Reklama
czwartek, 6 lutego 2025 01:54
Reklama

Biesiada z Jackiem Fedorowiczem, czyli... nie mylić mnie z Zulu Gulą!

TCZEW. Pradziadek, aktor, maratończyk, twórca scenariuszy filmowych i kultowego „Dziennika Telewizyjnego”. Jacek Fedorowicz był gościem Biesiady Literackiej w Tczewie.
Biesiada z Jackiem Fedorowiczem, czyli... nie mylić mnie z Zulu Gulą!
Tym razem biesiada literacka w Centrum Kultury i Sztuki miała nietypowy przebieg. Obok rozmowy na temat ostatniej książki Fedorowicza pt. „PasTVisko”, jej autor miał także krótki występ kabaretowy.

Malarz olejny, niesprzedawalny
- Mam niemiłe wrażenie, ale jak wchodzę na scenę to połowa publiki myśli, że jestem Tadeuszem Rossem – rozpoczął swój występ Jacek Fedorowicz. – Wołają za mną na ulicy czasami Zulu Gula i wtedy rzeczywiście rośnie mi z żalu gula… w gardle. Teraz jak Ross został posłem boję się, że będą mnie na ulicy prosić o załatwienie czegoś, np. odrolnienia działki. Mam nadzieję, że za kilka lat nie będą mnie mylić z Niną Andrycz.
Z zawodu artysta po Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, mówi o sobie, że jest malarzem sztalugowym, olejnym i… niesprzedawalnym. Cieszy się z tego, że jest już pradziadkiem, a mimo tego na scenę wszedł sam, choć zażartował, że po schodach musiano go wnieść. Fedorowicz miał coś do zarzucenia projektantom mody.
- Nie znam żadnego mężczyzny, który chciałby, żeby jego żona była tak chuda, że kolana miałaby grubsze od ud. To projektanci wmówili kobietom, że są wiecznie za grube, a przecież oni wcale ich nie lubią. Oczywiście nie mam nic przeciwko gejom…
- Byłem kiedyś bardzo chudy – wspominał satyryk, który przecież otyłością nie grzeszy. – Było to związane z negatywnymi emocjami – jak się denerwowałem, to chudłem. Najbardziej moja waga spadła podczas stanu wojennego, gdy słuchałem w TV Urbana. Potem przytyłem, ale dwa lata temu po wyborach znowu zacząłem chudnąć – po czym na dowód swoich słów zacisnął mocno pasek od spodni.

Kukułcze jajo dla kaczek
Najbardziej dostało się politykom. Obok zaprezentowania najlepszych fragmentów „Dziennika Telewizyjnego” Fedorowicz zaserwował również porcję najnowszych wiadomości, oczywiście z przymrużeniem oka, rodem z parlamentu. Tczewianie dowiedzieli się jakiego haka miał prezydent na ministra Sikorskiego, który rzekomo powiedział na prywatnym spotkaniu, że Kaczyńscy to obsesjonaci.
- Sikorski zdradził tym samym… tajemnicę państwową. Sikorski to taki „przyjemniaczek” – jego poprzedniczce na pewno tego nie można zarzucić.
Fedorowicz dodał przy okazji, że Anna Fotyga wygląda na normalną, dopóki nie zdecyduje się… uśmiechnąć. Była minister spraw zagranicznych tuż przed odejściem ze stanowiska powiedziała, że Polska nie zgadza się na wprowadzenie dnia przeciwko karze śmierci i może się zgodzi na obecność zagranicznych obserwatorów podczas wyborów.
- Potem się poprawiła mówiąc, że może się zgodzi na karę śmierci dla obserwatorów. Jeszcze ani razu nie widziałem Nelly Rokity na sejmowej trybunie. – Podejrzewam, że na wszelki wypadek PiS zamyka ją w toalecie. Według mnie to Tusk wymyślił, żeby Nelly podrzucić PiS. Byłby to pierwszy przypadek w przyrodzie, gdy kukułcze jajo podłożono kaczkom.

Mam bzika na punkcie biegania
Publiczność miała okazję wygrać najnowszą książkę gościa – wystarczyło tylko odgadnąć z jakiego filmu pochodzą piosenki śpiewane przez chór młodzieżowy Juventus. Obecni na sali mieli także możliwość zadania Jackowi Fedorowiczowi pytań.
- Co Pan robi, że tak dobrze się trzyma? – zastanawiał się jeden z widzów.  
- Trzymam się nieźle, bo się katuję. Nie jestem prawdziwym Polakiem tylko „wyrodkiem”, bo nie piję, nie palę i nie oglądam meczów w TV, tylko sam trenuję. Mam bzika na punkcie biegania. Ukończyłem nawet maraton w Chicago. Pierwszy raz w poważnym biegu wystartowałem w półmaratonie „Solidarności” z Gdańska do Gdyni w 1981 r. Czas nie był najlepszy, ale gdybym startował w kategorii kobiet niezrzeszonych z moim wynikiem byłbym drugi.

 „Dziennik Telewizyjny” już na antenę nie wróci

Rozmowa z Jackiem Fedorowiczem – aktorem, satyrykiem, autorem scenariuszy i tekstów piosenek.

- Sporą część Pana biografii zajmuje Gdańsk. Czy Tczew, który leży blisko niego, przewijał się w jakiś sposób przez Pana życie?
- Przewijał, jednak najczęściej po drodze do Gdańska. Ale z Tczewem łączy mnie pewna tradycja rodzinna. O ile wiem, to po I wojnie światowej Szkoła Morska zaczynała swoją działalność w Tczewie i mój stryj - Wacław Fedorowicz, był absolwentem pierwszego rocznika tej Szkoły.

- Czy to prawda, że w filmie „Poszukiwany, poszukiwana”, do którego napisał Pan scenariusz, miał Pan zagrać główną rolę zamiast Wojciecha Pokory?
- Tak, ale próba charakteryzacji na kobietę wypadła dla mnie bardzo niepomyślnie. Mimo usilnych starań pań charakteryzatorek, niestety, wychodziła ze mnie stara i brzydka prostytutka.

- Jak rozumieć tytuł Pana ostatniej książki „PasTVisko”?
- Tytułu książki nie należy sobie tłumaczyć jako próby pastwienia się nad telewizją. Chciałem nim zasugerować, że Telewizja była czymś, nad czym ja się pasłem jako autor, ponieważ w książce opisuję otaczający mnie świat, ale udostępniany mi za pośrednictwem telewizora.

- Pana humor cechuje wyjątkowa finezja i inteligencja. Jakie jest Pana zdanie na temat tego humoru, jaki jest prezentowany w programach np. Szymona Majewskiego, czy Kuby Wojewódzkiego? Czy taka stylistyka do Pana trafia?
- Dziękuję za komplementy. Tego rodzaju humoru nie trawię, nie podoba mi się. Ale, co chciałbym podkreślić, uważam, że on też ma prawo istnienia, a może nawet przede wszystkim, ponieważ ma wielu wdzięcznych odbiorców. Zawsze byłem pokorny wobec głosu publiczności, zdając sobie jednocześnie sprawę, że części publiczności nie jestem w stanie dogodzić i trudno.

- Jaki był powód zdjęcia z anteny „Dziennika Telewizyjnego” oraz „SEJF-u” na początku 2006 r.? Wielu mówiło o drugim dnie decyzji dyrekcji TVP - program miał się nie podobać nowej ekipie rządzącej...   
- Zniknął z wielu różnych powodów. Oczywiście był też powód tzw. polityczny, bo byłem autorem bardzo niewygodnym. Przecież wiadomo jacy są bracia Kaczyńscy i jak reagują na żarty. Ale niezależnie od tego myślę, że formuła tego programu była już na wyczerpaniu. On tak czy siak musiałby się kiedyś skończyć.

- Czy jest szansa na jego powrót do telewizyjnej ramówki?
- W moim wykonaniu na pewno nie wróci. To znaczy - nie wróci w takiej formule jaka była. Dlatego, powtarzam, bo wydaje mi się, że jego formuła była już wyeksploatowana ponad miarę.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama