Reklama
piątek, 7 lutego 2025 12:50
Reklama
Reklama

W poszukiwaniu lepszego życia na obcej ziemi

EMIGRACJA. Londyn to nie Eldorado - opowieści o losach pracujących na Wyspach Brytyjskich Polaków jest tyle, ile wyjechało tam rodaków. Tysiące historii, które łączy chęć zmiany swego życia na lepsze.
W poszukiwaniu lepszego życia na obcej ziemi
Niżej prezentujemy jedną z nich. Dotyczy ona Jarka z Tczewa, który do Anglii po raz pierwszy wyjechał na początku ub. roku.

Jak zostałem migrantem zarobkowym
Historia naszego rozmówcy zaczyna się jak wiele innych – strata pracy, trudności w znalezieniu nowej. Układane z rodziną plany - z powodu kłopotów finansowych - trzeba odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Ciąg zdarzeń, który powoduje, że w głowie uporczywie tkwi tylko jedno pytanie: co dalej? Owszem, o pracę w kraju coraz łatwiej, ale są to przeważnie zwykle, niskopłatne zajęcia, za które trudno utrzymać rodzinę.
- Spotkałem przypadkiem na ulicy dalszą znajomą i w czasie rozmowy powiedziałem jej, że aktualnie szukam pracy – wspomina Jarek. – Okazało się, że jej brat jest w Wielkiej Brytanii i może załatwić mi pracę. Wkrótce dostałem od niego telefon z propozycją przyjazdu. Gdyby nie to, sam nigdy bym nie wyjechał w ciemno. Tak się zaczęła moja przygoda w Londynie.
Przygoda emigranta, a właściwie migranta zarobkowego, bo tak jak wiele innych osób Jarek co kilka tygodni przylatuje do kraju spotkać się z rodziną, by po kilku dniach wrócić na Wyspy. Nasz rozmówca przyznaje, że wyjeżdżając nie miał żadnych oczekiwań.
- Po prostu jechałem do pracy. Miałem dużo obaw i pytań.

Kto nie szuka, nie znajdzie
W taki oto sposób Jarek ze specjalisty od marketingu przekwalifikował się w budowlańca. Mówi, że pomimo słabej znajomości angielskiego szybko się zaaklimatyzował, zaczął żyć Anglią.
- Pracując przez miesiąc powiedziałem sobie w końcu, że przyjechałem tutaj nie po to, żeby „zarobić się” i przyjechać do domu, by się leczyć, ale po to, żeby osiągnąć sukces, przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe. Często to sobie powtarzałem.
Pierwsza okazja do zmiany zajęcia na lepiej płatne pojawiła się po kilku miesiącach. Pewien długo mieszkający w Londynie Polak - nie należący do „zaciągu” rodaków z rocznika 2004, którzy po otwarciu brytyjskiego rynku pracy tłumnie przybyli na Wyspy - obiecał mu pracę w metrze na stacji King’s Cross (jednej z największych w stolicy W. Brytanii; tylko w 2005 r. przewinęło się przez nią ponad 49 mln pasażerów), gdzie na jednym z 11 peronów miał udzielać pomocnych informacji rodakom.
- Ostatecznie nie dostałem tej pracy, ale było to dla mnie zielone światełko, że jednak można coś w Anglii osiągnąć. Trzeba tylko chcieć, pytać się. Moi sublokatorzy często się dziwili, że wciąż szukam lepszej pracy, dla nich to było nie do pojęcia. Jak ktoś się nie pyta, to nie dostanie - odpowiadałem.
Karta rzeczywiście się odwróciła. Wkrótce objął posadę managera marketingu w polskojęzycznej gazecie „Życie na Wyspach”, by po kolejnych dwóch miesiącach znaleźć podobne zajęcie w polskim radiu Orle.
- Satysfakcja z pracy była ogromna, ale pieniądze marne, co nie dawało mi komfortu finansowego. Po rozmowie z żoną odszedłem uznając, że do Anglii przyjechałem też po to, żeby zarobić konkretne pieniądze, więc wróciłem… na budowę, ale tym razem do firmy angielskiej.

Polacy ukręcili na siebie bat
Polscy robotnicy praktycznie opanowali rynek budowlany w Wielkiej Brytanii. Są cenieni za pracowitość i dokładność – zupełne przeciwieństwo angielskiej „flegmy”.
- Anglicy są niedokładni, leniwi – stwierdza nasz rozmówca. - Jedyne co mają wyćwiczone to palec wskazujący, którym rozkazują co i gdzie robić. Praktycznie przez całe życie kształcą się jak zarządzać. Pewnie wynika to z ich stosunkowo niedawnej historii, gdy byli kolonialnym mocarstwem. W Anglii mówi się oficjalnie, że zaniechano kształcenia, które u nas nazywamy zawodowym. Tu jest pustka, którą Polacy bardzo dobrze wypełniają.
Polak chce zawsze ukończyć dane zadanie jak najszybciej, by przejść do kolejnego. Z kolei nastawienie Anglików do pracy jest mniej więcej takie – spokojnie, powoli, jutro też jest dzień.
- Anglicy to zauważyli i zaczęli wykorzystywać ten bat, który sami sobie ukręciliśmy – mówi Jarek. - Zaczęli Polaków popędzać, bo wiedzą, że i tak będziemy jeszcze bardziej wydajni.
Na korzyść polskich pracowników przemawia także nasza mobilność. Angielski hydraulik, to tylko hydraulik. Hinduski elektryk, który przychodzi zamontować gniazdka elektryczne, nie przeniesie 15-kilowych worków z cementem, które zasłaniają mu dostęp do kontaktu, bo nie za to mu płacą.
- Dla nas jest to wręcz komiczne, nie do pojęcia – śmieje się Jarek.
Na rynku usług budowlanych toczy się mała rywalizacja między Polakami a innymi nacjami słowiańskimi oraz Litwinami.
- Hindusi znaleźli swoją niszę w handlu, bo na budowlance po prostu się nie znają.
- Po pewnym czasie zreflektowałem się, że tak naprawdę szanse Polaków na zdobycie bardzo dobrej posady są bardzo niewielkie. Polak zawsze będziemy emigrantem, a Anglik nigdy nie dopuści nas do zajmowania wysokiego stanowiska, a broń Boże gdyby Polak miałby być jego szefem.

Każdy kolejny wyjazd to dylemat
Rodzina Jarka nie jest zadowolona z tego, że pracuje on za granicą.
- Nie jest powiedziane, że muszę koniecznie tam pracować, ale taka jest aktualna sytuacja, taki jest mój wybór. Jak przyjeżdżam do Polski co półtora miesiąca to zawsze z żoną dyskutujemy nad tym, czy warto wracać do Londynu. Każdy kolejny wyjazd to zawsze dylemat.
Jarek nie ma zamiaru zostać w Anglii na stałe. Mówi, że w kraju jest jego rodzina i sprawdzeni przyjaciele – ludzie, którym zawsze może ufać. W Anglii nie ma przyjaciół, tylko znajomych z pracy. Nie wie jak długo będzie tak kursował pomiędzy Tczewem a Londynem.
- Kolega, który jechał do Holandii na 2 miesiące jest tam już 12 lat – przypomina sobie. - Jestem Polakiem i mimo, że krajowa polityka i sytuacja ekonomiczna mnie zniechęca, to wszystko w tym momencie jest nieważne. Jak wracam do kraju po dwóch miesiącach to zwykłe drzewo wygląda zupełnie inaczej niż tam.
- Pojutrze wyjeżdżam ponownie do Londynu – kończy Jarek. - Tym razem znalazłem pracę jako kierowca…

Nie zaszkodził, czyli… pomógł
Czy mit o Anglii jako ziemi obiecanej dla polskich pracowników zweryfikował się po jego osobistych doświadczeniach?
- Tam nie ma Eldorado – uważa nasz rozmówca. - Ono było kiedyś, ale kiedy, to tego nie wie nikt. Każdy kto tam jest mówi, że było wtedy, kiedy on przyjechał pierwszy raz. To nie jest tak, że jedziesz do Anglii z myślą, że zarobisz dużo pieniędzy. Jeżeli jedziesz z takim nastawieniem to przegrasz po pierwszym niepowodzeniu. Wtedy twoja psychika zaczyna „siadać”, bo nie ma tego, czego się spodziewałeś. Wyjeżdżając wiedziałem sobie, że tam nie ma Eldorado. Są ludzie, którzy stwarzają pozory, że niby tak jest, ale to nieprawda. Zarobione funty oczywiście dają większe możliwości finansowe w Polsce. Jednak jeśli zdarzy się, że w przez dwa tygodnie nie będę miał tam pracy, to wracam do Polski. W Anglii jak nie masz pracy, to nie żyjesz, bo nie zapłacisz czynszu, nie kupisz jedzenia i nikt ci nie pomoże. W Polsce przeciwnie – są zasiłki i rodzina, która poda rękę. Jeżeli Polak tobie nie zaszkodził, to już ci pomógł – mawiają o sobie Polacy pracujący na Wyspach. Przewrotne, ale prawdziwe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama