Reklama
czwartek, 6 lutego 2025 08:41
Reklama

Pokochajcie teatr! Odys na wesoło

TCZEW. Zazwyczaj na deskach Centrum Kultury i Sztuki podziwiamy dorosłych, doświadczonych artystów. Tym ciekawszy okazał się miniony tydzień, podczas którego scenę udostępniono - dla odmiany - najmłodszym adeptom sztuki.
Pokochajcie teatr! Odys na wesoło
Sztuki we wszystkich jej odmianach: Tczewski Konkurs Twórczości stanowił pole do popisu dla wokalistów, natomiast Szkolny Festiwal Sztuki - dla aktorów i chórów. Szczególnie interesującym okazał się ten drugi, przeznaczony dla dzieci i młodzieży, którzy stawiają na scenie pierwsze kroki. Bez różnicy czy dla sztuki, czy też dla żartu - w obu przypadkach młodzi bawili się pierwszorzędnie. Wyjątkowo zadowoleni byli także jurorzy.

Za kulturę słowa
Pierwszego dnia Szkolnego Festiwalu Sztuki zorganizowano Turniej Talentów Teatralnych. Na starcie stawiły się drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Do mety, ramię w ramię, „dobiegli” wszyscy uczestnicy turnieju. Stąd też konsternacja jurorów, którzy najchętniej przyznaliby nagrody każdej występującej grupie.
- Niestety, nie możemy nagrodzić wszystkich - przyznał przewodniczący jury, Henryk Dąbrowski (laureat konkursów recytatorskich).
Ostatecznie sędziowie doszli do wniosku, że linię mety jako pierwsza w kategorii szkoły podstawowe (klasy 1-3) przekroczyła grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 5. Drugoklasiści pod opieką Joanny Kaczmarczyk wywalczyli pierwsze miejsce interpretacją ballady Adama Mickiewicza pt. „Pan Twardowski”.
- Zespół z SP nr 5 popisał się bardzo piękną kulturą słowa - pochwalił dzieci przewodniczący jury. - Niech inni biorą z was przykład!

Metoda pracy zespołowej
Nagroda w kategorii szkoły podstawowe (klasy 4-6) powędrowała do zespołu z SP nr 7. Choć dzieci pod opieką Karoliny Błachowicz bezapelacyjnie zasłużyły sobie na uznanie jurorów, to mnóstwo pochwał zgarnęli także pozostali, wyróżnieni dyplomami, uczestnicy turnieju. Wszak „pochwała karmi sztukę”, jak mawiał rzymski filozof Seneka Młodszy.
- Wszystkim wam dziękujemy za dobrą zabawę! - powiedział Henryk Dąbrowski. - Zabawa w teatr to piękna metoda uczenia się, metoda pracy zespołowej. Dlatego pokochajcie teatr, pokochajcie sztukę! Życie staje się ciekawsze, kiedy przez cały czas korzysta się z jej dobrodziejstw: kiedy czyta się książki, chodzi do teatru, ogląda dobre kino czy słucha żywej muzyki, nie tylko z płyt. Zabawa w teatr za młodu staje się początkiem wielkiej życiowej przygody ze sztuką. Życzę abyście dalej próbowali swoich sił w teatrze oraz aby wasze przedstawienia były jeszcze lepsze!

Odyseusz w krzywym zwierciadle
Najmłodsi uczestnicy turnieju opowiadali m.in. o posłuszeństwie wobec rodziców („Wciąż nie, nie, nie! Same negacje, zakazy! Myślę, że jakieś prawa mamy?”) oraz o bezpieczeństwie na drodze („Wnet krzyk, pisk hamulca - lecz często spóźniony”). Natomiast delegacje ze szkół ponadpodstawowych postanowiły widzów rozśmieszyć, przestrzec lub zachęcić do refleksji.
Do łez rozśmieszyła jurorów grupa teatralna z III LO w Tczewie. Młodzi kabareciarze opowiedzieli historię o podróży Odyseusza. Oczywiście przedstawioną w krzywym zwierciadle („Gdzie się szlajasz?!” - powitała powracającego do domu króla Itaki jego żona Penelopa).
- Dowcipna i błyskotliwa - ocenili jurorzy przyznając uczniom pierwsze miejsce i główną nagrodę. - Z tym mitem zmagał się niejeden artysta, w tym wielki reformator polskiego teatru i wielki artysta, Stanisław Wyspiański. Piękne przedstawienie! Może w przyszłości będziecie naszymi następcami w teatrze?
Jurorzy przyznali, że przy dyskusji nad przydzieleniem pierwszego miejsca mieli spory problem:
- Poziom grup młodzieżowych był wyraźnie ciekawszy - ocenił Henryk Dąbrowski. - W przypadku każdego z zespołów było widać prawdziwą radość z tworzenia teatru.
Jednak, aby nie było tak pięknie, nie obeszło się bez uwag krytycznych, choć nie skierowanych pod adresem artystów. Jurorce Sidonii Błasińskiej (aktorka Teatru Polskiego) nie spodobało się zachowanie widzów, przede wszystkim podczas przerw.
- Bardzo proszę was, kiedy jesteście w jakimkolwiek teatrze, nie krzyczcie! Uszanujcie ludzi, którzy tworzą dla was sztukę.

Podwójne zwycięstwo gniewian
Drugi dzień Szkolnego Festiwalu Sztuki, czyli Festiwal Chórów Szkolnych, to powtórka z dnia poprzedniego - mnóstwo wspaniałych artystów, a tylko jedna główna nagroda. Jury, tym razem pod przewodnictwem Marcina Tomczaka (dyrygent i pedagog akademicki), ponownie miało twardy orzech do zgryzienia.
- Cieszymy się, że tak licznie wzięliście udział w tym konkursie - pochwalił młodych. - Na pewno bawiliście się równie dobrze, jak my. Mam nadzieję, że zamiłowanie do śpiewania wam nie minie.
Organizatorzy - podobnie jak sędziowie działań teatralnych dzień wcześniej - przewidzieli po jednej nagrodzie dla każdej kategorii wiekowej (szkoły podstawowe i gimnazjalne). Drobne upominki w postaci płyt z muzyką chóralną czy malowideł otrzymali także pozostali. Wyróżnionymi byli m.in. uczniowie SP nr 10 w Tczewie, którzy zaimponowali jurorom… śpiewem a’capella. Nagrodę główną, odtwarzacz DVD, w kategorii szkół podstawowych wywalczył chór „Cantores Minores” z Gniewu.
Do Gniewu powędrowała także druga główna nagroda, przyznana w kategorii chórów gimnazjalnych. Otrzymał ją chór z Gimnazjum im. Gen. J. Hallera w Gniewie.

Orkiestry na zakończenie festiwalu
Szkolnemu Festiwalowi Sztuki towarzyszył koncert dwóch orkiestr młodzieżowych: 60-letniej tczewskiej Harcerskiej Orkiestry Dętej oraz „prawie” - jak zauważył Szymon Melosik - rówieśniczej (6-letniej) Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tarnowa Podgórnego.
- Skąd pomysł na koncert? - wyprzedził pytanie dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Tadeusz Żmijewski. - Pan Szymon Melosik, który jest moim dobrym znajomym, to dyrektor Ośrodka Kultury w Tarnowie Podgórnym (miejscowość sąsiadująca z Poznaniem). Przy ośrodku tym, podobnie jak u nas Harcerska Orkiestra Dęta, działa Młodzieżowa Orkiestra Dęta.
- Z dyrektorem Żmijewski łączy mnie bardzo wiele: zainteresowania muzyczne, sprawowana funkcja, pochodzenie oraz… deseń krawata - śmiał się Szymon Melosik. - Nasza przyjaźń oraz współpraca zamienia się później w takie imprezy, jak dzisiejszy wspólny koncert orkiestr. Mamy jeszcze wiele pomysłów. Mam nadzieję, że współpraca pomiędzy Tczewem, a Tarnowem Podgórnym będzie się dalej rozwijała.
- Na razie na płaszczyźnie kulturalnej, ale później, w przyszłości - i nie ukrywam, że to ciekawa perspektywa - spektrum naszej współpracy znacznie się rozszerzy - wyraził swoją nadzieję Tadeusz Żmijewski.
Co zagrały zaprzyjaźnione zespoły? Harcerska Orkiestra Dęta pod batutą Magdaleny Kubickiej-Netka zaserwowała widzom wiązankę przebojów bożonarodzeniowych, natomiast Młodzieżowa Orkiestra Dęta, dyrygowana przez Krzysztofa Zarębę, zmieniając klimat, poderwała takimi szlagierami jak „Dancing Queen” czy też tematem z popularnego serialu „JAG”. Orkiestrze z Tarnowa Podgórnego towarzyszyła grupa urodziwych mażoretek.
Tym bardziej zastanawiała minimalna frekwencja. Sala, jak nigdy podczas koncertów Harcerskiej Orkiestry Dętej, świeciła pustkami. Czyżby przedświąteczne lenistwo?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

qjmlbbkc 29.03.2012 18:35
Vwa55W <a href="http://citkmmxroaso.com/">citkmmxroaso</a>, [url=http://akdmeebcbaxa.com/]akdmeebcbaxa[/url], [link=http://dansdilcrpmg.com/]dansdilcrpmg[/link], http://tnakwxwyzdlg.com/

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama