niedziela, 24 listopada 2024 21:52
Reklama
Reklama

Wystawa „150 lat Kółek Rolniczych w służbie polskiej wsi”

150 lat temu, 1 października 1862 r., Juliusz Kraziewicz założył Włościańskie Towarzystwo Rolnicze w Piasecznie. W związku z rocznicą w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oddział w Piasecznie zwiedzać można wystawę poświęconą temu wydarzeniu.
Wystawa „150 lat Kółek Rolniczych w służbie polskiej wsi”

Rozbiory, których doświadczył naród polski, a które stały się jednymi z najważniejszych wydarzeń końca XVIII w., odbyły się przy milczącej zgodzie państw europejskich. Terytorium Rzeczypospolitej zostało podzielone pomiędzy trzy sąsiednie mocarstwa: Prusy, Austrię i Rosję. Zmiany, wynikłe z nowej sytuacji politycznej kraju, odczuwało całe społeczeństwo, również chłopi.

Patriotyzm i tradycje

Chociaż na początku panował ogólny nastrój przygnębienia z powodu poniesionej klęski, wielu Polaków nie pogodziło się z nową sytuacją. Większość zdawała sobie sprawę z tego, że wolności  nie osiągnie się za pomocą bitew i wojen, ale poprzez szerzenie oświaty i pozytywistyczną pracę „od podstaw”. W takiej atmosferze rozpoczęli działalność na wsi najbardziej zaangażowani w sprawy niepodległościowe właściciele ziemscy, przedstawiciele kleru i światli chłopi.

- Kółka Rolnicze powstały z potrzeby samoobrony chłopów przed narodowym i ekonomicznym unicestwieniem - tłumaczy Marek Lidzbarski z piaseckiego muzeum. - Są one najstarszą organizacją rolniczą w Polsce istniejącą do tej pory. Historia kółek rolniczych jest nierozerwalnie związana z dziejami państwa polskiego i całego narodu, a zwłaszcza z losami polskiej wsi. Krzewienie patriotyzmu, narodowych tradycji i kształtowanie właściwych postaw obywatelskich, miało decydujące znaczenie dla ówczesnych i przyszłych pokoleń.

W służbie polskiej wsi

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie z okazji przypadającej rocznicy przygotowało wystawę „150 lat Kółek Rolniczych w służbie polskiej wsi”, na którą zaproszeni są pasjonaci historii i wszystkie osoby, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o swoim regionie i jego losach. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00, w pozostałe dni i godziny po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr 58 535-14-29.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gumofilc 04.10.2012 11:36
W czasach PRL Kółka Rolnicze były źródłem wielkiego złodziejstwa. Wielu dobrze tam się obłowiło!! Ekonomicznie to Kółka były deficytowe. Państwo do tego złodziejstwa dopłacało!!

Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama