Na pytania Czytelników odpowiada mgr prawa Roman Małecki, prowadzący w Tczewie Biuro Prawne.
- Jestem zatrudniona w firmie na czas nieokreślony. 3 marca 2008 r. kończy mi się urlop macierzyński, za 2007 r. nie wykorzystałam urlopu wypoczynkowego. Czy również należy mi się pełny wymiar urlopu wypoczynkowego za 2008 r., czyli 20 dni, czy tylko ilość dni naliczonych proporcjonalnie za ten rok do marca? Później zamierzam wziąć urlop wychowawczy na 3 lata z możliwością wcześniejszego powrotu do pracy. Jaka jest podstawa prawna tego, że za 2008 r. przysługuje mi 20 dni, jeśli przysługuje?
- Według ustawodawcy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni dla pracowników zatrudnionych krócej niż 10 lat oraz 26 dni dla pracowników z co najmniej 10-letnim stażem.
We wskazanym przypadku przysługiwać będzie pani 20 dni urlopu wypoczynkowego, jeżeli nie został on wykorzystany w roku, w którym nabyła pani do niego prawo, czyli 20 za 2007 r. oraz 20 dni urlopu, do którego nabyła pani prawo z dniem rozpoczęcia 2008 r. Pracodawca na pisemny wniosek pracownika powinien udzielić urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jednakże niewykorzystany za rok poprzedni powinien zostać udzielony przez pracodawcę najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku, w tym wypadku do 31 marca 2008 r. Jest to obowiązek pracodawcy, co nie oznacza, że nie może być wykorzystany po tym terminie, gdyż posiada pani stosowne usprawiedliwienie dla którego nie możliwe było jego wykorzystanie we wcześniejszym terminie (korzystanie w tym czasie z urlopu macieżyńskiego).
Na powyższe wskazuje przepis Kodeksu Pracy, w którym ustawodawca zobowiązuje pracodawcę do udzielenia urlopu w późniejszym terminie, w przypadku nie wykorzystania urlopu wypoczynkowego zgodnie z planem urlopów. W tym przypadku z powodu korzystania z urlopu macierzyńskiego, pracownik nie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego (jest to usprawiedliwiona nieobecność w pracy) – pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy. Podkreślić należy, iż okres urlopu macierzyńskiego w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownika, czyli m. in. do podstawy i wymiaru ustalania urlopu. W związku z tym nie ma mowy w analizowanym przypadku o proporcjonalnym ustalaniu okresu urlopu, gdyż prawo do urlopu w pełnym wymiarze nabywa się z każdym początkiem roku.
Podstawa prawna: art. 163 § 3, art. 165, art. 166, art. 168 Kodeksu Pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94 z późn. zm.).
Jak przesłać pytanie?
Aby uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące kwestii prawnych prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji - [email protected] lub o zadawanie pytań na stronie internetowej: www.forumprawne.tcz.pl. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, publikując niektóre z nich na łamach „Gazety Tczewskiej”.
Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego?
PORADY PRAWNIKA. Jestem zatrudniona w firmie na czas nieokreślony. Kończy mi się urlop macierzyński, lecz za 2007 r. nie wykorzystałam urlopu wypoczynkowego. Czy należy mi się pełny wymiar urlopu wypoczynkowego za 2008 r.?
- (.)
- 12.02.2008 00:08 (aktualizacja 20.08.2023 06:54)
Data dodania:
12.02.2008 00:08
Temperatura: 3°C Miasto: Tczew
Ciśnienie: 1042 hPa
Wiatr: 21 km/h
Napisz komentarz
Komentarze