Reklama
Gniew polski z zagranicznym prądem? Nowa elektrownia na Pomorzu
POMORZE. Firma Vattenfall jest poważnie zainteresowana budową elektrowni w Opaleniu. Na podjęcie ostatecznej decyzji niebagatelny wpływ będzie miał m.in. wynik trwających obecnie negocjacji z właścicielem terenu.
- 14.01.2008 00:36 (aktualizacja 11.08.2023 14:09)
Czy za siedem lat powstanie elektrownia w Opaleniu? Rozmowy z firmą Vattenfall w sprawie budowy elektrowni w Opaleniu prowadzi gmina Gniew.
Rozmowy z właścicielem terenu
- Po otrzymaniu wstępnych informacji firma Vattenfall ponownie zgłosiła się do naszego urzędu – mówi burmistrz miasta i gminy Gniew Bogdan Badziong. – Jest zainteresowana budową elektrowni w Opaleniu. Oczywiście, do podjęcia ostatecznej decyzji o tej inwestycji niezbędne jest pozyskanie gruntów, dlatego obecnie toczą się negocjacje z właścicielem terenu. Trzeba będzie sporządzić plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu przyszłej elektrowni i uzyskać wszelkie pozwolenia, głównie te, dotyczące środowiska naturalnego.
Jak mówi burmistrz Badziong, prace nad tworzeniem dokumentacji, planów oraz niezbędnych projektów mogłyby potrwać około dwóch lat. Następnie ewentualna budowa elektrowni zajęłaby 4-5 lat. Zatem, przypuszczalnie za 7 lat w gminie Gniew powstałaby nowoczesna elektrownia.
Przewidywane same korzyści
- Tak wielka budowa odmieniłaby naszą gminę – kontynuuje burmistrz Badziong. – Wzrosłoby zapotrzebowanie na pracowników, zwłaszcza na kadrę techniczną. Ponadto to przedsięwzięcie przyciągnęłoby także innych wielu inwestorów. Niezmiernie zyskałyby wszystkie miejscowości w pobliżu Opalenia. Wzrosłaby wartość działek budowlanych. Znacznie zwiększyłyby się dochody gminy.
Vattenfall - inwestor na rynku energii
Vattenfall jest największym producentem ciepła i siódmym pod względem wielkości producentem elektryczności w Polsce. To czwarte największe przedsiębiorstwo prywatne i największy zagraniczny inwestor na polskim rynku energii. Vattenfall rozpoczął działalność w Polsce w 1992 r. Od tego czasu bierze aktywny udział w kształtowaniu rozwijającego się polskiego rynku energii. W 1999 r. firma została inwestorem strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich S.A. Umowę prywatyzacyjną dotyczącą zakupu 55 proc. akcji podpisano 27 stycznia 2000 r. Była to jedna z pierwszych prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym. Vattenfall posiada 74 proc. akcji Vattenfall Heat Poland S.A. – jednostki utworzonej na bazie EW. W 2001 r. Vattenfall nabył pakiet 33 proc. akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego S.A., rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej. Do Vattenfall należy obecnie 75 proc. akcji GZE SA (Vattenfall Distribution Poland). Dodajmy, że większość firm dystrybucyjnych w Polsce jest własnością skarbu państwa.
Firma Vattenfall prowadzi obecnie działalność w Danii, Finlandii, Niemczech, Polsce i Szwecji. (Źródło: www.vattenfall.pl)
Napisz komentarz
Komentarze