Reklama
czwartek, 6 lutego 2025 02:01
Reklama

Ile koncesji na sprzedaż alkoholu w Tczewie?

TCZEW. Występ nowego komendanta Straży Miejskiej, medal „Pro Domo Trsoviensi” dla Adama Murawskiego, uchwalenie „Programu rozwoju sportu na lata 2008-2010” oraz dyskusja koncesjach na sprzedaż alkoholu - tak w kilku słowach można streścić ostatnią sesję Rady Miejskiej Tczewa.
Ile koncesji na sprzedaż alkoholu w Tczewie?
Jeśli mównica sali im. Franciszka Fabicha byłaby sceną, a sesja Rady Miejskiej koncertem, gwiazdą dnia byłby nowy komendant Straży Miejskiej Andrzej Jachimowski. I to nie byle jaką gwiazdą, bo gwiazdą rocka!

Rockowy show z mównicy
Jego występ został wysłuchany w ciszy i skupieniu. Tylko od czasu do czasu można było usłyszeć przełknięcie śliny któregoś z radnych. Nowy komendant Straży Miejskiej zapowiedział małą rewolucję w organizacji i strategii tczewskich strażników, którą można ująć w dwóch słowach: brak litości.
Włodzimierz Mroczkowski, przewodniczący Rady Miejskiej, po wysłuchaniu „expose” Andrzeja Jachimowskiego, poprosił nowego komendanta o pomoc przy uchwaleniu regulaminu Straży Miejskiej.
- Rada Miejska usunęła kilka miesięcy temu z porządku obrad projekt statutu i regulaminu pracy Straży Miejskiej w Tczewie - przypomniał Włodzimierz Mroczkowski. - Dlatego prośba do pana, aby jak najszybciej przejrzał pan projekt i podzielił się z nami ewentualnymi propozycjami. Abyśmy jak najszybciej mogli taki regulamin uchwalić.
Andrzej Jachimowski obiecał, że zapozna się z regulaminem, ale…
- Dla mnie w tej chwili najważniejsze jest rozpoczęcie współpracy z policją - przyznał.
Radny Roman Kucharski nie zgodził się z nowym komendantem w jednej sprawie.
- Jest pan tu od 3 dni i już jest pan w stanie ocenić naszą Straż Miejską? Byliśmy na kontroli Straży Miejskiej. Nie chcę jej bronić, ale chyba nie jest aż tak źle jak pan mówi?
- Nie, nie - bronił się komendant. - Chodzi mi o efektywność pracy strażników, o ich wyniki w służbie.
Po szczegółową relację z „koncertu” nowego komendanta odsyłamy do materiału na str. 6 „Gazety Tczewskiej”.

Medal dla maszynisty
Obradująca w ub. tygodniu Rada Miejska podjęła - na wniosek Towarzystwa Ziemi Tczewskiej oraz Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce (Koło Zakładowe w Zajączkowi Tczewskim) - uchwałę o nadaniu „Pro Domo Trsovinsi”. Przyznawany przez Radę Miejską medal przypadł tym razem Adamowi Murawskiemu.
- Za działalność społeczną wśród kolejarzy Zajączkowa Tczewskiego i w innych strukturach organizacyjnych PKP oraz podejmowanie rozlicznych inicjatyw i działań, dobrze służących promowaniu Tczewa na terenie całego kraju - tak brzmi uzasadnienie Kapituły Medalu. Przedstawiony jej materiał wnioskodawców oraz wiedza jej członków wskazują, że Adam Murawski jest wzorem zaangażowania mieszkańca, któremu Tczew jest bliski i któremu on sam chce służyć.
Kapituła z przyczyn formalnych odrzuciła kandydaturę tczewskiego trenera sportów siłowych - Józefa Bejgrowicza.
Sylwetkę Adama Murawskiego przybliżył podczas sesji Kazimierz Ickiewicz.

Sport to zdrowie
Większością głosów (22 za i tylko 1 wstrzymujący) uchwalony został „Program rozwoju sportu na lata 2008 - 2010”. Radni uznali, że sport jest ważnym elementem działania samorządu Tczewa na rzecz rozwoju gminy, gdyż wpływa na jakość życia mieszkańców, przyczynia się do kształtowania zdrowego społeczeństwa, które aktywnie uczestniczy w życiu regionu - społeczeństwa zaangażowanego w rozwiązywanie codziennych problemów, a przede wszystkim wolnego od uzależnień i patologii. Zdrowe społeczeństwo buduje pozytywny wizerunek gminy.
Celem strategicznym programu jest więc podniesienie stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej mieszkańców miasta. Jednym z rozdziałów uchwalonego programu jest „Sport dla wszystkich”. „(…) nazywany również sportem masowym, ma za zadanie umożliwienie dostępu do aktywności fizycznej jak najszerszym grupom społecznym, w formach odpowiadającym zainteresowaniom i indywidualnym możliwościom każdego mieszkańca Tczewa” - mówi ustawa. Do zadań tego programu należy więc m.in. zwiększenie dostępności do bazy sportowo-rekreacyjnej, organizację różnorodnych imprez masowych, rozbudowa bazy rekreacyjnej, a także współpraca samorządu ze spółdzielniami mieszkaniowymi w zakresie budowy osiedlowych boisk i zagospodarowania terenów zielonych.
Realizacja przyjętego programu ma także doprowadzić do polepszenia sytuacji w zakresie sportu szkolnego: zwiększenia liczby sportowych zajęć pozalekcyjnych oraz większego dostępu do obiektów dla uczniów niepełnosprawnych.

