Reklama
piątek, 7 lutego 2025 11:41
Reklama
Reklama

Zasypany w „tunelu śmierci” - dlaczego kopali na wyrobisku?

NICPONIA. 16 stycznia we wsi Nicponia (gm. Gniew) miał miejsce tragiczny wypadek. Podczas zabawy miejscowych uczniów - kopania głębokiego tunelu pod jednym z wzniesień - zginął 14-letni Wojtek, przysypany piaskiem. Tunel ten od kilku miesięcy drążyło sześciu chłopców.
Właściwie były dwa tunele. Pierwszy prowadził, pod korzeniami drzew, w głąb góry. Na jego końcu strażacy natrafili na pieczarę 2 na 4 m, z której dalej wiódł drugi tunel. Pewnie ukończony miał dać wyjście z drugiej strony wzniesienia... Właśnie kopiąc ten odcinek Wojtek został zasypany.

Odkopali 8-latka?
W szkole nieoficjalnie mówi się, że ofiar mogło być więcej. Podobno trójka chłopców z klasy I c gimnazjum w Gniewie - która kopała z Wojtkiem tunele - opowiadała, że przysypana była jeszcze jedna osoba – 8-latek, bratnia dusza Wojtka. Chłopcom udało się go jednak odkopać.
- Uczniowie, którzy brali udział w wypadku bardzo się przyjaźnili – mówi Marcin Kisielewski, nauczyciel biologii w Gimanzjum im. gen. Hallera w Gniewie, wychowawca klasy Wojtka. - Wszędzie chodzili razem. W trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli nie uciekli, starali się pomóc koledze. Najpierw zadzwonili pod dobrze im znany numer alarmowy 112, ale sieć komórkowa ściągnęła sygnał spoza naszego rejonu - z Kwidzyna. Cały czas sami starali się wybierać piasek, a któryś z nich pobiegł zawiadomić matkę Wojtka. To ona zadzwoniła po policję.
Zdaniem nauczyciela chłopcy zachowali się bardzo przytomnie, a ich postępowanie było zgodne z obowiązującymi zasadami w trudnych sytuacjach.

Służby kwidzyńskie i wątpliwości
Koledzy Wojtka twierdzą, że rozmawiali z osobą dyżurującą pod nr 112 w Kwidzynie, ale ta zbagatelizowała sprawę. Jeżeli tak rzeczywiście było, to zachowanie służb kwidzyńskich było naganne.
- Taka wersja wydarzeń jest raczej niemożliwa – twierdzi Jacek Czerwiński, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie, kierownik Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta i Gminy w Gniewie. - Nie ma znaczenia, która służba odbiera sygnał. Obojętnie kto by się nie zgłosił z funkcjonariuszy, należy rzetelnie poinformować o tym co się stało. Nawet jeżeli taką informację odebrałby dyżurujący w Kwidzynie, to na pewno podjąłby odpowiednie kroki i służby zostałyby wysłane w odpowiednie miejsce.
Pojawia się jednak pytanie: czy młodzież jest dostatecznie przygotowana do używania telefonów alarmowych? Często ich prawidłowe użycie w sytuacjach kryzysowych jest równoznaczne z uratowaniem komuś życia.

Były akcje profilaktyczne
Jak na ironię Gimnazjum im gen. Józefa Hallera zorganizowało w październiku ub. roku akcję  popularyzującą nr 112 - „I ty też możesz uratować komuś życie”.
- Specjalne zajęcia poprowadził mój kolega Piotr, który jest zawodowym ratownikiem – relacjonuje Marcin Kisielewski. – Obejmowały one młodzież z klas I i II. Były prelekcje, lekcja pierwszej pomocy z fantomami, pokaz filmu z wypadku, a nawet prezentacja akcji ratowniczej straży pożarnej. Bardzo angażuję się w tego typu działania, bo na każdym kroku możemy spotkać się z potrzebą niesienia pomocy i ratowania życia. A uczniowie muszą wiedzieć, jak mają reagować w takich sytuacjach. Był nawet ksiądz, który przekonywał o tym, że kościół nie ma nic przeciwko oddawaniu organów do przeszczepu.
Szkoły prowadzą w ramach tzw. ścieżek przedmiotowych edukację w zakresie ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy, korzystania z numerów alarmowych. Wszystko to odbywa się najczęściej przy okazji lekcji z biologii, chemii lub fizyki. Czasem nauczyciele poświęcają na to dodatkowe lekcje lub godziny wychowawcze.
- Młodzież często traktuje takie zajęcia lekkomyślnie– uważa Marlena Kisielewska-Gojke, dyrektor Gimnazjum im gen. Hallera. – Aż do czasu, gdy zdarzy się jakieś nieszczęście. Nauczyciele zazwyczaj poruszają takie sprawy. Mówimy o tym chociażby dlatego, że szkoła położona jest przy drodze powiatowej, która stanowi pewne zagrożenie. Teoria i praktyka to jednak dwie różne sprawy. Ktoś kto sam zetknie się z tragedią, często w panice sobie nie radzi – nie myśli racjonalnie.
Dyrektor przy okazji zdementowała informację, która pojawiła się w mediach, że część chłopców - zanim wybrała się na wyrobisko - uczestniczyła w zajęciach zimowiska. Byli oni natomiast na dwugodzinym treningu siatkówki dla wybranej grupy.

Będzie pomoc psychologa
Dyr. Kisielewska-Gojke przyznała, że młodzież w Gniewie nie bardzo ma co ze sobą zrobić. Brakuje boisk i obiektów sportowych.
- Jednym z niewielu miejsc w Gniewie, gdzie młodzież może się spotykać jest Świetlica Św. Wojciecha. Gimnazjaliści z niechęcią odnoszą się do spędzania ferii w szkołach. Namawiam rodziców, by zachęcali swoje dzieci do korzystania z form zorganizowanej opieki.
Wypadki z udziałem nieletnich są najbardziej wstrząsające. Tuż po tragedii Zbigniew Wronowski, zastępca burmistrza Gniewu zapowiedział, że pracownicy gminy wspólnie ze strażakami miejscowej OSP spróbują ocenić, ile jest takich niebezpiecznych miejsc w całej gminie.
- Poruszymy też inne tematy, m.in. dotyczące szkół, które powinny w porę ostrzegać uczniów przed takimi zabawami – podkreśla Zbigniew Wronowski. - Ten przykład chcemy potraktować jako poważne ostrzeżenie dla innych dzieci i ich rodziców.
- Zaraz po tym wypadku kontaktowaliśmy się z Centrum Interwencji Kryzysowej w Tczewie, prosząc o wsparcie psychologiczne dla nastolatków, którzy doświadczyli tych wydarzeń – informuje Marlena Kisielewska-Gojke. - Zasugerowano nam jednak wstrzymanie się od działań i tymczasową obserwację uczniów. Na 1 lutego zaplanowano pierwsze spotkanie z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Zostanie więc udzielona pomoc kolegom Wojtka. Rodzice zgodzili się już na naszą propozycję.

Tłumienie emocji przez GG
Marcin Kisielewski o śmierci Wojtka dowiedział się, gdy był na zakupach w Gdańsku.  Odebrał telefon, a wiadomość wstrząsnęła nim do tego stopnia, że natychmiast zostawił koszyk z zakupami i momentalnie pobiegł do samochodu, by wrócić do Gniewu.
- Okazało się, że uczniowie czuli potrzebę porozmawiania o tym co się stało. Z wieloma wcześniej wymieniłem się numerami komunikatora Gadu-Gadu, dzięki czemu poprzez rozmowy mogłem tłumić ich emocje. Trwały ferie, więc przez GG umówiłem się z całą klasą, że przyjdziemy na pogrzeb Wojtka i będziemy uczestniczyli w różańcu. Niektórzy uczniowie przerwali ferie i specjalnie przyjechali do Gniewu. Także rodzice uczniów mojej klasy Ic bardzo się zaangażowali w całe przedsięwzięcie. Teraz wspólnie chodzimy na grób Wojtka, rozmawiamy o tym co się stało, szukamy pomocy u psychologów.

Szkoła Wojtka szoku
Kim był Wojtek? Skromnym i bardzo lubianym kolegą. Gospodarzem klasy, uczestnikiem pozaszkolnych zawodów siatkówki i piłkarskiej ligi halowej. W grudniu wspaniale przygotował klasową wigilię.
Zarówno Marlena Kisielewska-Gojke, jak i wychowawca klasy nie mają pojęcia, dlaczego coś takiego jak kopanie na wyrobisku przyszło nastolatkom do głowy. Marcin Kisielewski określa swoją klasę jako myślącą, dobrze się uczącą (ma najwyższą średnią w szkole). Uczniowie są zszokowani, że tak lubiany i popularny kolega mógł tak szybko odejść.

Zdrowy rozsądek i umiejętność przewidywania
Jacek Czerwiński, naczelnik OSP Gniew:
- Do tej pory nie zebrał się gminny sztab kryzysowy, bo niebezpiecznych i tragicznych zdarzeń jest całe mnóstwo. Tworzenie mapy niebezpiecznych miejsc nie ma większego sensu. Równie dobrze można by zrobić mapę wysokich drzew. Z kolei ostrzeganie przed piaszczystym terenem w gminie Gniew - gdzie większość terenów jest tego typu - wydaje się bezcelowe. Przede wszystkim trzeba umieć przewidywać, co może się zdarzyć. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i dzieci. Takich zdarzeń jest dużo mniej niż utonięć. Latem 2006 r. doszło do przysypania człowieka na terenie gospodarstwa rolnego w Kursztynie. Od strażaków z Tczewa dowiedziałem się o przysypaniu nastolatka na żwirowisku k. Tczewa. Zbocze obsunęło się, po tym jak chłopcy zjeżdżali na nim na workach...

Jest mnóstwo zagrożeń
Burmistrz miasta i gminy Gniew Bogdan Badziong:
- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich groźnych sytuacji. Teren, na którym uczniowie kopali tunele, był zwykłym lasem, siłą rzeczy nie zabezpieczonym. W Gniewie jest wiele niebezpiecznych miejsc, np. na os. Konopnickiej znajduje się prywatny, nie zabezpieczony budynek, gdzie dziecko może bez trudu wejść i... spaść. W Tymawie są prywatne, opuszczone i szabrowane magazyny. Podobnie jest z wykopami pod torami na trasie Gniew – Morzeszczyn, skąd złodzieje... wynieśli stalowe rury. To co się stało jest dla mnie ogromnie przykre, ponieważ osobiście znałem Wojtka

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama