Reklama
piątek, 7 lutego 2025 18:50
Reklama
Reklama

Od dziecka marzyłam o dyrygenturze

TCZEW. Na 60-lecie Harcerskiej Orkiestry Dętej w Tczewie rozmawiamy z jej dyrygentem Magdaleną Kubicką-Netka.
Od dziecka marzyłam o dyrygenturze

5 lat temu, w 55. rocznicę istnienia Harcerskiej Orkiestry Dętej, Jerzy Kubicki - od 1961 r. kapelmistrz Orkiestry - przekazał batutę swojej córce Magdalenie Kubickiej-Netka. Niedawno Orkiestra świętowała swoje 60-lecie. To dobra okazja, by porozmawiać o ostatnich latach: o tym czy zawsze marzyła o dyrygenturze, o planach Orkiestry oraz o tym, czy zamierza kontynuować rodzinną tradycję przekazywania pałeczki.

- 60 lat istnienia to wielki powód do dumy. Skąd popularność i długowieczność tczewskiej Orkiestry? Na czym według Pani polega jej fenomen?
- Wydaje mi się, że fenomen Orkiestry polega przede wszystkim na zaangażowaniu osób z nią związanych - zarówno młodzieży, jak i kierownictwa Orkiestry i szczepu: nie tylko dyrygentów, ale także wielu innych osób. Mowa m.in. o hm. Norbercie Jatkowskim, który jest komendantem szczepu od lat sześćdziesiątych, hm. Czesławie Kubickiej - instruktorze programowym, czy choćby o moim ojcu, który grał w Orkiestrze już od 1949 roku, a od roku 1958 sam zaczął ją prowadzić. Orkiestra ma 60 lat, a mój ojciec jest z nią związany od 58 lat!
Angażuje się oczywiście także młodzież - są to osoby, które naprawdę chcą coś robić, którym nie wystarcza patrzenie w ekran monitora czy szwędanie się po ulicach. Chcą grać, a Orkiestra daje im taką możliwość. Zaangażowanie tych wszystkich osób, zarówno z „góry” zespołu jak i z „dołu” - tak szeregowych orkiestrantów, jak i osób prowadzących od tylu lat Orkiestrę - składają się na jej fenomen, na meritum 60 lat jej istnienia. Miejmy nadzieję, że tczewska Orkiestra pogra jeszcze przynajmniej kolejne 60.

- Wspomniała Pani, że dzięki Orkiestrze młodzież ma możliwość zrealizowania się muzycznie. Czy oprócz tej możliwości, ma także ku temu predyspozycje? Na początku istnienia Orkiestry zapisywała się do niej młodzież, która nie miała pojęcia o graniu, którą trzeba było uczyć gry na instrumentach od podstaw. Jak jest dziś?
- Do Orkiestry może zgłosić się każdy, kto czuje potrzebę grania. Poza tym, trzeba mieć też słuch muzyczny. Dzieci, które zapisują się do naszej Orkiestry, a które nie mają pojęcia o grze na instrumentach dętych, po prostu szkolimy. Czasami przychodzą młodzi, którzy skończyli szkołę muzyczną, ale grali nie na instrumentach dętych, a na skrzypcach czy fortepianie. Oczywiście, takie dzieci też są mile widziane. Zapisując się do Orkiestry, nie trzeba umieć grać. Trzeba za to mieć słuch, szczere chęci oraz zapał do pracy.
Naturalnie, niełatwo jest wyszkolić dzieci, które wcześniej na niczym nie grały. Wiadomo, że wszyscy chcieliby natychmiastowych efektów, ale w muzyce nie jest to możliwe. Tu panuje zasada, że im się dłużej gra, tym wszystko staje się łatwiejsze. Dużo jest osób, które po okresie spędzonym w Orkiestrze, związały z graniem swoje drogi zawodowe. Ukończyli szkoły drugiego stopnia, a nawet studia muzyczne i dziś grają albo w orkiestrach zawodowych, jako jazzmani czy nawet muzycy klasyczni. Orkiestra może być dobrym startem dla osób marzących o karierze muzycznej.

- Ile wytrzymuje przeciętnie w Orkiestrze młody muzyk zanim mu się znudzi?
- Ci najlepsi, którzy naprawdę się angażuję, są w Orkiestrze po kilkanaście lat. Są oczywiście też tacy, którzy po kilku miesiącach stwierdzają że jest za ciężko, że za dużo pracy itp. Najczęściej jednak, jeśli już ktoś wejdzie w szeregi Orkiestry, gra z nami przeciętnie 7-8 lat, przeważnie do momentu kiedy wyjedzie na studia, zacznie pracować czy założy rodzinę. Oczywiście, praca i rodzina nie muszą być przeszkodą - mamy w Orkiestrze pracujące osoby, a nawet parę, mającą już dziecko, a która dalej przychodzi grać.

- Dzięki Jerzemu Kubickiemu Orkiestra zagrała swój pierwszy koncert. Jerzy Kubicki rozszerzył zakres działalności Orkiestry i wyprowadził ją na festiwalowe i w ogóle ogólnopolskie sceny, a nawet zdobył z nią nagrody. Czy Pani, podczas swojej 5-letniej już dyrygentury, także w jakiś sposób przyczyniła się do rozwoju Orkiestry, wprowadziła do niej coś nowego, coś zmieniła?
- Rewolucyjnych zmian na pewno nie ma, natomiast trochę zmieniliśmy repertuar. Bardzo lubię muzykę swingującą i dlatego dużo jej gramy. Młodzież też to lubi. Kiedyś orkiestra dęta była kojarzona głównie z muzyką marszową, a my oprócz niej, gramy także muzykę koncertową, nowocześniejszą.

- Nie chciałaby Pani, podobnie jak zrobił to Pani ojciec, rozszerzyć działalności orkiestry na np. zespół wokalny? A może koncert z muzykami rockowymi?
- Czasami współpracujemy z innymi muzykami. Np. podczas mojego koncertu dyplomowego, razem z chórem z Uniwersytetu Gdańskiego, wykonaliśmy oratorium „Ojczyzna” Feliksa Nowowiejskiego. Sięgamy też po utwory takich artystów jak np. Zbigniew Wodecki czy Hanna Banaszak, przy których zapraszamy do współpracy wokalistów. Mamy także na swoim koncie współpracę z twórcami muzyki do spektakli teatralnych, np. już dwukrotnie przy okazji „Zdarzeń” byliśmy częścią przedstawienia, do którego specjalnie dla nas została napisana muzyka.
Zespół rockowy? Jeśli ktoś wyjdzie z ciekawym projektem, to czemu nie!

 - Czy inne orkiestry dęte, tak jak Orkiestra tczewska, także grają muzykę rozrywkową, czy raczej skupiają się na marszach i muzyce klasycznej?
- Wszystko zależy od dyrygenta: są tacy, którzy bardzo lubią grać transkrypcje z muzyki klasycznej, są dyrygenci starej szkoły, którzy grają marsze, ale są i tacy, którzy idą w muzykę rozrywkową. Jeszcze inni, jak my, grają muzykę swingującą. Rzecz jasna, nikt nie gra tylko jednego gatunku muzyki, tak jak my nie gramy tylko swingu. Jednak taka muzyka przeważa w naszym repertuarze, ponieważ tak mi w duszy gra.

- Czy zamierza Pani kontynuować rodzinną tradycję przekazywania batuty? Przekaże ją Pani swojemu potomstwu?
- Moja córka ma w tej chwili 3 lata, więc trudno powiedzieć (śmiech). Ma oczywiście mnóstwo muzycznych zabawek, a ostatnio stwierdziła nawet, że chce grać na trąbce. Często pogrywa na perkusji, czasem na naszym domowym pianinie. Jednak chyba jeszcze za wcześnie, by wyrokować… choć biorąc pod uwagę jej zapędy, prawdopodobnie wyrośnie z niej muzykantka.
Na pewno nie będę jej do niczego zmuszała, wybór należy do niej. Mnie też nikt nie zmuszał. Mój tata wręcz przestrzegał nas (mnie i mojego brata) przed wiążącymi się z muzyką obowiązkami i ciężką pracą. I tak też było: po drodze mieliśmy kryzysy, odechciewało nam się grać. Jednak tata konsekwentnie nas motywował: „zaczęliście i skończycie szkołę muzyczną I stopnia”. Rzeczywiście, kryzysy przeszły i skończyliśmy szkołę. Nikt nas też nigdy nie namawiał do tego, byśmy zaczęli uczęszczać do szkoły muzycznej II stopnia i na studia - sami je wybraliśmy.

- Można powiedzieć, że wychowała Panią orkiestra. Czy dziś nie żałuje Pani, że poświęciła się orkiestrze: nauce gry na flecie, a w końcu dyrygenturze? Jakie miejsce zajmuje w Pani życiu orkiestra? Czym dla Pani jest?
- Orkiestra była w moim życiu bez przerwy - od dziecka jeździłam na obozy, chodziłam z tatą na próby, słuchałam, przesiąkałam tym wszystkim. Później rozpoczęłam naukę gry na fortepianie, a kiedy już osiągnęłam stosowny wiek, przerzuciłam się na flet boczny. Zanim więc zaczęłam dyrygować, przez prawie 15 lat grałam w Orkiestrze na flecie. Ukończyłam klasę fletu w średniej szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu, a następnie wybrałam studia na dyrygenturze na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Równolegle studiowałam Zarządzanie na UG, jednak stwierdziłam, że muzyka sprawia mi więcej satysfakcji.
Na pewno nie żałuję swojego wyboru. Gdybym żałowała, to zmieniłabym zawód. Mam zresztą taką możliwość - w każdej chwili mogę wyciągnąć z szuflady drugi dyplom i zacząć szukać pracy. Ale nie chcę. Lubię to co robię, jest to moja praca, w którą z przyjemnością się angażuję.
Poza tym lubię młodzież, lubię z nimi rozmawiać, pracować. Mam satysfakcję, kiedy widzę, że młody człowiek dorasta z Orkiestrą: przychodzi do nas w wieku 10 lat, potem rośnie, dojrzewa i staje się dorosłym człowiekiem. Do mojego ojca przychodzą czasami dawni orkiestranci, którzy przyznają, że gdyby nie Orkiestra, nie nauczyliby się dyscypliny, rygoru i pracy w grupie.

- Czy zawsze marzyła Pani o dyrygowaniu orkiestrą dętą?
- Tak, i są na to nawet dowody pisemne. W piątej klasie podstawówki nasza pani wychowawczyni przeprowadziła ankietę: powiedziała, że mamy napisać kim chcielibyśmy zostać w przyszłości. Ja napisałam, że chciałabym być dyrygentką. Oczywiście później, w liceum nie byłam już tego taka pewna. Jednak moje marzenie z dzieciństwa wciąż gdzieś we mnie kiełkowało, rosło i w końcu zakwitło.

- Jak się Pani czuła, kiedy ojciec przekazał Pani zwierzchnictwo nad orkiestrą? Było to dla Pani niespodzianką?

- Nie. Już w szkole średniej tata czasami, czy to na próbach czy na obozach, pozwalał mi dyrygować podczas łatwiejszych kompozycji. Później, w trakcie studiów, stopniowo coraz częściej dawał mi wolną rękę. W pewnym momencie ustaliliśmy podział na utwory, które dyryguje on i na te, które prowadzę ja. Oficjalnie przejęłam pałeczkę dyrygenta podczas jubileuszu 55-lecia Orkiestry.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama