szereg osób związanych z edukacją z terenu powiatu tczewskiego.
- 12.10.2011 10:00 (aktualizacja 21.08.2023 18:37)

Reklama
Napisz komentarz
Komentarze