Tak jak na całym Pomorzu, w Gniewie ruszyła kampania przeciwko spalaniu śmieci w domowych piecach.Problem jest poważny, ponieważ substancje powstające w wyniku spalania śmieci są silnie rakotwórcze.
Rakotwórczy ładunek
Stare Miasto w Gniewie. Stare budownictwo, rzędy starych kamieniczek. Tutaj nie ma centralnego ogrzewania. Jesienią mieszkańcy zrzucają wsypami do piwnic węgiel. Jednak nie wszyscy. Wielu już w ciągu roku odkłada materiał na opał, darmowy opał. Plastikowe butelki i kubki po jogurtach idealne są na jesienny rozruch pieca. W domu robi się cieplutko, a z komina, wydobywa się czarny, duszący i śmiercionośny dym… Wrzucone do pieca butelki i inne tworzywa sztuczne podczas powolnego spalania, w dość niskich temperaturach zamieniają się w gaz naładowany rakotwórczym ładunkiem.
„Szpikowanie” metalami ciężkimi
Pyły powstające podczas spalania odkładają się w przydomowych warzywniakach i ogródkach, „szpikują” marchewki i inne warzywa metalami ciężkimi. Jesienny spacer po mieście kończy się zazwyczaj szybką ucieczką do domu. Wszędzie unosi się smrodliwy dym zawierający trujący dla ludzi i zwierząt tlenek węgla i uszkadzający płuca, drażniący tlenek azotu. To nie wszystko. Spalający śmieci w domowych piecach gwarantują współmieszkańcom potężną dawkę dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, a także rakotwórczych związków zwanych dioksynami i furanami.
Wystarczy 1 kg spalonych butelek, folii itp. żeby wytworzyć aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Mieszkańcy Starówek takich jak gniewska podczas kilkumiesięcznego okresu grzewczego wdychają ogromną dawkę rakotwórczego dymu. Te argumenty powinny wystarczyć tym, którzy co roku uruchamiają swoje piece śmierci…
Edukacja, informacja i interwencje
W Gniewie, w ramach prowadzonej kampanii pojawiły się plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach związanych z tym procederem. Organizatorem akcji jest Gniewskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Pracownia Inicjatyw Ekologicznych Egretta z Gniewa.
- Przewidujemy akcję na dużą skalę – mówią organizatorzy. - Naszym celem jest Stare Miasto – to tutaj najczęściej dochodzi do spalania śmieci w piecach. Bywa, że w bezwietrzne wieczory nad miastem tworzy się smog! Sięgniemy po wszystkie możliwe środki – edukacja, informacją, ale również interwencje w Straży Miejskiej i Policji.
Zabójcze palenie śmieci w domowych piecach
KOCIEWIE. Mieszkańcy Starówek takich jak gniewska podczas kilkumiesięcznego okresu grzewczego wdychają ogromną dawkę rakotwórczego dymu. Czy te argumenty przemówią do tych, którzy dokładają śmieci do "pieców śmierci"…
- 07.01.2008 00:05 (aktualizacja 11.08.2023 19:22)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze