Reklama
czwartek, 6 lutego 2025 07:41
Reklama

Inwestycyjna kość niezgody wrzucona prokuraturze

TCZEW. Protest mieszkańców ul. Sportowej, którzy uważają, że budowany w ich sąsiedztwie dom powstaje niezgodnie z prawem. Zaprzeczają temu urzędnicy ze Starostwa Powiatowego. Sprawa trafiła do prokuratury. Mieszkańcy mówią, że wierzą jeszcze w prawo i sprawiedliwość...
Inwestycyjna kość niezgody wrzucona prokuraturze
Przypomnijmy, że mieszkańcy ul. Sportowej protestują przeciwko budowie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, który według ich zdania jest zwykłym blokiem wielorodzinnym. Gdyby tak było, inwestycja łamie plan zagospodarowania przestrzennego Tczewa dla osiedla Bema. Urzędnicy Starostwa Powiatowego: Maria Taraszkiewicz – Gurzyńska (naczelnik Wydziału Budownictwa), Leszek Lewiński (powiatowy inspektor nadzoru budowlanego) oraz sam inwestor zapewniają, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Podobnego zdania jest Urząd Wojewódzki, na którego decyzję mieszkańcy złożyli już skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Kto ma rację?
Mieszkańcy przedstawili szereg argumentów na poparcie swojego zdania, począwszy od budowanego domu szeregowego (którego poszczególne szeregi muszą mieć osobną konstrukcję), poprzez zniwelowanie skarpy i wycięcie drzew. Uważają, że nowi mieszkańcy ulicy zakłócą stosunki wodne, gdyż ul. Sportowa nie posiada instalacji deszczowej, a kanalizacja wykazuje niewielki spadek z częściowym odpływem, co było przyczyną kilkakrotnego zalewania posesji i piwnic nieczystościami. Obawiają się, że nowe samochody zablokują wąską ulicę, utrudniając wjazd nie tylko reszcie mieszkańców, ale przede wszystkim ewentualnym interwencjom pogotowia lub straży pożarnej. Z tego powodu roszczą sobie prawa do bycia stroną, którą trzeba było poinformować o charakterze inwestycji jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Usłyszeli w Starostwie Powiatowym, że nią nie są, gdyż ich domy nie leżą w strefie oddziaływania nowego budynku.
- Funkcjonariusze publiczni pełnią rolę usługową wobec obywateli i nie mogą dobrowolnie interpretować prawa określając jednych stroną postępowania, a innym tego odmawiając, gdyż obowiązuje ich równe traktowanie wszystkich obywateli – stwierdza Franciszek Leszczyński, pełnomocnik mieszkańców. – Zupełnie tego nie rozumiem, dlaczego nie zostaliśmy poinformowani o budowie przed jej rozpoczęciem. Dla przykładu powiem, że w tym roku w Gdyni, przed budową jednego z domów, poinformowano o charakterze inwestycji blisko 100 osób fizycznych i prawnych, w tym PKP, parafię, przedsiębiorstwa wodociągowe, gazowe i cieplne oraz przede wszystkim samych mieszkańców okolicznych domów. Każdy z nich mógł przyjść do Urzędu Miasta, by w ciągu 14 dni zgłosić ewentualne zastrzeżenia i wnioski do sposobu zagospodarowania terenu.

O czym mówią dokumenty
Mieszkańcy nie mają zamiaru składać broni w słusznej według nich walce. Postanowili złożyć wniosek do Prokuratury Rejonowej, ale na razie nie chcą mówić przeciwko komu. Przedstawiają także kolejne argumenty mające potwierdzać, że będąca już w ostatniej fazie budowy inwestycja powstaje z naruszeniem prawa.
- Według art. 20 ustawy Prawo Budowlane projektanci muszą opracować projekt budowlany zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – mówi F. Leszczyński. – Nie znaleźliśmy dokumentu, w którym projektanci gwarantują, że inwestycja jest zgodna z planem przestrzennym miasta. Co więcej w Urzędzie Miasta nie znaleźliśmy nic, co by pozwalało inwestorowi zniwelować skarpę z drzewami.
Mieszkańcy dotarli do dokumentów skierowanych przez inwestora do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (w sprawie przyłączy wodociągowych), w których inwestycja określana jest jako wielorodzinny dom mieszkalny. Z tego samego dokumentu wynika, że w domu nie zamieszka 8 rodzin, jak początkowo wyjaśniano mieszkańcom, ale 12, bo inwestor prosi o przyłączenie takiej właśnie liczby umywalek, wanien i zlewozmywaków. Według Franciszka Leszczyńskiego, który w przeszłości prowadził dużą firmę budowlaną, dom nie spełnia warunków domu jednorodzinnego szeregowego.
- Taki budynek musi mieć własne ławy fundamentowe, ściany, między segmentami musi być zachowana dylatacja (to zaprojektowana przerwa w konstrukcji o szerokości od kilku milimetrów do kilku centymetrów – przyp. red.), a w przypadku tej inwestycji tak nie jest, co potwierdzają posiadane przez nas zdjęcia fundamentów – tłumaczy. – Jest to zwykły budynek wielorodzinny. Mamy opinię warszawskiego biura prawnego Lex Group Doradcy Prawni, która mówi, że cechą takiego budynku jest wydzielenie w nim więcej niż dwóch lokali mieszkalnych, lub więcej niż jednego lokalu mieszkalnego i jednego użytkowego. W tym przypadku w jednym z czterech tzw. szeregów będą trzy mieszkania, a więc ponad ten limit.

Konflikt wokół drogi dojazdowej
Nieoczekiwany list inwestora do państwa Szczuków, mieszkańców ulicy, potwierdza według mieszkańców, że jednak przynajmniej ich sąsiedzi są stroną w postępowaniu administracyjnym, która może wnieść skargę przeciwko budowie domu. Inwestor informuje w liście, że część wjazdu na posiadłość państwa Szczuków przebiega przez jego działkę. Żąda w ciągu 14 dni od otrzymania pisma przebudowy wjazdu na ich koszt, wydania części działki „bezprawnie” zajętej przez rodzinę Szczuków oraz zapłaty za jej użytkowanie w okresie od nabycia działki przez inwestora nieruchomości (tj. od 20 kwietnia 2006 r.) do momentu przebudowy wjazdu. W przypadku nie wywiązania się w terminie z żądań inwestora sprawa ma zostać skierowana na drogę postępowania sądowego.
- Według posiadanych przeze mnie informacji teren ten nadal stanowi własność gminy miejskiej Tczew – podkreśla Paweł Szczuka. - Wjazd na naszą działkę wykonano z funduszy publicznych w latach 50., a decyzja ta od nas nie zależała.
Pan Paweł dodaje, że wszelkie roszczenia wynikające z tego tytułu należy uznać za bezpodstawne, a jeżeli w międzyczasie rzeczywiście działka została kupiona przez inwestora, to zakup musiał nastąpić po zaakceptowaniu przez kupującego jego aktualnej funkcji, gdyż właściciel posesji nie może być pozbawiony dostępu do niej na skutek umowy zawartej pomiędzy innymi podmiotami.
- Inwestor zajmuje część terenu gminy miejskiej Tczew i nie znaleźliśmy żadnych dokumentów w Urzędzie Miejskim, które wydawały by zgodę na takie działania – dodaje pełnomocnik mieszkańców.

Wierzymy w prawo
Franciszka Leszczyńskiego dziwi też stwierdzenie inspektora Leszka Lewińskiego, który na łamach „Gazety Tczewskiej” powiedział, że obowiązkowej tablicy informacyjnej przy budowanym domu brakowało tylko przez jeden dzień.
- Mamy dowody zdjęciowe i relacje świadków na to, że od dnia wbicia pierwszej łopaty pod budowę domu do zawieszenia tablicy informacyjnej upłynęło aż 6 tygodni - relacjonuje nasz rozmówca. - Owszem, tablicy nie było jeden dzień, ale w czasie gdy była wymieniana stara tablica, na której był błąd, gdyż napisano, że powstający dom to „budynek mieszkalny” bez sprecyzowania jego charakteru. Gdyby tak nie było, to Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gdańsku mgr inż. arch. Krystyna Weiler, nie zwracałaby się do powiatowego inspektoratu o „bezzwłoczne podjęcie czynności kontrolnych w odniesieniu do w/wym. inwestycji pod kątem sprawdzenia możliwości występowania nieprawidłowości” dotyczących konieczności „wyeliminowania rażącej nieprawidłowości zawartej na tablicy informacyjnej przedmiotowej budowy włącznie z zastosowaniem restrykcji”.
- Powiatowy inspektor powinien wykonać to polecenie zgodnie z art. 50 ustawy Prawo Budowlane, który mówi, że właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych m. in. wtedy, gdy w sposób istotnie odbiegają od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach, w tym przypadku w przepisach planu przestrzennego – kontynuuje Franciszek Leszczyński. - Według nas tak się powinno stać.
- Ten obiekt został przeze mnie skontrolowany miesiąc temu – wyjaśniał Leszek Lewiński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Dom powstaje na podstawie pozwolenia na budowę, więc nie widziałem powodu, żeby budowę wstrzymać. Jeżeli pozwolenie jest już w obiegu prawnym, nadzór budowlany sprawdza tylko zgodność z realizacją. Zbadanie, czy budowa jest zgodna z planem przestrzennym należy do Starostwa lub Urzędu Wojewódzkiego.
Mieszkańcom pozostaje czekanie na to, co prokurator zrobi z ich wnioskiem.
- Jeżeli organy sprawiedliwości nie przyznają nam racji to będzie fakt, że w Polsce rządzą dziwne układy, ale wierzymy w prawo i obiektywność sądu – kończy pełnomocnik mieszkańców.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama