Reklama
czwartek, 6 lutego 2025 23:24
Reklama

Nie sztuką jest wybudować teatr

TCZEW. Rachunku sumienia. Czy i za co można rozgrzeszyć promotorów tczewskiej kultury?
Nie sztuką jest wybudować teatr
By nie trzymać w niepewności: miniony rok pod względem kultury (a nawet „kultury i sztuki”) zaliczyć można do udanych. Rozgrzeszenia udzielam, a za pokutę zadaję nie tyle utrzymanie poziomu, co wejście na jeszcze wyższy!
Na wstępie proszę, abyście tekst ten potraktowali jako swoistą antologię tendencyjnych przemyśleń i spostrzeżeń autora. Autora - co ważne - będącego uczestnikiem zdecydowanej większości wydarzeń kulturalnych w naszym mieście, a przez to kompetentnego do tego typu wywodów. Umówmy się więc, że w większej części będzie to felieton, aniżeli pełne cyferek analityczne sprawozdanie. Dziś celowo nie pytamy o zdanie dyrektorów placówek, ponieważ ci na pewno - w różny sposób - zdołaliby się z postawionych zarzutów wybronić. Zapraszamy więc do lektury i polemiki na portalu.

Jest super, ale…
Rok 2007 to kilka znaczących dla lokalnej kultury wydarzeń. Swoją działalność rozpoczęło Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, a opuszczone przez Wiesławę Quellę miejsce dyrektora Tczewskiego Centrum Kultury (dziś już Centrum Kultury i Sztuki) przejął Tadeusz Żmijewski. Wystartował także klub młodzieżowy „Zebra”. Jak widać, zaplecze zostało więc znacznie rozbudowane. Czy potencjał został wykorzystany? Odpowiadamy standardowo, z charakterystycznym dla Polaków grymaszeniem: tak, ale…
Zacznijmy od Centrum Wystawienniczego. Grzechy? Wg autora - brak! Placówka pod dyrekcją Alicji Gajewskiej wystartowała w lutym, a już dziś - po 10 miesiącach sukcesywnego rozwoju - jest ulubionym miejscem tak wielbicieli sztuki nowoczesnej, jak i samych artystów takową sztukę tworzących (kalendarz wystaw jest już przepełniony do roku 2009 włącznie!). Artystów co prawda „podziemnych”, których nazwiska znane są co najwyżej profesorom Akademii Sztuk Pięknych oraz turystom przechadzającym się ul. Długą w Gdańsku (no, może lekko przesadzam), jednak czy ten pozorny mankament nie okazuje się po dłuższym zastanowieniu jednym z największych atutów placówki? Dotąd nie mieliśmy okazji do styczności ze sztuką młodych, wkraczających w skomplikowany świat sztuki artystów.
- Galeria w TCK nie zaspokaja potrzeb dużego miasta, jakim jest Tczew - mówiła Alicja Gajewska w styczniu, zaraz po tym kiedy została wybrana dyrektorem Centrum. - Nie ma tam miejsca na prace wielkogabarytowe, które trafią do nas. Przewidujemy ekspozycje sztuki współczesnej artystów Wybrzeża, kraju, a także z zagranicy.
Słowa dyrektor Gajewska dotrzymała. To dobrze, ale…

Sztuka współczesna? Eee, nie idę!
…ale sztuka współczesna nie jest najlepszym hasłem zachęcającym do odwiedzin Centrum. Dlatego instytucja nie ogranicza się do wystaw. Przypomnijmy sobie inne słowa pani dyrektor:
- Najpierw przewidujemy wystawy regionalne. Liczę na ludzi, którzy organizować będą dla dzieci, młodzieży i dorosłych lekcje regionalizmu. Ogłosimy też przetarg na karczmę regionalną (…) może rybacką, aby podkreślić związki Tczewa z Wisłą.
Lekcje regionalizmu okazały się sukcesem, natomiast karczmy jak nie było, tak nie ma. Wierzymy jednak, że w końcu znajdzie się zainteresowany restaurator, choć - co trzeba przyznać - i bez jadłodajni Centrum radzi sobie całkiem nieźle. Podsumowując: wg skali ocen przyjętej przez autora, Centrum zasługuje na 9/10 (punkt odjęty za sumę bezobjawowych drobiazgów).
- Dlaczego dyrektorem Centrum wybrano miejską urzędniczkę? - pytał na początku minionego roku jeden z radnych. - Tam trzeba osoby naprawdę kreatywnej, która to miejsce ożywi.
Zdaje się, że komuś należą się przeprosiny...

Ciekawa oferta poznanianina
- Tadeusz Żmijewski złożył ciekawą ofertę, odbiegającą od dwóch pozostałych - mówił prezydent miasta Zenon Odya po zakończonym konkursie na stanowisko dyrektora Tczewskiego Centrum Kultury, którego zwycięzcą został ww. poznanianin.
Swoją „ciekawą ofertą” pokonał Marka Maja oraz Marka Modrzejewskiego. Co takiego zaproponował? Tadeusz Żmijewski rozbujał Tczewski Dom Kultury w rytm muzyki poważnej: chóry, orkiestry, soliści operowi… Pokrzywdzeni poczuli się amatorzy muzyki rozrywkowej, choć z końcówki roku oraz z Lata w Amfiteatrze powinni być już jak najbardziej zadowoleni. W telegraficznym skrócie: na deskach sceny obecnego CKiS wystąpili wspomniani soliści (Grażyna Brodzińska, Jacek Wójcicki), orkiestry (Le Quattro Stagioni, Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku), ale także kabareciarze (Elita, Krzysztof Daukszewicz, Jacek Federowicz) oraz - za co dyrektorowi Żmijewskimu jesteśmy najbardziej wdzięczni - zespoły rozrywkowe (kwartet Zbigniewa Wrombla, Joachim Perlik). Znalazło się także miejsce dla teatru (Katarzyna Skrzynecka). Odbyło się też kilka wernisaży wystaw, choć można je policzyć na palcach obu rąk. To jednak nie zarzut, ponieważ od początku roku 2007 role protektorów kultury zostały rozdane na nowo: dziś organizacją wystaw zajmuje się głównie Centrum Wystawiennicze.
Czego zabrakło? Filmu. Choć Tadeusz Żmijewski na początku swojej kadencji obiecywał, że porozmawia na ten temat z dystrybutorami, w sali widowiskowej mogliśmy obejrzeć jedynie pokaz krótkometrażówek z Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych. To za mało, aby zadowolić kinomanów. Czekamy dalej…

Poznańskie Centrum Kultury
Jest jeszcze jedno „ale…”. Otóż jeden z naszych czytelników podzielił się z nami teorią na temat zmiany nazwy z TCK na CKiS. Dlaczego z nazwy wypadł przymiotnik „tczewskie”?
- Głupio mówić o domu kultury jako o „tczewskim”, skoro przez większość czasu zajmują go głównie artyści poznańscy - twierdzi nasz czytelnik, także jeden ze stałych bywalców miejscowych imprez.
Oczywiście przesadza, choć nie da się ukryć, że częstym gościem dyrektora Żmijewskiego są jego znajomi z Poznania. Nie ma w tym oczywiście nic złego, zawsze to jakaś nowość. Obawy będzie mieć można dopiero wtedy, kiedy Cztery Pory Roku będą częstszym gościem tczewskiej sceny niż chociażby Harcerska Orkiestra Dęta.
Niektórzy nasi czytelnicy zwracają także uwagę na fakt „wypięcia” się na tczewskich artystów, szczególnie tych młodych (zwłaszcza po kontrowersyjnym ostatnio wprowadzeniu opłat za korzystanie z sal domu kultury). Przypomnijmy zatem co obiecywał Tadeusz Żmijewski w wywiadzie udzielonym „Gazecie Tczewskiej” zaraz po objęciu stanowiska dyrektora:
- Jeżeli ktoś ma pomysł na jakąś ciekawą imprezę, to zapraszam. Po to m. in. jest to miejsce. Będę się starał zrealizować te pomysły.
Młodzi artyści! Koniec zamartwiania się nad sobą. Marzycie o rockowej czy hip-hopowej imprezie? Spiszcie swoje pomysły i biegiem do dyrektora Żmijewskiego! Tym sposobem można zdziałać naprawdę wiele.
A jeśli nie w CKiS, to może w „Zebrze”? Oto jak pisaliśmy o klubie przy okazji jego otwarcia: „W kamienicy przy ul. Kościelnej, znajdują się pomieszczenia udostępnione właścicielom Alternatywnego Centrum Kultury ‘Zebra’ - projektu będącego nomen omen alternatywą dla mających pomysły, a którym zabrakło przestrzeni na ich realizację. Miejsce może nie tak dostojne jak galeria Tczewskiego Domu Kultury czy sale Centrum Wystawienniczego, lecz na pewno spełnione w swojej nowej roli”.
Miejsce okazało się nie tylko doskonałym lokalem na organizowanie niezależnych wystaw (np. „Galeria Bezdomna”), ale także - a może przede wszystkim - dobrym miejscem na koncerty zespołów młodzieżowych.

Powiew świeżości
Podsumowując - to był dobry rok dla tczewskiej kultury. Dzięki nowym placówkom oraz nowemu dyrektorowi TCK (CKiS), powiało świeżością. Jednym z życzeń wymagających tczewian jest, abyśmy za rok nie poczuli smrodu przeterminowanych idei. Dlatego w nowym roku życzymy opiekunom lokalnej kultury świeżych pomysłów oraz otwartego ucha na oczekiwania mieszkańców miasta.
Janusz Kijowski, dyrektor olsztyńskiego Teatru im. Stanisława Jaracza oraz profesor niżej podpisanego, stwierdził, że nie sztuką jest zbudować teatr - sztuką jest zapełnić go widownią. Dyrektor Kijowski ma rację - nie wystarczy postawić na scenie grajka, nawet wybitnego, aby zebrać pod nią tłumy widzów. Niech będzie to grajek, który fałszuje, ale niech spodoba się on publiczności. Amen.

Na powietrzu i pod dachem
W naszym podsumowaniu nie możemy oczywiście pominąć imprez plenerowych. Miłośnicy nieskomplikowanej rozrywki dostali m.in. kontrowersyjnego Peję, Anię Dąbrowską, zespół Hey, Kobranockę, Macieja Maleńczuka oraz Jerzego Kryszaka na deser. Podczas spotkania podsumowującego Akcję Lato, które odbyło się po zakończeniu okresu imprez plenerowych, dowiedzieliśmy się, że kolejny letni sezon może być jeszcze lepszy. Jest szansa, że pojawią się gwiazdy zagraniczne.
- Na pewno nie należy liczyć na Rolling Stonesów czy Eltona Johna - śmiał się wówczas Tadeusz Żmijewski, który w roku 2008 zajmie się organizacją i realizacją letnich imprez.
Zresztą nie tylko lato może się okazać dla wielbicieli sztuki atrakcyjne. Równie „pogodne” pod tym względem mogą okazać się pozostałe pory roku. Wystarczy przekartkować nowy, 32-stronicowy Kalendarz Imprez Miejskich na rok 2008 oraz zapoznać się z planami poszczególnych instytucji zajmujących się kulturą, których w Tczewie nie brakuje. Pierwsze kulturalne wydarzenie - operetka „Zemsta nietoperza” - już za nami. A to dopiero początek roku…


Takie rzeczy w naszym mieście można zobaczyć tylko w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły. Na zdjęciu scena z wystawy rzeźb, której wernisaż zainaugurował działalność placówki. Fot. Krzysztof Dulny

Tadeusz Żmijewski rozkołysał CKiS w rytm muzyki poważnej. Na zdjęciu w towarzystwie Grażyny Brodzińskiej. Fot. Krzysztof Dulny

Alternatywne Centrum Kultury „Zebra” - projekt będący nomen omen alternatywą dla mających pomysły, a którym zabrakło przestrzeni na ich realizację. Fot. Krzysztof Dulny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama