Rozbiory, których doświadczył naród polski, a które stały się jednymi z najważniejszych wydarzeń końca XVIII w., odbyły się przy milczącej zgodzie państw europejskich. Terytorium Rzeczypospolitej zostało podzielone pomiędzy trzy sąsiednie mocarstwa: Prusy, Austrię i Rosję. Zmiany, wynikłe z nowej sytuacji politycznej kraju, odczuwało całe społeczeństwo, również chłopi.
Patriotyzm i tradycje
Chociaż na początku panował ogólny nastrój przygnębienia z powodu poniesionej klęski, wielu Polaków nie pogodziło się z nową sytuacją. Większość zdawała sobie sprawę z tego, że wolności nie osiągnie się za pomocą bitew i wojen, ale poprzez szerzenie oświaty i pozytywistyczną pracę „od podstaw”. W takiej atmosferze rozpoczęli działalność na wsi najbardziej zaangażowani w sprawy niepodległościowe właściciele ziemscy, przedstawiciele kleru i światli chłopi.
- Kółka Rolnicze powstały z potrzeby samoobrony chłopów przed narodowym i ekonomicznym unicestwieniem - tłumaczy Marek Lidzbarski z piaseckiego muzeum. - Są one najstarszą organizacją rolniczą w Polsce istniejącą do tej pory. Historia kółek rolniczych jest nierozerwalnie związana z dziejami państwa polskiego i całego narodu, a zwłaszcza z losami polskiej wsi. Krzewienie patriotyzmu, narodowych tradycji i kształtowanie właściwych postaw obywatelskich, miało decydujące znaczenie dla ówczesnych i przyszłych pokoleń.
W służbie polskiej wsi
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie z okazji przypadającej rocznicy przygotowało wystawę „150 lat Kółek Rolniczych w służbie polskiej wsi”, na którą zaproszeni są pasjonaci historii i wszystkie osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o swoim regionie i jego losach. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00, w pozostałe dni i godziny po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr 58 535-14-29.
Napisz komentarz
Komentarze