piątek, 29 listopada 2024 20:47
Reklama
Reklama

60–lecie książnicy gniewskiej

KOCIEWIE. GNIEW. – Nie było wówczas nic bardziej pociągającego – wspomina 92-letnia Helena Bartkowska. - Cieszyłam się, gdy ludzie wypożyczali książki lub też przynosili swoje, by ubogacić biblioteczne zbiory. Wtedy było to poświęcanie się dla idei.
60–lecie książnicy gniewskiej
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie obchodziła 60. urodziny. W sali kameralnej odbyła się uroczystość pełna wspomnień i gratulacji.
Uhonorowano wszystkich pracowników i współpracowników tej instytucji.

Praca dla idei...
Biblioteka w Gniewie swoją działalność rozpoczęła już 14 czerwca 1947 r. pod nazwą Publiczna Biblioteka Miejska w Gniewie. Do jej księgozbioru zostały włączone zbiory Towarzystwa Czytelni Ludowych. Mieściła się wówczas w kamienicy przy Placu Grunwaldzkim w centrum miasta, zaś jej pierwszym kierownikiem była Helena Bartkowska, później Urszula Truszczyńska. 1 stycznia 1948 r. otwarto bibliotekę dla czytelników miasta i gminy Gniew.
 - Bardzo czule wspominam lata pracy w bibliotece w Gniewie – stwierdza dziś już 92-letnia Helena Bartkowska. – Nie było wówczas nic bardziej pociągającego. Cieszyłam się, gdy ludzie wypożyczali książki lub też przynosili swoje, by ubogacić biblioteczne zbiory. Wtedy była to praca społeczna, poświęcanie się dla idei.
- W latach 1983 - 91 Biblioteka działała w strukturach Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Gniewie, następnie jako samodzielna instytucja kultury (1992 – 97) – mówi Brygida Murawska, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gniewie. - W okresie 1998 – 2003 została włączona w struktury Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Gniewie. Od 1 stycznia 2004 po raz kolejny stała się samodzielną instytucją kultury pod nazwą Miejska Biblioteka Publiczna i jako taka działa do dzisiaj.
15 kwietnia 2004 r. Gmina Gniew podpisała porozumienie z powiatem tczewskim i biblioteka w Gniewie zaczęła pełnić funkcję Biblioteki Powiatowej. 26 sierpnia 2004 r. Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie nadania bibliotece w Gniewie imienia ks. Fabiana Wierzchowskiego.

Spotkania, konkursy i bajki
W ramach działalności oświatowo – kulturalnej biblioteka organizuje m. in.: spotkania autorskie z pisarzami i aktorami, wystawy, wystawki okolicznościowe, konkursy czytelnicze, wycieczki i lekcje biblioteczne, głośne czytanie. Od początku istnienia instytucji jej pracownicy organizowali spotkania ze sławnymi pisarzami i aktorami. Gniew odwiedzili m.in.: Jan Piepka, Stanisława Fleszerowa – Muskat, Karol Bunsch, Roman Landowski, Andrzej Grzyb, Daniel Olbrychski, Filip Bajon, prof. Maksymilian Grzegorz, prof. Tadeusz Linker, Janusz Leon Wiśniewski i Piotr Szczepański.
Systematycznie w gablotach bibliotecznych pojawiają się wystawki okolicznościowe z okazji rocznicy urodzin czy śmierci pisarzy i poetów, świąt państwowych, kościelnych, regionalnych                 i wielu innych. Można je oglądać przez kilka lub kilkanaście dni.
Od 2004 r. organizowane są duże wystawy, prezentowane w Sali Wystawowej przez kilka miesięcy.
 - W naszej bibliotece w latach 2004 - 2007 zorganizowano kilka konkursów o różnej tematyce i formie – dodaje Brygida Murawska. - Od lutego 2005 r. organizowane są co roku dwa konkursy ortograficzne: O Tytuł Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych oraz O Tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Gniewskiej.
Ponadto biblioteka prowadzi akcję „Znane postacie Gniewu czytają dzieciom swoje ulubione bajki”. W maju z okazji Dnia Bibliotekarza odbywają się lekcje biblioteczne z przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych, gimnazjum i ponadgimnazjalnych. Od lipca do sierpnia organizowane są „Wakacje w bibliotece!”. Obejmuję one zajęcia przy komputerze, głośne czytanie, konkursy czytelnicze. Odbywają się tu również wieczory poezji pod nazwą „Czwartki poetyckie”.

Piękny jubileusz i ważne wydarzenie
- 60–lecie książnicy gniewskiej to piękny jubileusz i ważne wydarzenie w dziejach nadwiślańskiego grodu Gniew – podkreśla burmistrz miasta i gminy Gniew Bogdan Badziong. - Książka od najmłodszych lat towarzyszyła nam w życiu. Z pomocą w obcowaniu z książką przychodziła nam zawsze gniewska biblioteka. W dniu jubileuszu samorząd Gminy Gniew wyraża wielką wdzięczność pracownikom biblioteki za jej tworzenie i miłość do książki, którą wpajają nam już od tak wielu lat. Dziękujemy także za wszelkie inicjatywy czytelnicze i wydawnicze oraz aktywny udział w życiu kulturalnym miasta. We wdzięcznej pamięci zachowujemy wszystkich pracowników, którzy w minionym 60–leciu swoje zawodowe życie związali z książką i upowszechnianiem czytelnictwa. Na kolejne długie lata pracy życzę Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gniewie dobrego rozwoju, który opierać się będzie o tradycję i dorobek pokoleń.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama