Zakaz prowadzenia pojazdów jest jednym ze środków karnych przewidzianych
w kodeksie karnym. Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych bądź ograniczyć zakaz jedynie do niektórych z nich. Niniejsza kara stosowana jest w stosunku do osób skazanych za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
a w szczególności w stosunku do nietrzeźwych kierowców, osób prowadzących pod wpływem środków odurzających oraz osób, które zbiegły z miejsca wypadku. Co do zasady omawiany środek karny zasądzany jest w latach na okres od roku do lat 10.
Ustawodawca przewidział jednak kilka sytuacji wyjątkowych, w których możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze. Zaostrzona kara grozi m.in. za sprowadzenie katastrofy bądź niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, której następstwem jest śmierć bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby. Zaostrzone przepisy znajdą zastosowanie również w sytuacji, kiedy sprawca wypadku, którego następstwem było uszkodzenie ciała innej osoby, znajdował się pod wpływem alkoholu, środka odurzającego bądź uciekł z miejsca wypadku.
Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze może zostać orzeczony także w przypadku recydywy, a więc ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd, która dopuściła się przestępstwa zagrożonego zaostrzonym wymiarem kary.
Podstawa prawna: Kodeks Karny (Dz.U. z 1997 Nr 88, poz. 553 z późn. zm).
Jak przesłać pytanie?
Aby uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące kwestii prawnych prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji - [email protected] lub o zadawanie pytań na stronie internetowej: www.forumprawne.tcz.pl. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, publikując niektóre z nich na łamach „Gazety Tczewskiej”.
Czy sąd może odebrać prawo jazdy na zawsze?
PORADY PRAWNIKA. Odpowiada mgr prawa Roman Małecki, prowadzący w Tczewie Biuro Prawne.
- 22.01.2008 16:24 (aktualizacja 14.08.2023 09:21)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze