Rozmawiamy o tym z tczewskim lekarzem medycyny, specjalistą dermatologiem – wenerologiem Adamem Wilczkiem.
- Co to jest cellulit? Czy to choroba czy też defekt kosmetyczny?
- Cellulitem nazywamy nieprawidłowości w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej połączone z występowaniem włóknistych i obrzękowo-włóknistych zmian w obrębie tkanki podskórnej. Polską nazwą tego zjawiska jest lipodystrofia. Zmiany występują najczęściej w obrębie bioder, ud, kolan, pośladów, sutków i brzucha. Skóra jest nierówna, pofałdowana z widocznymi guzkami i zgrubieniami. Dzieje się tak z powodu przerastania tkanki tłuszczowej przez włókniejącą tkankę łączną. Stąd też objawami widocznymi „gołym” okiem są wspomniane pofałdowania i zgrubienia. Na tym etapie nie jest to choroba, ale defekt kosmetyczny, związany z szeregiem zaburzeń dotyczących równowagi hormonalnej, wydolności krążenia żylnego i limfatycznego. Jednakże cellulit w czwartej i piątej fazie rozwoju, istotnie staje się przyczyną zaburzeń krążenia, zarówno żylnego, jak i limfatycznego. Ponadto postępująca degeneracja tkanki łącznej doprowadza do zmniejszenia elastyczności skóry, jej stwardnienia, a także do zaburzeń metabolicznych (gromadzenie toksyn).
Cellulit poprzez swój rozwój stanowi podstawę do wystąpienia zaburzeń, o których wcześniej mówiłem. Zmniejsza to komfort życia ze względu na to, iż dodatkowo dołączają się dolegliwości bólowe. Wracając do przyczyn cellulitu należy wspomnieć o czynnikach genetycznych. Każdy z nas posiada określoną liczbę komórek tłuszczowych, które wypełniają się zbędnym tłuszczem, gdy dostarczamy do organizmu większą ilość kalorii niż możemy spalić. Geny decydują również o tym, jakie jest rozmieszczenie i liczba receptorów wiążących tłuszcz.
- Często ludzie uważają, że cellulitis i cellulit to to samo...
- W żadnym wypadku. To często popełniany błąd w czasie dyskusji między zainteresowanymi osobami, ale też reklamującymi się gabinetami kosmetycznymi. Używają one tych terminów wymiennie, nie zdając sobie sprawy o istotnej różnicy, jaka między nimi jest. Otóż CELLULITIS jest chorobą tkanki łącznej wywołaną przez bakterie. Do infekcji dochodzi zazwyczaj po zranieniach, poparzeniach czy też ukąszeniu. Skóra (najczęściej w odsłoniętych partiach ciała) jest silnie zaczerwieniona, obrzęknięta i może przybierać odcień purpurowy. Pacjenci najczęściej odczuwają ból i pieczenie. Odczynowo powiększają się pobliskie węzły chłonne. W takich przypadkach musimy sięgnąć po antybiotyki, aby szybko zlikwidować to ognisko zapalne.
- Co wpływa na pojawienie się cellulitu?
- Z tych najbardziej popularnych przyczyn pojawienia się cellulitu należy wskazać nasze błędny dietetyczne: niezbilansowaną, ubogoresztkową dietę z nadmierną ilością tłuszczów i węglowodanów, dużą ilość soli kuchennej, używki takie jak: herbata, kawa, napoje gazowane, tytoń, alkohol. Dodatkowo: coraz bardziej siedzący tryb życia, brak ruchu, niewłaściwa, zbyt obcisła odzież, gorące kąpiele, nadmierne opalanie się, zaburzenia emocjonalne i przyjmowanie niektórych leków (np. estrogenów, leków przeciwhistaminowych, przeciwtarczycowych i β-blokerów).
- Mówił pan, że nadmiar estrogenów ma wpływ na pojawienie się cellulitu. Dlaczego?
- Można powiedzieć, że nadmiar estrogenów ma główny wpływ na rozwój omawianych dzisiaj zmian. W związku z tym, cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet, gdyż estrogeny to hormony charakterystyczne dla płci żeńskiej. Wytwarzanie i przebudowa tkanki tłuszczowej jest zależna od gospodarki hormonalnej, a nie tylko od ilości i jakości przyjmowanego pokarmu. Dlatego cellulit mają również osoby szczupłe.
- Kiedy pojawia się cellulit? Czy mężczyźni również mogą się na niego uskarżać?
- Pierwsze objawy u kobiet mogą pojawiać się już w okresie dojrzewania płciowego. U mężczyzn problem ten pojawia się, gdy mamy do czynienia z niedoborem androgenów. Występuje u nich bardzo rzadko z powodu innej budowy tkanki łącznej.
- Jak walczyć z cellulitem?
- Dużo zależy od nas samych. Najważniejszy jest ruch, ćwiczenia (co najmniej 2 razy w tygodniu), masaże i dieta wysokobiałkowa z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów. Ograniczenie spożycia soli, używek. Nie powinno natomiast zabraknąć owoców i warzyw, pełnoziarnistego pieczywa, chudego mięsa i ryb. Pijmy wodę mineralną (ok. 2 litrów dziennie) - to przyśpieszy likwidację cellulitu. Unikajmy gorących kąpieli i opalania, zbyt obcisłych ubrań i noszenia butów na wysokim obcasie, gdyż powodują one kłopoty z krążeniem. Musimy również walczyć z nadwaga i otyłością, bo w tych stanach komórki tłuszczowe zwiększają swoją objętość.
Gdy nasz nowy, zdrowy i aktywny styl życia nie przynosi zadowalających efektów, zawsze możemy oddać się w ręce specjalistów, którzy pomogą nam stawić czoła problemowi. Dysponujemy dużym wachlarzem zabiegów, które poprawią naszą kondycję. Tylko je wymienię, bez opisywania zasad działania: masaże, ”body wraping”, mezoterapia, liposukcja, drenaż limfatyczny, terapia ultradźwiękami, pressoterapia, elektrolipoforeza, krioterapia, kąpiele solankowe i masaże w technice Endermologie. O tym ostatnim zabiegu chciałbym powiedzieć trochę więcej. Pomysł na zastosowanie tej techniki powstał przypadkowo. Wcześniej służył do wspomagania leczenia blizn pooperacyjnych i powypadkowych. Zauważono jednak, że ma również silny wpływ na cellulit i tkankę tłuszczową. Po wielu udoskonaleniach otrzymaliśmy przyrząd wyjątkowy (połączenie podciśnienia z masażem mechanicznym).
- O endermologię chciałam szczególnie zapytać, gdyż pacjentki w Tczewie mają możliwość skorzystania z tej terapii waliki z cellulitem…
- Działanie urządzenia można porównać do …odkurzacza. Pacjent, ubrany w specjalny kombinezon, zostaje poddany działaniu dwóch elektronicznie sterowanych rolek, umieszczonych w hermetycznej komorze (wytwarzającej podciśnienie, które może być stałe lub zmienne). Rolki te „wałkują” skórę równocześnie w kilku kierunkach. Efekty w likwidacji cellulitu są doskonałe. Dobry rezultat w ujędrnianiu skóry w połączeniu z jej wygładzeniem, a przez to w optymalnym modelowaniu i kształtowaniu sylwetki został doceniony nie tylko przez pacjentki tczewskiego Centrum Rehabilitacji „MEDICAL”, ale również przez czołowe ośrodki naukowe świata, jak: Uniwersytet Los Angeles, Uniwersytet Vanderbilt, Centrum Biologii Molekularnej w Mediolanie, Uniwersytet w Sienie, Brukseli czy Nowym Jorku. Jako jedyna metoda w USA uzyskała potwierdzenie skuteczności działania od FDA (Ford & Drug Administration, Urząd ds. lekarstw żywności), a jako metoda całkowicie nieinwazyjna uznawana jest za najlepszą w świecie.
Cieszy mnie, że w Tczewie, od października 2007 r., posiadamy urządzenie LPG System - nowoczesny i skuteczny sposób na pozbycie się cellulitu. Oczywiście jednorazowy zabieg nie przyniesie spektakularnych efektów. Zabiegi należy wykonywać w seriach. Aby uzyskać optymalne rezultaty powinno się wykonywać od 14 do 20 zabiegów (dwa zabiegi w tygodniu). Każdy zabieg trwa ok. 40 minut. Można powiedzieć: „Dobrze, że MEDICAL jest tak blisko”, ponieważ kolejny najbliższy aparat do stosowania tej metody jest dopiero w Trójmieście. Warto podkreślić, że w Polsce tych aparatów jest bardzo niewiele.
- Czy można pozbyć się cellulitu na zawsze?
- Do końca nie jest to pewne. Firmy produkujące tony kosmetyków, prześcigają się w pomysłach na atrakcyjność swych wyrobów. Jak dotąd nie ma cudownego leku odchudzającego czy kosmetyku likwidującego cellulit na zawsze. Pewne zabiegi pomagają poprawić jakość skóry (jej jędrność i gładkość) i zadbać o sylwetkę. Optycznie poprawimy naszą sylwetkę i będziemy się czuć zadowoleni. Jednak skłonność do cellulitu pozostanie.
Dużo też zależy od zdrowego i aktywnego stylu życia. On na pewno oddali wizję życia z cellulitem. Gorąco więc zachęcam do zmiany stylu życia i odżywiania, a tym, którzy już wybrali słuszną drogę, życzę wytrwałości.
Do specjalisty bez skierowania
Lek. med. Adam Wilczek, specjalista dermatolog-wenerolog przyjmuje w przychodni w Tczewie, ul. 1 Maja 18 (dawne pogotowie kolejowe) w poniedziałki, środy i piątki w godz. 15-18, tel. 058/ 531-06-93. Z powodu zmian organizacyjnych i remontowych w przychodni, od kwietnia br., lekarz będzie przyjmował w tych samych godzinach w NZOZ „Medica” przy ul. Armii Krajowej 74, pokój 104.
Pacjenci do tego specjalisty zgłaszają się także w ramach NFZ i bez skierowania.
Reklama
Tajemnice „pomarańczowej skórki”
TCZEW. Można skutecznie walczyć ze zmianami skórnymi. Jak walczyć z cellulitem? Dużo zależy od nas samych. Najważniejszy jest ruch, ćwiczenia (co najmniej 2 razy w tygodniu), masaże i dieta wysokobiałkowa z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów. Ograniczenie spożycia soli, używek - mówi lekarz Adam Wilczek.
- 26.03.2008 01:42 (aktualizacja 17.08.2023 11:53)
![Tajemnice „pomarańczowej skórki”](https://static2.tczewska.pl/data/articles/xl-tajemnice-pomaranczowej-skorki-1661928175.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze