Reklama
czwartek, 6 lutego 2025 10:47
Reklama

Policjanci tczewscy wśród ofiar Golgoty Wschodu

TCZEW. Po publikacji artykułu „Pamięć nigdy nie zaginie” („GT", 29.11), w którym postulowaliśmy by w Tczewie powstało jedno zbiorowe miejsce pamięci w hołdzie dla tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, odwiedził nas pan Jerzy Wierzbowski. Jego ojciec padł ofiarą mordu katyńskiego.
Policjanci tczewscy wśród ofiar Golgoty Wschodu
Przedstawił się jako syn Józefa Wierzbowskiego - przedwojennego tczewskiego policjanta, zamordowanego w Twerze (w piwnicach obecnego budynku Instytutu Medycznego) w kwietniu 1940 r. wraz z grupą 6588 polskich jeńców.

Masowe ludobójstwo
Aby zabić tak dużą liczbę ludzi, kaci dzień w dzień likwidowali 390 skazanych. Dla oprawców z NKWD „normalna dniówka” wynosiła 250. Nawet oni mieli kłopot z taką masą morderstw. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy, tak że kula przechodziła przez kręgosłup, wychodziła ustami powodując skurcz mięśni. Dzięki temu niewiele było krwi i śladów. Strzały oddawano z broni krótkiej – pistoletów typu Walther. Zwłoki wywożono na ciężarówkach do odległej od Tweru o 32 km miejscowości Miednoje.
Tam od samego rana pracowała koparka, przygotowując doły duże 4 na 6 metrów. I tak nieprzerwanie do 16 maja...

Ukrywanie prawdy
Rodzina pana Jerzego do 1989 r. musiała ukrywać prawdę o losie ojca. W tajemnicy żona p. Józefa przechowywała korespondencję, pamiątki, zdjęcia i inne dokumenty. Dziś wydaje się, że to nic dziwnego, wszak wszyscy chowamy pamiątki po swoich bliskich. Jednak w komunizmie za sprzeciw wobec „kłamstwa katyńskiego”, przechowywanie takich pamiątek i śladów historii, mogły grozić całej rodzinie represje, nawet wywózka na Syberię (przynajmniej do połowy lat 50.).
Do tego dochodziły prześladowania. Jeszcze długo po II wojnie światowej dzieciom rodzin katyńskich np. uniemożliwiano podjęcie studiów, synów zmuszano do pracy w kopalniach lub  do ciężkich prac. Żonom zamordowanych odmawiano oczywiście przywilejów kombatanckich.
Pan Jerzy (ur. w 1932 r.) przyszedł do redakcji z pełną teczką doskonale zachowanych zdjęć, dokumentów i innych pamiątek. Pokazał m.in. listę pomordowanych, na której cyrylicą pod nr 1852 widniało nazwisko Józefa Wierzbowskiego, wraz z datą jego urodzin - 1895 r. Wśród pamiątek była też biało-czerwona opaska Rodzin Katyńskich, która kultywuje pamięć o pomorskich ofiarach Katynia.
W naszej rozmowie przewijali się też inni tczewianie z obozu w Ostaszkowie, w którym więziono Józefa Wierzbowskiego. Przed laty „Gazeta Tczewska” opublikowała historię innych ofiar z Tczewa przetrzymywanych w tym obozie: Zygmunta Krajnika i Leona Puchowskiego. Do 2000 r. zidentyfikowano i potwierdzono 39 ofiar Katynia, które przed wojną mieszkały lub pracowały w powiecie tczewskim.

Uciekł z sowieckiej niewoli
Józef Wierzbowski w 1920 r. był żołnierzem Wojska Polskiego - sekcyjnym I pułku Ułanów V Dywizji, walczył pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej trafił do sowieckiej niewoli.
- Ojciec trzykrotnie próbował z niej uciec – wspomina pan Jerzy. – W końcu za czwartym razem udało mu się dotrzeć do Charbina w Mandżurii, gdzie w konsulacie RP uzyskał paszport konsularny oraz wizę wojskową nr 561, upoważniającą do przejazdu przez terytoria Chin, Japonii, Włoch, Francji i W. Brytanii. Właśnie taką trasą wiodącą przez te państwa wrócił szczęśliwie do kraju 15 października 1920 r. Po powrocie ukończył szkołę policyjną w Toruniu i Żyrardowie, wkrótce potem rozpoczął służbę w policji w Pelplinie oraz w Tczewie.

Nowy koszmar
Niestety, spokojne życie zakończyło się o świcie 1 września 1939 r. Pan Józef był świadkiem wysadzania przez polskich saperów mostu tczewskiego. Pełnił wówczas służbę przy ówczesnym moście granicznym. Tego dnia zdążył jeszcze zapewnić transport żonie i dzieciom na podstawione furmanki.
- Zdążył jeszcze ostrzyc mi grzywkę – mówi pan Jerzy.
Miejscem ewakuacji był obecny Zespół Szkół Technicznych przy ul. Parkowej w Tczewie. Docelowo Wierzbowscy mieli dotrzeć do Lubonia lub Kowla. Jednak w trakcie intensywnych niemieckich nalotów, podczas bombardowań, okazało się to niemożliwe. Rodzina musiała wrócić do Tczewa, gdzie Niemcy zdążyli już zająć ich mieszkanie. Okupacje spędzili więc w innym, malutkim lokalu.
- Wtedy, gdy nas ewakuowali, widziałem ojca po raz ostatni. Trudno mi powiedzieć co z nim się działo do czasu zatrzymania go przez Sowietów. Nie wiem jak toczyły się jego losy w kampanii wrześniowej i do chwili aresztowania. Podejrzewam, że przemieszczał się z polskim wojskiem na Wschód.

Przeszukiwanie świata
Po wojnie Wierzbowscy rozpoczęli poszukiwania.
- Moja siostra pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu, szukała ojca w wielu zakątkach świata – relacjonuje pan Jerzy. – Szukała też informacji poprzez Czerwony Półksiężyc i w ZSRR. Ambasada Sowiecka odpowiadała, że ktoś taki jak Józef Wierzbowski nigdy u nich nie figurował, ani żywy ani martwy. Jednym z dokumentów jaki posiadam jest list skierowany do mojej matki przez pana Hołdernego (już nie żyje; imienia, niestety, nie pamiętam). Był on przedwojennym urzędnikiem celnym na pograniczu polsko - gdańskim.
Sowieci przejęli służbę graniczną i tak do niewoli – tzn. obozu w Ostaszkowie - trafił Hołderny. Prawdopodobnie był cenny dla Niemców, którym został przekazany. Sowieci musieli uznać, że dla nich nie był groźny.
 
Dokument historii
Hołderny, wraz z grupą Polaków, był przesłuchiwany przez Niemców, którzy chcieli wiedzieć co działo się w Ostaszkowie. Przesłuchania trwały kilka miesięcy. Późnym latem 1940 r. wrócił do Świecia, a jesienią wysłał list do tczewianek - Wierzbowskiej i  Puchowskiej - z informacją o policjantach z Tczewa przebywających z nim w obozie. Nie mógł wiedzieć, że prawdopodobnie od kwietnia 1940 r. obaj już nie żyli.
- Mój list zachował się w oryginale. Przyczynił się do umieszczenia nazwisk policjantów na tablicy w kościele pw. Podwyższenia Św. Krzyża w Tczewie. Prawdę o ojcu znałem od czasu, gdy skończyłem 10 lat.
Swój list ze względów bezpieczeństwa Hołderny kazał spalić, jednak matka pana Jerzego zdecydowała się na jego przechowania. Nazwiska z tego pisma znalazły się w dokumentach przesłanych przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Borysa Jelcyna do prezydenta Lecha Wałęsy (kwiecień 1990 r., nr 012/1 – figurują tam nazwiska tczewskich policjantów).   

Pośmiertne awanse
Inne dokumenty Wierzbowscy otrzymali poprzez stowarzyszenie Gdańska Rodzina Katyńska. Organizacja ta pomogła im w uzyskaniu praw kombatanckich (np. zniżki na niektóre świadczenia).
Podczas ostatnich rocznicowych uroczystości, na których odczytywano m.in. nazwiska pomordowanych tczewian, Józef Wierzbowski, Augustyn Krajnik i Leon Puchowski otrzymali pośmiertne awanse na aspirantów. Obecnie rodziny czekają na certyfikaty potwierdzające te nadania.
- Cieszy nas fakt, że władze naszego miasta wraz Kościołem pragną uczcić fakt tragicznej śmierci osób pomordowanych w czasie II wojny światowej, umieszczając nazwiska poległych na tablicach, by uczcić m.in. ofiary tej straszliwej Golgoty Wschodu – stwierdza na zakończenie naszej rozmowy pan Jerzy.

Pomordowani i ocaleni
W pięciu sowieckich obozach zamordowano łącznie 23 777 obywateli polskich, w tym:
· jeńców Kozielska (mord Smoleńsk, ul. Dzierżyńskiego 13) – 4566 osób; · jeńców Starobielska (mord Charków, pl. Dzierżyńskiego 3) – 3977; · jeńców Ostaszkowa (mord Kalinin, ul. Sowiecka 5) – 6588; · jeńców na Ukrainie (mord Kijów, ul. Korolenki 17) – 4181; · jeńców na Białorusi (mord Mińsk, al. Lenina 17) - 4465.
Daty rozpoczęcia zbrodni:
· 3 kwietnia 1940 r. - Kozielsk; ·  4 kwietnia 1940 r. - Ostaszków; · 5 kwietnia 1940 r. - Starobielsk; · 13 maja 1940 r. - Kijów ; · 26 sierpnia 1940 r. - Mińsk.
Masowy mord ominął jedynie 395 jeńców, którzy z trzech obozów specjalnych trafili do obozu juchnowskiego, a potem do griazowieckiego. Znalazły się wśród nich m.in. osoby, którymi zainteresował się radziecki wywiad. Ocaleli także jeńcy, w sprawach których interweniowały władze III Rzeszy lub Litwy oraz obywatele Niemiec i Wolnego Miasta Gdańska. Większość niedoszłych ofiar doczekała się tzw. amnestii i utworzenia armii gen. Andersa. Łącznie liczba uratowanych z Ostaszkowa wyniosła 124 osoby.
Dane pochodzą z artykułu ks. Zdzisława J. Peszkowskiego i Stanisława Z. Zdrojewskiego – omówienie filmu dokumentalnego zrealizowany przez Fundację im. Konstantego Piekarskiego. http://members.shaw.ca/forum/katyn/katyn.htm.

Korzystałem z publikacji: „Ocaleni z katyńskich grobów” Stanisław Z. Zdrojewski, Pelplin, Łódź, Warszawa, Orchard Lake, sierpień 2002 oraz „Tygodnik Powszechny”, 22 września 2007.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama