Reklama
piątek, 7 lutego 2025 18:44
Reklama
Reklama

Tczew czeka kulturalna rewolucja

TCZEW. Tydzień temu w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną Akcję Lato, czyli wszystkie imprezy minionych wakacyjnych miesięcy.

To był dobry moment, by podziękować zasłużonym organizatorom, pomysłodawcom, fundatorom i wolontariuszom, bez których mieszkańcy miasta nie dostaliby Dni Ziemi Tczewskiej, pikniku na Górkach, czy - przede wszystkim - Lata w Amfiteatrze.
Spotkanie było także okazją, by porozmawiać o planach na „zagospodarowanie” kolejnego lata. A było o czym rozmawiać, ponieważ czekają nas wielkie zmiany. Czy na lepsze? Z wyrokiem poczekamy do następnego lata.

Świętować z rozmachem
- Doszliśmy do wniosku, że coś trzeba zmienić - powiedział wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa. - Pracujemy nad zupełnie nową formułą Akcji Lato. Np. na Dni Ziemi Tczewskiej -  impreza ta na stałe wpisała się do kalendarza i będzie dalej funkcjonować - mam pomysł, by w przyszłym roku zorganizować ją z większym rozmachem, wydać na nią trochę więcej pieniędzy. Przez co nadać jej wymiar naprawdę wielkiego święta.
Organizacją i realizacją przyszłorocznej Akcji Lato zajmie się Centrum Kultury i Sztuki. Tadeusz Żmijewski, dyrektor placówki, będzie miał na opracowanie konkretnych planów całą jesień i zimę. Obaj, tak Żmijewski, jak i Drewa, już dziś mają pewne konkretne wizje przyszłego lata. Z oboma panami porozmawialiśmy o tym, czego możemy spodziewać po przyszłorocznym Lecie w Amfiteatrze, a także o innych ciekawych planach CKiS na najbliższe miesiące.

Piosenka śpiewana dla pieniędzy
Jednym z podstawowych problemów organizacji imprez są pieniądze. Nie inaczej będzie w przyszłości, choć Zenon Drewa idzie o krok dalej.
- Problem jest jeden: czy najpierw coś zaproponujemy, a dopiero potem, pod wybraną gwiazdę, będziemy szukać finansów, czy może odwrotnie - najpierw organizacja funduszy, a potem wybór gwiazdy pod uzbieraną kwotę.
Z pieniędzmi wiąże się także kwestia impresariatu. Dotychczas „managerką” zajmowały się osoby z zewnątrz, które przy wypisywaniu rachunku wykonały zdecydowanie więcej machnięć długopisem, niż wykonałaby potencjalna osoba z impresariatu działającego w ramach tczewskiej placówki. Dlatego najprawdopodobniej w przyszłym roku zajmie się tym CKiS.
- Myślę, że tym razem będzie to w naszej gestii - ocenił Tadeusz Żmijewski. - Mamy możliwości, dzięki którym zaprosimy zespoły i zorganizujemy imprezy bez udziału osób trzecich. Wiąże się to z oszczędnością finansów.

Mniej, ale lepiej
Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, jakoby idea cotygodniowych koncertów w amfiteatrze już się wyczerpała. Dlatego w przyszłym roku imprez miałoby być mniej, ale byłyby zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Na podobnej idei, choć z konieczności (brak funduszy), została przygotowana 8. edycja festiwalu „Zdarzenia” - program był krótki, ale nikt nie narzekał na jakość przygotowanych przez artystów i organizatorów atrakcji. Czy podobna formuła sprawdzi się przy organizacji Lata w Amfiteatrze?
- Razem z dyr. Żmijewskim dyskutowaliśmy na ten temat i wspólnie doszliśmy do wniosku, że dotychczasowa idea już się wyczerpała - tłumaczył Zenon Drewa. - Naszym wspólnym pomysłem jest, by imprezy w amfiteatrze były imprezami rodzinnymi - z teatrzykami, clownami, konkursami i zabawami. Natomiast miejscem wielkich koncertów byłby tym razem bulwar nad Wisłą.
- Jeśli chodzi o gwiazdy, można w przyszłym roku zrobić zaledwie dwa koncerty (np. w lipcu i sierpniu), ale niech będą to koncerty, które na długo zapadną w pamięci tczewian - dodał Tadeusz Żmijewski. - W tej chwili jestem po rozmowie z agencją Odyssey, która zajmuje się sprowadzaniem artystów zagranicznych. I to naprawdę topowych! Oczywiście wiąże się to z kolosalnymi kosztami, ale są na Zachodzie takie gwiazdy - może nie pierwszej młodości - które myślę, że mogłyby do nas przyjechać i byłoby to wielkie wydarzenie nie tylko dla Tczewa... Przedyskutujemy to, ale pewnie właśnie w tym kierunku pójdziemy.
Oczywiście wciąż jest za wcześnie, by mówić o nazwiskach gwiazd jakie zobaczymy latem, jednak jedno dyrektor Żmijewski może obiecać już dziś.
- Na pewno nie należy liczyć na Rolling Stonesów czy Eltona Johna... 

Jesienią pod dachem
Niejednokrotnie podczas relacji z koncertów „Lata w Amfiteatrze” zwracaliśmy uwagę na to, że niektórzy z zaproszonych do parku gości lepiej sprawdziliby się grając do piwa w klubie, niż do waty cukrowej na imprezie plenerowej. Tacy artyści jak Ania Dąbrowska, Maciej Maleńczuk czy Wojciech Waglewski, lepiej niż na deskach amfiteatru, poradziliby sobie na klubowej scenie, mając lepszy kontakt z widzami - nieprzypadkowymi widzami, co ważne.
Wszystkich, którzy zatęsknili za kameralnymi koncertami na modłę zapomnianych „Zaduszek Jazzowych”, na pewno ucieszy informacja, że CKiS szykuje cykl koncertów jazzowych.
- Już 10 listopada odbędzie się całodniowy mini-festiwal jazzowy, podczas którego wystąpi gwiazda polskiego jazzu: Kwartet Zbyszka Wrombla, z Krzysztofem Przybyłowiczem na perkusji, pianistą Piotrem Kałużnym oraz tczewskim saksofonistą Adamem Wendtem - zapowiadał Tadeusz Żmijewski. - Występ kwartetu poprzedzony będzie koncertem zespołu Stilo, wcześniej odbędą się warsztaty dla perkusistów i basistów.
CKiS startuje wraz z nowym sezonem, dyrektor placówki zapowiada koncerty - kameralne, jazzowe i rockowe. Pod względem muzycznym jesień i zima zapowiadają się obiecująco.

Po koncercie - do teatru
Jest w Tczewie wielu miłośników muzyki, ale są też i tacy, którzy żyją teatrem. Wielu z nich czuje niedosyt po tegorocznych „Zdarzeniach”, ale także im CKiS wychodzi naprzeciw - oprócz zapowiedzianego już spektaklu muzycznego pt. „Sztuka kochania, czyli serdeczne porachunki” z udziałem Katarzyny Skrzyneckiej i Dariusza Kordka, Tadeusz Żmijewski zaprasza 14 października na „doskonałą komedię muzyczną w tłumaczeniu Juliana Tuwima”.
- Będzie to „Porwanie Sabiny” Teatru Muzycznego z Poznania - wyjaśnił dyrektor CKiS. - Uczestniczyłem przez kilka lat w produkcji tego przedstawienia. Poza tym nawiązałem kontakt z teatrem „Tęcza” ze Słupska i wspólnie przygotowaliśmy cykl edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Pierwsze cztery przedstawienia odbędą się już w październiku. W zeszłym tygodniu zostałem zaproszony na rozmowę z dyrektor tego teatru, obejrzałem też premierowego „Czerwonego Kapturka” i muszę powiedzieć, że doskonale się ubawiłem. Przedstawienie było na bardzo wysokim poziomie!
Wysłuchując ambitnych planów Tadeusza Żmijewskiego i Zenona Drewy, pozostaje mieć nadzieję, że uda im się je zrealizować. Własny impresariat, topowe zagraniczne gwiazdy i wielki powrót koncertów klubowych. Niektórym może się nie spodobać nowa formuła letnich imprez, jednak większości idea mniejszej liczby gwiazd, za to o naprawdę dużym kalibrze, powinna przypaść do gustu.

Kulturalny „rachunek sumienia”
- Wszyscy pamiętamy koncert Peji, artysty, który miał zaśpiewać dla młodzieży - przypomniał Zenon Drewa. - Frekwencja była zaskakująco duża, jednak perturbacji niemało... Konsekwencje ponoszę do dzisiaj.
Zanim w amfiteatrze wystąpił Peja, wcześniej dokonano przekazania miastu bulwaru nad Wisłą. Później odbyły się Dni Ziemi Tczewskiej, a po rozłożonym na wszystkie wakacyjne niedziele „Lecie w Amfiteatrze” odbył się Dzień z Telewizją Gdańsk oraz wieńczący okres letni piknik na Górkach. Na brak imprez nie mogliśmy więc narzekać. Zabrakło jedynie - jak zauważył zastępca prezydenta - kameralnego, jazzowego koncertu.
Oprócz występu Peji dużym zainteresowaniem cieszył się wieczór kabaretowy, podczas którego mieszkańców zabawiał Jerzy Kryszak.
- Jedyną niedzielą, podczas której zabrakło tego, co jest istotne dla imprez plenerowych - pogody - była niedziela Łagodnych Spotkań Muzycznych - mówił Zenon Drewa.
Faktycznie, to była impreza, podczas której więcej osób przewinęło się przez scenę, niż zasiadło na trybunach...
- Nie będziemy ukrywać, że to co się udało nam zorganizować, to nie było wszystko na co mieliśmy ochotę - zwierzył się Zenon Drewa. - Wydaje mi się jednak, że wyszło naprawdę nieźle.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie Legendarna grupa CLOSTERKELLER zagra w Tczewie ***CLOSTERKELLERClosterkeller posiada swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się od innych zespołów w pierwszej lidze polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne ciężkie i mistyczne utwory (takie jak "Violette", "Cisza w jej domu", "Ogród półcieni" czy "Viridiana"), ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka ("Władza", "Agnieszka", "Scarlett", "Na krawędzi", "W moim kraju" czy niezwykła ballada "Czas komety").Zespół jest nieprzerwanie bardzo aktywny koncertowo od ponad 30 lat, a jednak każdy ich koncert brzmi energetycznie i świeżo tak jakby czas o nich zapomniał. Nie inaczej będzie na trasie Abracadabra Tour 2024, podczas której zespół oprócz swoich największych przebojów zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym - jedenastym już - albumie studyjnym.***STATE OF MINDZespół State of Mind powstał w marcu 2021 r. Muzyka zespołu to mikstura rockowo -metalowych brzmień z kobiecym wokalem oraz dużą ilością muzycznych pejzaży, malowanych dźwiękami instrumentów klawiszowych. Teksty zespołu poruszają tematy uniwersalne, takie jak poszukiwanie sensu, miłości, samotności i wewnętrznego odkrywania siebie, co w całości staje się podróżą przez różnorodne emocje, od euforycznych wzlotów po melancholijne i introspektywne momenty.Dzięki swojej charyzmie zespół na scenie tworzy atmosferę bliskości, zachowując jednocześnie intensywność rockowego koncer Closterkeller + State of Mind - koncert8 lutego 2025 godz. 19:00BILETY: Przedsprzedaż - 60 zł , w dniu koncertu - 70 zł /sprzedaż na bramce/https://www.biletomat.pl/.../closterkeller-state-of-mind.../Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.02.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.02.2025 21:00
ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe ARTSTYCZNE FERIE Z CKIS. Warsztaty dla dzieci. Poznasz jak działają roboty, sztuczna inteligencja i jakie zagrożenia niosą. ZOBCZ harmonogram na ferie zimowe 24-28 lutego 2025r.Zapraszamy na Artystyczne Ferie Zimowe z Centrum Kultury i Sztuki. Instruktorzy przgotowali atrakcyjne warsztaty dla dzieci. W tym roku ferie będą kręcić się wokół tematyki robotów, sztucznej inteligencji i morza możliwości oraz zagrożeń, jakie są z tym związane. Przenieście się z nami do przyszłości! Nie obędzie się bez zajęć Minecrafta.Zapraszamy w podróż, gdzie robot może być najlepszym przyjacielem – nie człowieka, ale sympatycznego psa, gdzie J@ś i M@łgosia będą musieli przeciwstawić się AI Jadze, a dzieciaki chodzą do szkoły z androidem. To wszystko znajdziecie w proponowanych przez nas filmach i spektaklu, oprócz tego zapraszam na warsztaty z druku 3D, minecrafta oraz zajęcia taneczne. Ci z Was, którzy lubią coś tworzyć będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Świat przyszłości – ludzie i roboty”.Na wszystkie zajęcia, filmy i spektakl obowiązują zapisy. START ZAPISÓW – 22 stycznia 2025r. godz. 10.00 Warsztaty taneczne Hip-Hop24 lutego 2025r. g.11.00, g.12.00, g.13.00Zapraszamy wszystkie dzieci na energiczne i pełne rytmu warsztaty hip-hopowe! To doskonała okazja, aby w czasie ferii zimowych nauczyć się nowych ruchów, poznać kulturę hip-hopu i spędzić czas w kreatywnej atmosferze.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 do 17 latLiczba uczestników : 20 osób w grupieMiejsce: Sala taneczna na tarasieWstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757  Warsztaty Minecraft25 – 28 lutego 2025r. g.15.00, g.16.00, g.17.00, g.18.00Uczestnicy warsztatów Minecraft oprócz szeregu wyzwań związanych z korzystaniem z bloków komend będą mogli podjąć zdrową rywalizację w przeróżnych konkurencjach, w których przewodnim motywem będą roboty. Konieczna jest umiejętność czytania i pisania, ponieważ duży nacisk położymy na programowanie bloków.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 8 lat do 17 latLiczba uczestników :  6 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów- Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757 „J@ś i M@łgosi@”– spektakl dla dzieci /Teatr Czwarte Miasto26 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 10 złAutorska wersja bajki na motywach braci Grimm. Las oraz słodycze z klasycznej wersji zastąpione zostały zagrożeniami cyfrowymi. Zanurzając się w świat internetu Jaś i Małgosia będą musieli stawić czoła wyzwaniom i korzystając z pomocy mieszkańców cyber świata odnaleźć wiedźmę AI Jagę - sztuczną inteligencję, z którą będą musieli się zmierzyć. Czy uda im się wrócić bezpiecznie do realnego świata? Czy możliwe jest znalezienie przyjaźni w cyfrowym świecie? Tego właśnie dowiecie się z Naszej autorskiej bajki J@ś i M@łgosi@. Serdecznie zapraszamy na pełen przygód spektakl teatralny wykorzystujący nowe media i poruszający tematy zagrożeń płynących z Internetu.  Scenariusz: Piotr Srebrowski, Martyna JanczewskaReżyseria: Piotr SrebrowskiObsada: Martyna Janczewska, Jakub PiprowskiMuzyka: Sówka SowińskaProjekt lalek Jasia i Małgosi: Olga Ryl-KrystianowskaWideo: Łukasz Rat CzerwińskiObrazy: Beniamin Straszewski Spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 6 lat.Czas trwania spektaklu: 45min + rozmowa z widzami (60min)Zapisy na spektakl – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Pies i robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 9.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 zł Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego.Jak się skończy ta przygoda?„Pies i robot” reż. Pablo Bergerkraj produkcji Hiszpania/Francja 2023gatunek animowanyczas trwania 102 mindystrybucja w Polsce: Best Film COKategoria wiekowa od 9 lat. Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 „Mój brat robot” – projekcja filmu27 lutego 2025r. godz. 11.30Sala widowiskowa Centrum Kultury i SztukiBilety: 5 złŚwiat się zmienił. Niedawno zażegnano kryzys klimatyczny, więc wszystko jest ekologiczne i zrównoważone. Ludzie mają osobistych asystentów, humanoidalne androidy. 12-letnia Alberte dostaje na urodziny najnowszy model robota. Konrad wygląda i zachowuje się jak człowiek. Jest o wiele lepszy od poprzedniej wersji, która wyglądem bardziej przypominała misia. Wszyscy zazdroszczą jej nowego modelu. Popularność Alberte w szkole rośnie, a ona coraz bardziej zbliża się do Konrada. Ale czy można przyjaźnić się z robotem, nawet gdy wygląda jak człowiek?„Mój brat robot” reż. Frederik NørgaardProdukcja: DaniaCzas trwania: 84 minKategoria wiekowa 10+ Zapisy na film – kasa CKiS, Dorota Maciejewska tel. 534 989 340 lub (58) 531-07-07 wew. 34 Warsztaty RoboLab: Druk 3D i Lego27 – 28  lutego 2025r. g. 9.00, g. 11.00, g.13.00Zapraszamy na fascynujące warsztaty, podczas których połączymy magię nowoczesnych technologii z kreatywnością i nauką! Nasze zajęcia to idealne miejsce dla młodych inżynierów i wynalazców, którzy chcą odkryć  robotyki oraz możliwości, jakie daje druk 3D.Propozycja skierowana do indywidualnych odbiorców.Wiek: od 6 do 15 latLiczba uczestników: 5 osób w grupieMiejsce: Pracownia Nowych Mediów - Sala 038Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczonaZapisy: Aleksandra Kalfas-Gałecka - tel. 535-263-757   „Świat przyszłości – ludzie i roboty”  - konkurs plastycznySerdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznympt. „Świat przyszłości – ludzie i roboty”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-3 oraz uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych z  Powiatu Tczewskiego.Tematem konkursu jest Świat przyszłości – ludzie i roboty. Uczestnicy konkursu wyobraźcie sobie i namalujcie świat przyszłości, w którym funkcjonują roboty i ludzie.Przedstawcie świat, w jakim chcielibyście żyć. – zachęca Marta KrynickaW konkursie należy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3przy wykorzystaniu następujących technik do wyboru:rysunek, praca malarska kolaż (stworzony z wyłączeniem ziaren i plasteliny).Każda praca powinna być opisana: Imię i nazwisko uczestnika, , Kategoria: klasy 1-3 lub klasy 4-6, nazwa szkoły, kontakt telefoniczny do opiekuna lub nauczycielaPrace należy dostarczyć do Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w nieprzekraczalnym terminie do 2 marca 2025.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 marca 2025. Wyniki konkursu dostępne będą na stronie www.ckis.tczew.pl i Facebooku CKiS. Dla najlepszych uczestników konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. REGULAMIN dostępny jest na stronie internetowej CKiS.Informacji o konkursie udziela: Marta Krynicka, tel. 535-368-105, e-mail [email protected] Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.02.2025 09:44 – Data zakończenia wydarzenia: 27.02.2025 13:00
ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki ZOBACZ ŚMIERCIONOŚNE, LEGENDARNE PAJĄKI na wystawie Centrum Kultury i Sztuki Chciałbyś wziąć ptasznika do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie? Przyjdź na Wystawę Pająków w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zabierz swoje pociechy, przyjaciół lub drugą połówkę i zrealizujcie wspólnie to marzenie!WYSTAWA PAJĄKÓW I SKORPIONÓW18.02 - 2.03.2025 godz. 10.00 - 18.00Klub Muzyczny CKiS, ul. Wyszyńskiego 10, TczewBilety: od 20 złTermin wystawy: od 18 lutego do 2 marca 2025Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00Odwiedź Wystawę Pająków i zobacz na żywo:legendarne CZARNE WDOWY (Latrodectus sp.) - jedne z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH pająków na Ziemi,Theraphosa stirmi - jednego z NAJWIĘKSZYCH pająków na świecie,skorpiony, które zmieniają swój kolor pod wpływem... światła UV!Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie na Ciebie czekają!Na Wystawie Pająków będziesz mieć możliwość wzięcia ptasznika na ręce i szansę na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia!O każdej pełnej godzinie, prowadzone są także fascynujące prelekcje, z których dowiesz się więcej na temat interesujących Cię gatunków pajęczaków. Prelegenci Wystawy Pająków opowiadają o nich z niezwykłą pasją i zaangażowaniem. Dzięki ich słowom szybko pozbędziesz się arachnofobii i zapragniesz potrzymać ptasznika na ręce! Cennik biletów:normalny: 24 złulgowy: 20 złwycieczki szkolne: 16 zł (minimalnie 10 osób)rodzinny: 68 zł (2 dorosłych + 2 dzieci),dzieci w wieku do 4 lat - wejście GRATIS (nie dotyczy grup zorganizowanych).Bilety do nabycia przy wejściu na wystawę (akceptujemy płatność kartą) oraz online na stronie: https://www.wystawapajakow.pl/aktualne-wystawy/Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacje dla grup zorganizowanych: tel. +48 780 758 476, e-mail: [email protected]Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.02.2025 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 02.03.2025 18:00
Reklama
Reklama