Więcej alkoholu dla Tczewa?
W związku z tym, że na terenie miasta wciąż powstają nowe punkty sprzedaży artykułów spożywczych, Rada Miejska podjęła uchwałę o zmianie obowiązującej dotychczas ustawy ograniczającej liczbę koncesji na sprzedaż alkoholu. 60 koncesji, którymi dysponowało miasto, już dawno zostało rozdanych, a ze strony właścicieli sklepów wciąż napływają kolejne wnioski o ich przyznanie (w chwili obecnej jest czterech oczekujących). Przypominamy, że w 2004 r. Rada Miejska podjęła uchwałę ograniczającą liczbę koncesji do jednej na każdy rozpoczynający 1000 mieszkańców. Podczas minionej sesji ustawa została skreślona. Dyskusję na ten temat podjęto, ale dopiero... po przegłosowaniu uchwały.
- Popieram, ale jeśli będziemy chcieli nagle przyznać więcej niż trzy koncesje, wojewoda na pewno taki wniosek odrzuci - zauważył radny Krzysztof Misiewicz. - Tym bardziej, że oprócz czterech oczekujących, są także trzy osoby, które składały wniosek o przyznanie koncesji już kilkakrotnie, a dotychczas dostawały odmowy.
- Powinniśmy do tych osób wysłać pisma z informacją, że mogą ponownie złożyć swój wniosek - zaapelowała radna Brygida Genca. - Niech każdy ma równe szanse. Oczywiście jeśli wpłynęłoby nagle ok. 10 wniosków, to prezydent musiałby wybrać te trzy osoby, którym koncesja zostanie przyznana.
Radny Kazimierz Smoliński zauważył, że Rada Miejska ma negatywne doświadczenia związane ze zwiększaniem liczby punktów sprzedaży alkoholu, jeśli chodzi o współpracę z organem nadzoru, z wojewodą.
- Radykalne zwiększenie liczby koncesji na pewno spotka się z negatywną decyzją wojewody. Obecna sytuacja jest skutkiem tego, że od 17 lat nikomu żadna koncesja nie została odebrana. Dlatego jestem pozytywnie nastawiony po wypowiedzi komendanta Jachimowskiego, który zapewnia, że nastąpi radykalne zwiększenie skuteczności Straży Miejskiej. Wszyscy wiemy, że jest w mieście wiele punktów, gdzie sprzedaje się alkohol nietrzeźwym oraz nieletnim. Należy podjąć w tej sprawie działania, zabierać koncesje tym, którzy łamią przepisy.
Na koniec dygresja, choć dalej w atmosferze alkoholowych „oparów”: Włodzimierz Mroczkowski spytał radnych jak oceniają decyzję Komisji Europejskiej o zgodzie na sprzedaż „wina owocowego” na terenie Polski. Głos zabrał ponownie Kazimierz Smoliński.
- Myślę, że jesteśmy jedynym krajem na świecie, który będzie miał w sprzedaży wino mające termin przydatności do spożycia - spuentował radny.

Pro Domo Trsoviensi dla Adama Murawskiego
Adam Murawski urodził się w 1959 r. w Tczewie. Przez 10 lat pracował w Predom Metrix, skąd przed 23 laty przeniósł się na PKP - do Zespołu Drużyn Trakcyjnych w Zajączkowie Tczewskim, gdzie aktualnie jest starszym maszynistą elektrycznych pojazdów trakcyjnych. Działalność społeczną w sekcji elektrycznych pojazdów trakcyjnych w Zajączkowie rozpoczął z chwilą reaktywowania w październiku 1989 r. Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce. W ramach prowadzonej kroniki związkowej odtworzył i udokumentował kolejarską historię Tczewa. Jest członkiem - kolegium redakcyjnego „Głos Maszynisty” i Ogólnopolskiego Klubu Zainteresowań „Kolejnictwo” im. Adama Ernesta Malinowskiego, w ramach którego zbiera eksponaty filatelistyczne. Jest także współtwórcą nowych znaczków oraz pierwszym i jedynym tczewianinem, który znalazł się na eksponacie filatelistycznym wydanym przez Pocztę Polską. Współprojektant stempla okolicznościowego z okazji VIII Ogólnopolskich Obchodów Europejskiego Dnia Maszynisty Kolejowego. Współinicjator kartki pocztowej z nadrukowanym znaczkiem pocztowym, wydanej przez Dyrekcję Generalną Poczty Polskiej z okazji 150-tej rocznicy oddania do użytku Mostu Kolejowo-Drogowego przez rzekę Wisłę w Tczewie. Jest wszędzie tam, gdzie mówi się, pisze i gromadzi materiały o Tczewie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama