Reklama
piątek, 7 lutego 2025 10:07
Reklama
Reklama

Prezydent Tczewa płacił zaniżone podatki - z "opacznego przekonania"

TCZEW. Prezydent Tczewa płaci zaniżone podatki! Ma dom na tzw. terenie rolniczym i zamiast podatku według stawki dla działki zabudowanej od dawna opłaca niższy podatek - jak za "teren niezabudowany". Po wykryciu afery podatkowej tłumaczy się: "Mój błąd wynika z opacznego przekonania"... Czy podlegli mu urzędnicy naliczą wstecz za te "przekonanie" należny podatek wraz z karnymi odsetkami?
Prezydent Tczewa płacił zaniżone podatki - z "opacznego przekonania"

Domy stoją, a niektórzy mieszkańcy nadal płacą zaniżone podatki, jak za grunty rolne.
Czym różni się działka zabudowana od niezabudowanej? M.in. tym, że właściciel działki zabudowanej płaci zdecydowanie większy podatek. A przynajmniej powinien płacić…
Tymczasem „dochodzenie” zespołu kontrolnego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej Tczewa wykazało, że na terenach rolniczych, których właściciele płacą podatek od gruntów niezabudowanych, stoją całkiem pokaźne budynki.
Biorąc pod uwagę fakt, że w wykazie działki te widnieją jako niezabudowane (rolne), budynków tych w ogóle nie powinno tam być. Okazuje się, że właściciele terenów pierwotnie rolnych, po ich obudowaniu, nie uzupełniają ewidencji podatkowej, skutkiem czego płacą zaniżony podatek! O problemie tym dyskutowano w ub. tygodniu podczas obrad Rady Miejskiej.

O co chodzi?
Zespół kontrolny (w składzie Zbigniew Urban, Antoni Truszkowski oraz przewodnicząca zespołu Gertruda Pierzynowska) przygotował protokół, w którym zawarł obszerną (liczącą kilkadziesiąt pozycji) listę działek znajdujących się na terenie miasta, które w wykazie ujęte są jako grunty rolne, a w rzeczywistości znajdują się na nich duże budynki mieszkalne.
- Niewielka powierzchnia tych działek nie spełnia funkcji rolnych, a jednak ich właściciele od kilku lat płacą zaniżone podatki rolne - zwraca uwagę przewodnicząca zespołu. - Dzieje się tak, ponieważ dysponenci tych nieruchomości nie aktualizują deklaracji podatkowych. W dwóch przypadkach deklaracje złożono aż 11 lat temu! Stosunkowo niedawno, bo w 2006 r., złożył ostatnią deklarację tylko jeden właściciel posiadłości.
W celu potwierdzenia skali stwierdzonych nieprawidłowości, oprócz wskazania daty złożenia ostatniej deklaracji podatkowej, zespół kontrolny zwrócił się do prezydenta Tczewa Zenona Odya o udostępnienie wykazu kwoty podatku naliczonego za rok 2006.
Aby zobrazować skalę problemu, przyjrzyjmy się przykładowi: na działce X o powierzchni ok. 1300 m kw. stoi budynek mieszkalny o powierzchni ponad 200 m kw. Prawidłowy podatek (od nieruchomości) wyniósłby w takim przypadku ponad 400 zł rocznie (plus podatek od powierzchni użytkowej budynku w wysokości ok. 120 zł), natomiast właściciel płaci… ok. 20 zł. Nie nastąpiła zmiana użytku z roli na nieruchomość zabudowaną, a ostatnia deklaracja podatkowa została złożona w 2001 r.
- Właściciel tej działki nie jest obciążony podatkiem od nieruchomości, w związku z czym płaci zaniżony podatek - tłumaczy Gertruda Pierzynowska.

A do błędu przyznaje się…?
Komu należy przypisać zaniedbanie? Trudno powiedzieć. Właścicielom gruntów rolnych, płacących zaniżony podatek, jest z taką „ulgą” na pewno wygodnie. Urzędnicy natomiast - zdaniem prezydenta Tczewa - nie są w stanie kontrolować na bieżąco wszystkich deklaracji podatkowych.
Skala problemu jest stosunkowo duża, ponieważ Wydział Budżetu i Podatków nieprawidłowo - zdaniem członków zespołu kontrolnego - naliczał należne podatki.
- Nie jest prawdą, że nasi urzędnicy nie kontrolują deklaracji podatkowych - kontruje prezydent Zenon Odya. - My to robimy, ale - pomimo sukcesywnej inspekcji - nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich. Protokół, który otrzymałem od Komisji Rewizyjnej, jest podstawą do dalszego działania, w celu zlikwidowania problemu.
Poza tym - na co zwraca uwagę prezydent - kiedy podatnik zabuduje działkę, jego obowiązkiem jest aktualizacja ewidencji podatkowej.
- Obowiązek utrzymania porządku należy również do Starostwa Powiatowego, ponieważ urzędnicy miejscy naliczają podatek na podstawie kart informacyjnych, które przesyłane są właśnie ze starostwa - wskazuje prezydent Odya.
Winę właścicieli nieruchomości wskazuje także w swoim protokole zespół kontrolny:
- Właściciele nieruchomości nie aktualizują deklaracji podatkowych - mówiła podczas sesji RM przewodnicząca zespołu. - Nie jest to wina urzędników. Obowiązkiem podatnika jest zgłosić zmianę charakteru działki odpowiednim organom (w tym przypadku do ewidencji gruntów w starostwie). Niestety, jest to zaniedbywane. Uważam, że nasi urzędnicy powinni podejść do sprawy stanowczo. Naszym zdaniem wszystkie działki wymienione w wykazie powinny być niezwłocznie i w całości przekwalifikowane na działki budowlane oraz obciążone podatkiem od nieruchomości.
Gertruda Pierzynowska apeluje także, aby podatnicy spłacili zaległości:
- Co prawda zobowiązania podatkowe przedawniają się po 5 latach, ale za okres minionych 5 lat właściciele nie przemianowanych gruntów powinni spłacić dług. Skoro podatnik wiedział jak załatwić pozwolenie na budowę domu, skoro wiedział jak go wybudować, to tym bardziej powinien wiedzieć, że należy przemianować rolę na nieruchomość zabudowaną.

Bałagan zostanie uprzątnięty
Jak zauważył zespół kontrolny, w konsekwencji zaniedbania na działkach rolnych znajdują się budynki, których właściciele płacą zaledwie kilka złotych podatku rolnego rocznie, podczas gdy ich sąsiedzi, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami przekwalifikowali swoje działki na zabudowane, płacili kilkanaście razy więcej! To ma się już niedługo zmienić.
- Na skutek działań komisji urzędnicy podjęli już działania zmierzające do usunięcia wskazanych w protokole nieprawidłowości przy naliczaniu podatku od nieruchomości - informuje radna Pierzynowska.
Zespół kontrolny wystosował następujące wnioski pokontrolne. Po pierwsze - należy niezwłocznie zweryfikować wszystkie deklaracje podatkowe składane przez podatników od podatku rolnego i - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - obciążyć właścicieli nieruchomości oraz budynku podatkiem od nieruchomości, również wstecz.
- Mowa przede wszystkim o nieruchomościach znajdujących się w dzielnicach zabudowanych domami jednorodzinnymi, a w szczególności na osiedlach Górki, Czyżykowo, Staszica i Prątnica - wymienia zespół kontrolny.
Po drugie - należy bezzwłocznie doprowadzić do zaktualizowania ewidencji gruntów i budynków w granicach administracyjnych Tczewa we współpracy ze starostą tczewskim jako organem prowadzącym tą ewidencję, lub poprzez zewnętrzne podmioty świadczące usługi geodezyjne.
- Poza tym - wymienia przewodnicząca zespołu kontrolnego - należy oszacować i przedstawić Radzie Miejskiej straty budżetu miasta, wynikające ze źle naliczonych - wskutek nieaktualnych deklaracji podatkowych - podatków oraz z danych zawartych w Ewidencji Gruntów i Budynków oraz w Nadzorze Budowlanym starostwa.

Prezydent "nie wiedział"?!?
Komisja oskarżyła o zaniedbanie obowiązków podatkowych m.in. „osoby prominentne”.
- Co komisja rozumie pod tym pojęciem? - spytała radna Brygida Genca. - Chodzi o osoby publiczne? Czy mamy prawo dowiedzieć się o kim mowa?
Jeden z prominentnych - prezydent Tczewa Zenon Odya - choć nie wywołany do tablicy, przyznał się z własnej woli:
- Mogę to powiedzieć, ponieważ nie mam nic do ukrycia, że wśród wymienionych w protokole działek jest i moja - przyznał. - Jest tam też moja, nie do końca prawidłowo wypełniona, deklaracja. Mój błąd wynika z opacznego przekonania. Byłem pewien, że płacę dwie stawki podatku: podatek rolny za część niezabudowaną, a inną stawkę za część zabudowaną. Dopiero dziś uświadomiliście mnie państwo, że powinno to wyglądać inaczej. Być może mój błąd wynika również ze zmiany przepisów: inne obowiązywały kiedyś, a inne obowiązują dzisiaj.
Skruszony prezydent zadeklarował, że podejmie stosowne starania, aby wszystko zostało uregulowane. Także członkowie zespołu kontrolnego zapewniają, że podjęte już zostały działania zmierzające do usunięcia nieprawidłowości przy naliczaniu podatku.

Grunt rolny, a działka zabudowana
Kiedy działka rolna zostaje objęta podatkiem od nieruchomości?
- Z chwilą otrzymania zgody na budowę - twierdzi zespół kontrolny.
Innego zdania jest Wojciech Janicki, naczelnik Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym:
- Aby teren zmienić z R na B (z rolnego na zabudowany) należy dokonać zmiany klasy użytku - tłumaczy. - Zmiana następuje wtedy, kiedy dana działka jest zabudowana budynkiem. O budynku możemy mówić dopiero wtedy, kiedy ma już fundamenty, ściany, dach i instalację. Dopiero wtedy R zamienia się w B. Zmianę w ewidencji gruntów odnotowuje geodeta. Istnieje jeszcze jedna możliwość, kiedy teren jest zurbanizowany, ale niezabudowany (BP), np. kiedy w planie zagospodarowania jest przeznaczony pod budowę.
Zespół kontrolny poinformował radnych, że geodeci ze starostwa zostali już uruchomieni:
- Przypomnieli sobie, że takie rzeczy należy na bieżąco kontrolować - mówi Gertruda Pierzynowska.
KRZYSZTOF DULNY

Nasz komentarz Portal Pomorza
To się w głowie nie mieści! Urzędnik mający dbać o kasę miasta, sam płaci zaniżone podatki. Po wykryciu "afery" nie pozostaje mu nic innego, jak przyznać się do błędu i tłumaczyć się "nie do końca prawidłowo wypełnioną deklaracją", "błędem wynikającym z ...opacznego przekonania". To dopiero kontrola uświadomiła prezydenta, że "powinno to wyglądać inaczej".  Aż strach pomyśleć, czy są także inne sprawy tego typu, które wymagają "uświadomienia" i naprawy - aby "wyglądały inaczej"?
Ciekawe, czy podlegli prezydentowi  urzędnicy naliczą  za te "opaczne przekonanie" należny podatek wstecz wraz z karnymi odsetkami?
JAN DEMPC



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

RO 07.02.2008 14:51
Jak można teraz udawać, że się nie wiedziało ile trzeba płacić podatku? To mówi prezydent miasta?! Szremu podatnikowi dolepiliby karne odsetki i jeszcze sprawa byłaby w prokuraturze. Jednakże VIP-y są panami sytuacjii watpliwe, aby jakiś podległy urzędnik odważy się potraktować prezydenta jak obywatela.

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama