- Minionym rokiem 2007 czuję się nieco zmęczony, ale to zmęczenie rekompensuje mi pełna satysfakcja z efektów naszego działania - mówi prezes Laniecki. - W naszym projekcie “Zintegrowana Strategia Obszarów Wiejskich Kociewia Tczewskiego – Wstęga Kociewia” postawiliśmy sobie bardzo wiele ambitnych i nowatorskich zadań.
Leader+ w każdej gminie
- Może zabrzmi to nieco patetycznie, ale strategia naszych działań budowana jest wokół dwóch głównych tematów: poprawa jakości życia na terenach wiejskich oraz wykorzystanie zasobów kulturowych, przyrodniczych i ludzkich – wyjaśnia Piotr Laniecki. - Oczywiście mam na myśli powiat tczewski oraz całość Kociewia. Partnerami realizującymi projekt są wszystkie gminy wiejskie powiatu tczewskiego, powiat tczewski, organizacje społeczne oraz podmioty gospodarcze. To tyle tytułem wstępu i przypomnienia ogólnych wiadomości o naszym programie.
A teraz nieco szczegółów. W minionym roku zdołaliśmy zrealizować aż 28 różnych projektów, które obejmowały swym zasięgiem nie tylko gminy i miasta powiatu tczewskiego, ale także wychodziły poza granice Kociewia. Jednym z naszych głównych celów była promocja programu LEADER+ w każdej gminie naszego powiatu. Zdołaliśmy zorganizować i przeprowadzić w każdej gminie po 2-3 imprezy promocyjne. Przykłady? W gminie Subkowy przeprowadzony został Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich oraz Objazdowe Letnie Granie. W gminie Gniew zorganizowano imprezę zatytułowaną “Przez Alpy Tymawskie do Betlejem”. Festiwal Kultury Kociewskiej odbył się w Pelplinie. Natomiast w gminie Morzeszczyn uaktywniono niedużą miejscowość Lipa Góra, gdzie odbyła się impreza gawędziarska “Największa lipa w Lipiej Górze”.
Mieszkańcy bardziej aktywni
- Wszystkie wymienione imprezy były finansowane w pełni lub w dużej mierze współfinasowane przez Fundację “Wstęga Kociewia” - informuje prezes Laniecki. - Na nasze działania zdołaliśmy pozyskać niebagatelną kwotę, bo aż 492 tys. zł. To bardzo uaktywniło mieszkańców naszych gmin i pokazało wszystkim sceptykom, że można razem i zgodnie współpracować. Bardzo dobrze rokuje to naszym przyszłym planom, a są one bardzo ambitne.
Realizowaliśmy także działania o ponadgminnym charakterze. Jednym z nich jest program “Od zamku do zamku”. Pod tym tytułem kryje się projekt popularyzacji turystyki kajakowej na rzece Wierzyca od zamku w Starej Kiszewie aż po zamek w Gniewie. W ub. roku zorganizowaliśmy 5-dniowy spływ na tej trasie. W czasie spływu zatrzymaliśmy się w Kręckim Młynie, gdzie odbyliśmy konferencję na temat problemów związanych z popularyzacją Wierzycy. Efektem naszych działań jest rozpoczęcie czyszczenia koryta rzeki od Gniewa aż po Pelplin. Wkrótce wzdłuż brzegów rzeki zostaną ustawione tablice informujące o atrakcjach turystycznych miejscowości, przez które przepływać będą turyści kajakarze.
Działaliśmy także poza granicami Kociewia. Wydrukowaliśmy specjalny Bezpłatny Bilet na Kociewie. To taka nietypowa, ale bardzo atrakcyjna forma zapraszania do nas turystów. Nasi wspaniali wolontariusze rozdawali te bilety latem na Trójmiejskich plażach, a także wśród turystów odwiedzających Trójmiasto. Udało nam się także doprowadzić do skutecznego końca prace nad profesjonalnym filmem promującym Kociewie. To trwający ok. 30 minut film pokazujący całe Kociewie, czyli Kociewie Tczewskie, Starogardzkie i Świeckie. Film jest nagrany na nośniku DVD. Już wkrótce otrzymają go wszystkie gminy. To tylko niektóre z naszych działań w 2007 roku.
Skansen na kształt Kociewia
- Przyznam, że jestem zafascynowany możliwościami jakie stwarza program LEADER+ i zrobię wszystko, aby te możliwości maksymalnie wykorzystać. Cieszę się, że nasi mieszkańcy także dostrzegają te szanse i jestem pewien, że nadal aktywnie będą włączać się w realizację programu proponowanego przez “Wstęgę Kociewia” – kontynuuje Piotr Laniecki. - Podzielę się jeszcze jednym projektem, który dzisiaj może wyglądać jak utopia. Otóż, będąc w Pobiedziskach niedaleko Poznania zaproszony zostałem do zwiedzenia nietypowego skansenu. To był skansen miniaturowy. Chciałbym podobny skansen zrobić u nas. Mam już nawet jego projekt. Zajmował by obszar ok. 2 hektarów. Na tym terenie wytyczone zostałyby kształty Kociewia. W odpowiednich miejscach usytuowano by miniaturki najważniejszych obiektów zabytkowych. Przez ten teren płynęły by miniaturowe rzeki i lśniły lustra naszych jezior. Główne drogi Kociewia były by spacerowymi dróżkami. Myślę, że najlepszą lokalizacją takiego Kociewskiego Parku Miniatur byłby teren przy drodze numer 1 w okolicach Gniewu. Może to być także teren przy autostradzie A1. To sprawa do szczegółowych dyskusji. Przy tym skansenie znajdować się będzie specjalne miejsce na stragany dla naszych mieszkańców, a szczególnie dla Kół Gospodyń Wiejskich. Turysta nie tylko w ciągu 15 minut odpoczynku mógłby poznać uroki całego Kociewia, ale także docenić niepowtarzalność naszych regionalnych potraw sprzedawanych przez piękne Kociewianki. Czy to nie brzmi zbyt fantastycznie? Proszę mi jednak wierzyć, że jestem dobrej myśli. I tak jak udało się nam w 2007 roku wykonać 28 projektów, tak i ten, dzisiaj brzmiący jak utopia, zostanie zrealizowany. I wszyscy będziemy mieć z tego satysfakcję oraz korzyści.
Projekt Kociewskiego Parku Miniatur to nie utopia
POWIAT TCZEWSKI. Wkrótce miną dwa lata od zarejestrowania pierwszej w województwie pomorskim Lokalnej Grupy Działania “Wstęga Kociewia”. Od chwili powstania jej prezesem jest Piotr Laniecki, wójt gminy Morzeszczyn.
- Wysłuchał Stanisław Sierko
- 10.02.2008 00:09 (aktualizacja 20.08.2023 06:54)
![Projekt Kociewskiego Parku Miniatur to nie utopia Projekt Kociewskiego Parku Miniatur to nie utopia](https://static2.tczewska.pl/data/articles/xl-projekt-kociewskiego-parku-miniatur-to-nie-utopia-1661927852.jpg)
Data dodania:
10.02.2008 00:09
Temperatura: 2°C Miasto: Tczew
Ciśnienie: 1042 hPa
Wiatr: 19 km/h
Napisz komentarz
Komentarze