Umożliwiły to granty w ramach programu Pracownia Umiejętności, którego podsumowanie odbyło się w minioną środę w Centrum Wystawienniczo – Regionalnym Dolnej Wisły. Wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za najciekawsze inicjatywy młodych mieszkańców powiatu tczewskiego.
Niedoceniane „pozarządówki”
W ramach drugiej edycji programu w naszym powiecie, a czwartej w ogóle, dofinansowano 20 projektów, związanych głównie ze sportem i teatrem, ale nie tylko – dotacje otrzymali również miłośnicy średniowiecza z Subków, czy fani fantastyki z Tczewa.
- Tam, gdzie w grę wchodzą organizacje pozarządowe, które pobudzają ludzką aktywność, tam budowane jest społeczeństwo obywatelskie – powiedział obecny na spotkaniu wicemarszałek woj. pomorskiego Mieczysław Strug. – Niestety, ich działalność jest przez wiele osób i samorządów, z wyjątkiem Tczewa, niedoceniana.
- Mam nadzieję, że w budżecie powiatu na przyszły rok uda się znaleźć znacznie większe pieniądze na wspomaganie działalności organizacji pozarządowych – dodał starosta tczewski Witold Sosnowski.
Wręczono również wszystkim zdobywcom grantów pamiątkowe dyplomy.
- Połowa osób zamiast zajmować się w naszym klubie średniowieczem woli grać w ping-ponga, dlatego chyba będziemy musieli wystąpić o kolejną dotację – rozbawiła gości reprezentantka klubu Excalibur z Subków.
Klub, kabaret i film
Głównym punktem programu było przyznanie trzech nagród oraz statuetek za najbardziej interesujące inicjatywy młodzieżowe, które zarazem integrowały lokalną społeczność. Werdykt jury odczytała prezes Fundacji Pokolenia Waja Jabłonowska. Trzecie miejsce przyznano tczewskiemu Klubowi Fanów Fantastyki (nagroda w wysokości 500 zł), który w swojej krótkiej historii zdążył już zorganizować turniej gier bitewnych i karcianych. Nagroda za drugie miejsce (600 zł) trafiła również do reprezentantów Tczewa – kabaretu Koło Gospodyń Wiejskich – za przyznaną dotację jego członkom udało się wystąpić w tczewskich szkołach oraz kupić niezbędny sprzęt nagłośnieniowy. Pierwsze miejsce (800 zł) zdobyła młodzież z Grupy Filmowej Perspektywa z Kolonii Ostrowickiej. Jury spodobał się pomysł rejestrowania okiem kamery życia mieszkańców wsi. Filmy zostały im pokazane, ponadto mają służyć promocji miejscowości. Nagrodę specjalną starosty przyznano Młodzieżowej Radzie Powiatu Tczewskiego, która działa przy Fundacji Pokolenia.
Rozdano 44 tys. zł
Pracownia Umiejętności to program, który uczy młodzież, jak zamienić pomysł w konkretne działanie i umacnia młodych ludzi w przekonaniu, że warto być aktywnym. Pracownia oddaje pierwszeństwo młodzieży - to ich grupy wymyślają, a następnie realizują swoje projekty. Osoba dorosła powinna towarzyszyć grupie, a nie wyręczać ją czy podsuwać własne pomysły. Celem Pracowni Umiejętności jest rozwijanie dialogu dorośli - młodzież opartego na partnerstwie i wzajemnym zrozumieniu oraz tworzenie przestrzeni dla zdobywania przez młodzież własnych doświadczeń. W ramach programu można było ubiegać się o dofinansowanie w kwocie od 500 do 3000 zł. W ramach IV edycji Pracowni Umiejętności Fundacja Pokolenia (z której ramienia koordynatorem programu był Sławomir Chodorowicz) przyznała 20 dotacji – ich suma wyniosła 44 090 zł. Podczas realizacji projektów ponad 100 osób z grup młodzieżowych zorganizowało szereg występów, pokazów i imprez, z których skorzystało blisko 4500 osób.
Napisz komentarz
Komentarze