Reklama
piątek, 7 lutego 2025 04:19
Reklama

30 stycznia - Dzień Tczewa: Największa wystawa w historii?

TCZEW. Już niedługo wybierzemy się w niezwykłą podróż w czasie. Cofniemy się do wieku XIII, by poprzez okres panowania księcia Sambora II, czasy krzyżackie, epizod z gen. Józefem Hallerem i II wojnę światową, zakończyć wyprawę w czasach PRL-u.
30 stycznia - Dzień Tczewa: Największa wystawa w historii?
Na historyczny spacer po Tczewie wybierzemy się podczas zorganizowanej z okazji Dnia Tczewa wystawy.

Eksponaty, czyli wiele rekonstrukcji
„Tczew - od osady do współczesności” będzie największą do tej pory wystawą zorganizowaną przez Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, a kto wie czy nie największą do tej pory wystawą w Tczewie. Józef Ziółkowski, autor scenariusza i komisarz wystawy, przyznał, że prace nad jej organizacją rozpoczęły się już w sierpniu minionego roku:
- Napisałem wtedy scenariusz. Od tamtego momentu rozpoczęło się także zbieranie eksponatów. Niektóre z nich pochodzą z muzealnych depozytów i archiwów. Inne kupiliśmy, jeszcze inne wypożyczyli nam mieszkańcy, a sporą ich część musieliśmy zrobić sami, korzystając z pomocy lokalnych rzemieślników. To trudna, wymagająca wielu rekonstrukcji wystawa.

Żołnierz w butach Adama Murawskiego
Organizatorzy, na potrzeby wystawy, zrekonstruowali m. in. historyczne postacie związane z Tczewem: Sambor II, Krzyżak, gen. Henryk Dąbrowski oraz gen. Józef Haller. Przy każdej z nich będziemy mogli przeczytać kim była oraz co łączy ją z naszym miastem. Wszystkie „przystanki” dorobią się własnego tła: dłubanki wydobytej z lubiszewskiego jeziora czy też fragmentu reprodukcji „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. Najwięcej trudności sprawiło skompletowanie strojów postaci. Aby zrekonstruować np. mundur gen. Dąbrowskiego trzeba było odwiedzić Muzeum Wojska Polskiego, obfotografować z każdej strony prawdziwy uniform, dokonać szczegółowych pomiarów i dopiero na podstawie zdobytych danych uszyć kopię. A i to nie koniec prac!
- Dziś strasznie trudno zdobyć materiał do rekonstrukcji - twierdzi Józef Ziółkowski. - Niektóre z materiałów musieliśmy sprowadzać z drugiej strony Polski. A te, których nie udało nam się zdobyć, zastępować materiałami o podobnej fakturze.
Komisarz wystawy przyznaje, że niektóre z eksponatów zostały zrobione z materiałów odpadowych, znalezionych w… lumpeksie. Inne pochodzą z garderoby osób, które pomagały przy organizowaniu wystawy, np. żołnierz II wojny światowej ma na sobie działkowe buty Adama Murawskiego. Oczywiście odpowiednio zmodyfikowane. Osoby przygotowujące wystawę popisały się wielką pomysłowością: pan Ziółkowski prosił, aby o tym nie pisać, ale myślę, że możecie zapytać go na boku z czego zrobił obuwie dla księcia Sambora II albo czyje buty nosi gen. Dąbrowski. Nie zgadlibyście…

Ziarenko do ziarenka
Wszystkie stroje są efektem prac Anny Gajewskiej, nauczycielki Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie, która razem ze swoimi uczennicami przyodziała figury postaci w wierne kopie oryginalnych kreacji. Klamry wykonał na zamówienie grawer Edmund Szenrok. Masę pracy włożyła w przygotowanie wystawy dyrektor Centrum Wystawienniczego Alicja Gajewska oraz pracownicy placówki. Lista osób, które udzieliły wsparcia i przyczyniły się do uatrakcyjnienia ekspozycji, ciągnie się w nieskończoność!
- Bardzo pomógł nam Zespół Szkół Technicznych w Tczewie, który przekazał sporo eksponatów, podobnie Szkoła Podstawowa nr 5 - wymienia Józef Ziółkowski. - Swoje eksponaty przekazali także kombatanci, np. ten oryginalny karabin mauzer. Stare radio dostaliśmy od ks. Piotra Wysgi.
To wszystko drobiazgi, jednak razem wzięte będą stanowiły przemyślaną scenografię.
- Z tego radia np. puścimy głos spikera radiostacji warszawskiej ogłaszający wybuch II wojny światowej - tłumaczy komisarz wystawy. - W tle będziemy słyszeć silniki bombardujących miasto samolotów, huk wysadzenia przez tczewskich saperów mostu. Pod mostem rozłożymy fragmenty uzbrojenia, łuski itp.
Organizatorzy wystawy mają wielką wizję, której rezultatów nie możemy się doczekać!

Zdjęcie przy pręgierzu...
Wystawę wzbogacą dokumenty - z Archiwum Państwowego w Gdańsku i reprodukcje, a nawet faksymile aktu założycielskiego miasta. Przy gen. Józefie Hallerze będziemy mogli zobaczyć jego pierścień. Poza tym masa atrakcji multimedialnych.
- Do tego starego telewizora, do skrzyni, w miejsce kineskopu, włożyliśmy monitor od komputera - wyjaśnia Józef Ziółkowski. - Będziemy mogli obejrzeć na nim stare filmy o Tczewie, które otrzymaliśmy z TVG. Na zakończenie wystawy obejrzymy film, który wyprodukowaliśmy specjalnie na okazję Dnia Tczewa, a który opowie o rozwoju miasta po 1989 r.
Oprócz tego ok. 150 zdjęć z różnych okresów, filmy - o pożarach (m. in. tczewskiej fary) i odbudowie mostu, a nawet prawdziwy, stojący na tle pl. Hallera pręgierz.
- Będzie także medal wybity z okazji 600-lecia oraz 700-leca miasta Tczewa, kartki żywnościowe, stare syfony i inne rzeczy z okresu PRL - wylicza komisarz wystawy. - Stanie tu także słup ogłoszeniowy, na którym będą naklejone afisze z okresu budowy kościoła na Suchostrzygach, z głosowania „3x tak”, obwieszczenie o stanie wojennym itp. Będzie też stolik, gdzie będzie można przejrzeć stare gazety.
Ponadto wszyscy, którzy przyjdą na wystawę, będą mogli wziąć pocztówkę, by przy specjalnych stanowiskach podbić ją pięcioma pieczęciami.
Nie da się ukryć, że będzie to wielka wystawa. Jednak Józef Ziółkowski zapowiada już kolejną, jeszcze większą! Premiera: rok jubileuszowy 750-lecia Tczewa.

Co przyniesie dzień (Tczewa)
Dzień Tczewa już za tydzień, 30 stycznia. W jaki sposób będziemy go obchodzić?
● godz. 11.00 - msza św. w intencji mieszkańców Tczewa w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
● godz. 12.00 - uroczysta sesja w Centrum Kultury i Sztuki:
- referat okolicznościowy „Ojczyzna, naród i patriotyzm w nauczaniu Jana Pawła II”;
- wręczenie medalu „Pro Domo Trsoviensi”;
- wręczenie nagrody „Tczewianin Roku 2007”;
- wręczenie nagrody literackiej i wydawniczej „Kociewskie Pióro”;
- wręczenie nagród dla sportowców i trenerów za osiągnięcia sportowe w 2007 r.;
- informacja na temat prac Miejskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich miastu Tczew;
- ogłoszenie wyników konkursu na logo 750-lecia miasta Tczewa i formy jego prezentacji;
- promocja książki Honorowego Obywatela Miasta Tczewa Romana Landowskiego pt. „Okruchy liryczne”.
● godz. 13.45 - uroczyste uruchomienie zegara odliczającego czas do inauguracji obchodów 750-lecia (na gmachu Urzędu Miejskiego).
Po uruchomieniu zegara uczestnicy obchodów Dnia Tczewa udadzą się do Centrum Wystawienniczego na otwarcie wystawy „Tczew - od osady do współczesności”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama