Ponad 4 tysiące osób uczestniczyło w wigilijnym spotkaniu opłatkowym 23 grudnia 2007 r. w Parku Kopernika. Rozdano wówczas 15 tys. opłatków. Duchowieństwo i samorządowcy spotkali się z mieszkańcami Tczewa. Wzajemnie złożono sobie życzenia, można było skosztować różnych potraw.
To było już piąte wigilijne spotkanie opłatkowe. Co roku jest ono możliwe dzięki darczyńcom. W ub. piątek w Urzędzie Miejskim w Tczewie spotkali się organizatorzy oraz ci, którzy wsparli to wydarzenie finansowo i rzeczowo, jak również pracując jako wolontariusze. Wszystkim złożono gorące podziękowania.
Razem więcej
– Już po raz kolejny okazało się, że razem można więcej i lepiej - stwierdził Zenon Odya, prezydent Tczewa. - Tak ważne wydarzenie dla naszej społeczności lokalnej, jaką było spotkanie opłatkowe tczewian, nie mogłoby zaistnieć, gdyby nie wspólne działanie kurii diecezjalnej, miasta i starostwa oraz ogromne wsparcie wielu ludzi dobrej woli, instytucji, organizacji, służb mundurowych, osób prywatnych. Ich zaangażowanie sprawia, że to niezwykłe przedsięwzięcie może tak okazale wyglądać i pozwala integrować się, wprowadzać nas w ten czas najważniejszych świat. Dzisiaj dziękujemy za tę ogromną pomoc.
Podziękowania skierowano m.in. pod adresem restauratorów, piekarzy, cukierników, sadowników, duchownych, służb mundurowych, wydziałów Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego, harcerzy, instytucji i organizacji społecznych, wspólnot i chórów parafialnych, mediów.
Odbierając okolicznościowe podziękowanie jedna z osób sponsorujących przedsięwzięcie powiedziała:
- Polecamy się na przyszłość. Bardzo nam miło, że zostaliśmy zaproszeni do udziału.
Podziękowano też Stefanowi Kukowskiemu, pomysłodawcy miejskiej wigilii. Ten ze swej strony podziękował zwłaszcza młodzieży, wolontariuszom za czynne włączenie się w organizację imprezy.
Dostrzec bliźniego
O duchowym wymiarze niesienia pomocy, idei braterstwa, dostrzeganiu bliźniego, który ma różne potrzeby nie tylko w czasie świąt, i wspólnym działaniu mówił ks. infułat Stanisław Grunt.
- To czym potrafimy się podzielić, wróci do nas jeszcze większym dobrem – mówił ks. Grunt. – Idea braterstwa jest szersza niż tylko dostrzegana w warstwie materialnej. Są ważniejsze sprawy w wymiarze duchowym.
Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim osobno uhonorowano ks. Piotra Wysgę, któremu wręczono upominek i kwiaty.
- Wszyscy ks. Wysgę znamy jako duszpasterza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – powiedział Zenon Odya. - Właśnie obchodzi 20-lecie bycia proboszczem tej parafii. Jest więc okazja, by nie tylko podziękować za posługę duszpasterską, ale i za aktywne włączanie się w życie miasta.
Ks. Grunt wspomniał, że przez 14 lat był proboszczem w miejscowości, gdzie się wychował przyszły ksiądz, Piotr Wysga.
- Przed nami spotkanie opłatkowe 2008 – podsumował wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa. - Z nadzieją, że wszyscy państwo włączycie się jego w organizację, bo warto.
Na koniec, liczna 13-osobowa grupa Tczewskiego Towarzystwa Kulturalnego „Brama” zaśpiewała i zagrała dwie kolędy.
Relację ze spotkania będzie można obejrzeć 19 stycznia w TVP 3.
Wigilia 2007 w liczbach
● 4000 uczestników,
● 15 000 rozdanych płatków,
● ponad 2600 folderów o tradycji wigilijnej,
● 610 litrów barszczu,
● 670 kg pierogów z kapustą i grzybami,
● 560 kg pyz z mięsem,
● 120 l bigosu,
● 1450 kg jabłek,
● 1600 bochenków chleba,
● 1000 bagietek, a także ciastka, pierniki, drożdżówki i słodkie bułeczki.
Napisz komentarz
Komentarze