Reklama
piątek, 7 lutego 2025 13:20
Reklama
Reklama

Lobbowanie za prywatyzacją szpitala...

KOCIEWIE. Wybierzmy ścieżkę, nie czekajmy - restrukturyzacja poprawi funkcjonowanie tczewskiego szpitala – przekonuje dr Andrzej Jabłonowski (PO), kierownik NZOZ w Pelplinie.
Lobbowanie za prywatyzacją szpitala...
Rozmowa z dr Andrzejem Jabłonowskim (PO), przewodniczącym Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej, Prorodzinnej i Promocji Rady Powiatu Tczewskiego, od 2000 r.  kierownikiem NZOZ w Pelplinie.

- Mógłby pan wyjaśnić dlaczego konieczne są przekształcenia własnościowe Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tczewie?
- Po pierwsze szpital jest zadłużony, a po drugie nie ma możliwości pozyskiwania pieniędzy na jego rozwój. Obecnie jest to placówka na kontrakcie Narodowego Funduszu Zdrowia, która w zasadzie nie powinna świadczyć usług komercyjnych. Gdy dyr. ZOZ Janusz Boniecki zdecydował się przed laty na objęcie niektórych usług szpitala opłatami, podniosła się wielka wrzawa na całą Polskę i w efekcie nie można było się na to zgodzić. Szpitale prywatne mogą bez przeszkód świadczyć usługi komercyjne, są bardziej elastyczne i szybciej dostosowują się do potrzeb zdrowotnych. Mogą też sprzedawać swoje udziały i wchodzić w kooperację z różnymi inwestorami. Przykładem jest gdański SWISSMED. Szpital ten, mimo że jest całkowicie komercyjny, realizuje też bardzo duży kontrakt dla NFZ - usługi płatne i bezpłatne.

- Słowa „prywatyzacja” i „likwidacja” budzą obawy wielu osób. Jaki pana zdaniem powinien być końcowy efekt przekształceń tczewskiego ZOZ-u?
- Określenie „likwidacja” jest koniecznym określeniem prawnym. Aby móc zapoczątkować restrukturyzację, najpierw musi dojść do likwidacji dotychczasowego podmiotu, przejęcia jego majątku i przekazania go nowopowstałej firmie. Likwidacja nie polega jednak na zamknięciu szpitala i wyrzuceniu ludzi, ale na płynnym przejściu z jednej własności do drugiej. Będzie to nieodczuwalne dla personelu i pacjentów. Podobny proces przeszły już zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W Tczewie nie ma już POZ-ów, które wyparły publiczno prywatne spółki - Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Myślę, że dzięki temu dostępność do usług jest lepsza niż przed laty. Chcemy by taki sam efekt przyniosła prywatyzacja szpitala w Tczewie. Ma on być takim Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, który będzie mógł obok usług wynikających z kontraktu z NFZ, wykonywać także zadania komercyjne (np. na wypadek gdyby limit się wyczerpał). Osoba chcąca zapłacić za usługę, będzie miała możliwość skrócenia sobie ścieżki do niej prowadzącej. Nikt nie ma do nikogo pretensji, jeśli korzysta w ten sposób z NZOZ-ów i myślę, że podobnie będzie z komercyjnymi usługami szpitala. Poza tym zarząd spółki będzie mógł podejmować decyzję  dużo szybciej niż Rada Powiatu.

- Zawsze może być tak, że prywatna spółka nie poradzi sobie na rynku i będzie przynosiła długi...
- Długów nie będzie przynosił szpital wybudowany od podstaw, niezadłużony, mający od 8 do 10 podstawowych oddziałów, wyposażony w wysokiej klasy sprzęt. Taka placówka przynosi wręcz duże dochody. Póki co, Szpital Powiatowy w Tczewie należy do jednych z biedniejszych w woj. pomorskim. Trudno spodziewać się, że znajdzie się jakiś inwestor, który raptem włoży olbrzymie pieniądze, które przyniosą wielkie zyski! To czy szpital będzie miał dobre wyniki finansowe nie zależy od formy własności, czy nowa jednostka będzie funkcjonować jako sp. z.o.o. , spółka akcyjna  czy jakaś inna. Finansowanie zdrowia i tak jest w rękach NFZ. Kwestia spółki nie ma według mnie żadnego znaczenia – to tylko kwestia form prawnych i sposobu zarządzania szpitalem. Tczew powoli staje się sypialnią Trójmiasta – wystarczy spojrzeć jak rozwija się handel i budownictwo mieszkaniowe, niedługo konieczne będzie zapewnienie wielokierunkowej opieki zdrowotnej. Aż marzy się, by powstała wielooddziałowa specjalistyczna placówka, zapewniający opiekę podobną do tej jak w Kościerzynie i Chojnicach (niedawno wybudowane szpitale marszałkowskie).

- Dyrektor tczewskiego ZOZ Janusz Boniecki powiedział ostatnio: „Jeżeli wejdzie projekt rządowy, to sytuacja szpitala może być dużo gorsza”. Jak to rozumieć, skoro wiele środowisk liczy, że za ustawami pójdzie kwestia oddłużenia?
- Znamy pewne projekty i propozycje ustaw sejmowych. Od projektu ustawy do realizacji mija dość długi czas, nawet kilka miesięcy. Są różne informacje – jedna z nich mogłaby nas niepokoić. Nie będę jednak komentował przecieków z Sejmu, bo mogą być one już nieaktualne.

- Wystąpienie posła Jana Kulasa na ostatniej sesji wprawiło w konsternację radnych opozycji. Poseł stwierdził, że czekanie z decyzją byłoby złą metodą, ponieważ do uchwalenia ustaw długo jeszcze nie dojdzie. Zdaniem radnych było to jednym z powodów, dla których wstrzymali się od głosu w sprawie projektu, o którym mówimy.
- Gdybyśmy mieli czekać na konkretne ustawodawstwo, wytyczające konkretne kroki w takiej prywatyzacji, to musielibyśmy poczekać jeszcze wiele miesięcy. Nie jestem pewien czy Sejm zdąży to zrobić jeszcze w tym roku. Rok, to stanowczo za długo dla szpitala. Trzeba podjąć decyzję szybciej, palcówka musi zacząć działać ekonomiczniej. Powinna powstać spółka, która będzie działała elastyczniej. Obecnie na rynku usług zdrowotnych jest duża konkurencja ze strony zrestrukturyzowanych i sprywatyzowanych szpitali. Nie powinniśmy tracić czasu.

- Jak będą przedstawiały się udziały w nowej tczewskiej spółce zdrowotnej pomiędzy inwestorem, miastem i powiatem? Zgodnie z zapowiedziami wiceministra zdrowia Krzysztofa Grzegorka, według nowej wersji ustawy, samorządy decydujące się na przekształcenie ZOZ-ów w spółkę będą musiały zachować co najmniej 51 proc. udziałów.
- Myślę, że te sprawy będą dopiero przygotowywane przez zarząd. Dopiero po przyjęciu projektu uchwały na ostatniej sesji zarząd powiatu otrzymał zielone światło do działań restrukturyzacyjnych. Musi powstać podmiot, po to by mógł zbyć swoje udziały (część mienia, sprzętu), dopiero wtedy zaczną się rozmowy z konkretnymi współudziałowcami. Chcemy, by starostwo zachowało pewien pakiet, by móc nadal wpływać na działalność szpitala.  

- Co jeśli inwestor zapragnie przejąć dodatkowe kilka procent, by przejąć pełną kontrolę? Pojawiłoby się wówczas zagrożenie, że firma zapragnie realizować pomysły... niekoniecznie zdrowotne.
- Daj Boże, żeby inwestor zrobił coś z obecnym stanem, dobrze żeby realizował pomysły zdrowotne... Prowadzimy dyskusję na tematy zupełnie nieistotne. Służba zdrowia leży, a dostępność do usług zdrowotnych jest coraz gorsza. A my zajmujemy się rzeczami typu - jaka to będzie spółka! Wszelkie zdrowotne firmy na terenie woj. pomorskiego, a nawet szerzej Polski, przynoszą zyski i dostępność do świadczeń jest lepsza. Cieszmy się zatem, że znalazł się inwestor, który zechce przejąć tak zdekapitalizowaną placówkę. Zadłużenie ZOZ sprawiło, że było niewiele inwestycji w sprzęt. Wyjątkiem są ostatnie lata, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Inwestor mógłby to zmienić. Umowa jest podpisana, kontrakt z NFZ będzie realizowany w takiej samej - jeśli nie większej - skali. W wypadku świadczeń komercyjnych na pewno znajdzie się duża liczba chętnych, pragnąca z nich skorzystać. Pomyślmy o tych ludziach! Radni zgadzają się z tym, że obecny stan nie może dłużej istnieć i trzeba dać szansę szpitalowi, tym bardziej że mamy dyrektora angażującego się w restrukturyzację.

- Zanim przegłosowano uchwałę umożliwiającą rozpoczęcie przekształceń ZOZ, padały głosy, że ustawa jest źle przygotowana, naiwna w założeniach, a sami radni mają zbyt mało informacji, by podjąć decyzję tej wagi...
- Nie mam zastrzeżeń do uchwały, głosowałem za nią. W naszym kraju nie ma ustawodawstwa, które jednoznacznie określałoby sposoby restrukturyzacji szpitali. Każdy samorząd eksperymentuje, wybierając nową ścieżkę. Nie ma doskonałej recepty na te procesy. Myślę jednak, że zarząd powiatu upora się tym problemem. Moim zdaniem powinniśmy podjąć to ryzyko. Jeżeli tego nie zrobimy sytuacja naszej placówki będzie pogarszała się z roku na rok.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama