poniedziałek, 6 stycznia 2025 13:38
Reklama
Reklama

Tczew czeka kulturalna rewolucja

TCZEW. Tydzień temu w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną Akcję Lato, czyli wszystkie imprezy minionych wakacyjnych miesięcy.

To był dobry moment, by podziękować zasłużonym organizatorom, pomysłodawcom, fundatorom i wolontariuszom, bez których mieszkańcy miasta nie dostaliby Dni Ziemi Tczewskiej, pikniku na Górkach, czy - przede wszystkim - Lata w Amfiteatrze.
Spotkanie było także okazją, by porozmawiać o planach na „zagospodarowanie” kolejnego lata. A było o czym rozmawiać, ponieważ czekają nas wielkie zmiany. Czy na lepsze? Z wyrokiem poczekamy do następnego lata.

Świętować z rozmachem
- Doszliśmy do wniosku, że coś trzeba zmienić - powiedział wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa. - Pracujemy nad zupełnie nową formułą Akcji Lato. Np. na Dni Ziemi Tczewskiej -  impreza ta na stałe wpisała się do kalendarza i będzie dalej funkcjonować - mam pomysł, by w przyszłym roku zorganizować ją z większym rozmachem, wydać na nią trochę więcej pieniędzy. Przez co nadać jej wymiar naprawdę wielkiego święta.
Organizacją i realizacją przyszłorocznej Akcji Lato zajmie się Centrum Kultury i Sztuki. Tadeusz Żmijewski, dyrektor placówki, będzie miał na opracowanie konkretnych planów całą jesień i zimę. Obaj, tak Żmijewski, jak i Drewa, już dziś mają pewne konkretne wizje przyszłego lata. Z oboma panami porozmawialiśmy o tym, czego możemy spodziewać po przyszłorocznym Lecie w Amfiteatrze, a także o innych ciekawych planach CKiS na najbliższe miesiące.

Piosenka śpiewana dla pieniędzy
Jednym z podstawowych problemów organizacji imprez są pieniądze. Nie inaczej będzie w przyszłości, choć Zenon Drewa idzie o krok dalej.
- Problem jest jeden: czy najpierw coś zaproponujemy, a dopiero potem, pod wybraną gwiazdę, będziemy szukać finansów, czy może odwrotnie - najpierw organizacja funduszy, a potem wybór gwiazdy pod uzbieraną kwotę.
Z pieniędzmi wiąże się także kwestia impresariatu. Dotychczas „managerką” zajmowały się osoby z zewnątrz, które przy wypisywaniu rachunku wykonały zdecydowanie więcej machnięć długopisem, niż wykonałaby potencjalna osoba z impresariatu działającego w ramach tczewskiej placówki. Dlatego najprawdopodobniej w przyszłym roku zajmie się tym CKiS.
- Myślę, że tym razem będzie to w naszej gestii - ocenił Tadeusz Żmijewski. - Mamy możliwości, dzięki którym zaprosimy zespoły i zorganizujemy imprezy bez udziału osób trzecich. Wiąże się to z oszczędnością finansów.

Mniej, ale lepiej
Od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, jakoby idea cotygodniowych koncertów w amfiteatrze już się wyczerpała. Dlatego w przyszłym roku imprez miałoby być mniej, ale byłyby zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Na podobnej idei, choć z konieczności (brak funduszy), została przygotowana 8. edycja festiwalu „Zdarzenia” - program był krótki, ale nikt nie narzekał na jakość przygotowanych przez artystów i organizatorów atrakcji. Czy podobna formuła sprawdzi się przy organizacji Lata w Amfiteatrze?
- Razem z dyr. Żmijewskim dyskutowaliśmy na ten temat i wspólnie doszliśmy do wniosku, że dotychczasowa idea już się wyczerpała - tłumaczył Zenon Drewa. - Naszym wspólnym pomysłem jest, by imprezy w amfiteatrze były imprezami rodzinnymi - z teatrzykami, clownami, konkursami i zabawami. Natomiast miejscem wielkich koncertów byłby tym razem bulwar nad Wisłą.
- Jeśli chodzi o gwiazdy, można w przyszłym roku zrobić zaledwie dwa koncerty (np. w lipcu i sierpniu), ale niech będą to koncerty, które na długo zapadną w pamięci tczewian - dodał Tadeusz Żmijewski. - W tej chwili jestem po rozmowie z agencją Odyssey, która zajmuje się sprowadzaniem artystów zagranicznych. I to naprawdę topowych! Oczywiście wiąże się to z kolosalnymi kosztami, ale są na Zachodzie takie gwiazdy - może nie pierwszej młodości - które myślę, że mogłyby do nas przyjechać i byłoby to wielkie wydarzenie nie tylko dla Tczewa... Przedyskutujemy to, ale pewnie właśnie w tym kierunku pójdziemy.
Oczywiście wciąż jest za wcześnie, by mówić o nazwiskach gwiazd jakie zobaczymy latem, jednak jedno dyrektor Żmijewski może obiecać już dziś.
- Na pewno nie należy liczyć na Rolling Stonesów czy Eltona Johna... 

Jesienią pod dachem
Niejednokrotnie podczas relacji z koncertów „Lata w Amfiteatrze” zwracaliśmy uwagę na to, że niektórzy z zaproszonych do parku gości lepiej sprawdziliby się grając do piwa w klubie, niż do waty cukrowej na imprezie plenerowej. Tacy artyści jak Ania Dąbrowska, Maciej Maleńczuk czy Wojciech Waglewski, lepiej niż na deskach amfiteatru, poradziliby sobie na klubowej scenie, mając lepszy kontakt z widzami - nieprzypadkowymi widzami, co ważne.
Wszystkich, którzy zatęsknili za kameralnymi koncertami na modłę zapomnianych „Zaduszek Jazzowych”, na pewno ucieszy informacja, że CKiS szykuje cykl koncertów jazzowych.
- Już 10 listopada odbędzie się całodniowy mini-festiwal jazzowy, podczas którego wystąpi gwiazda polskiego jazzu: Kwartet Zbyszka Wrombla, z Krzysztofem Przybyłowiczem na perkusji, pianistą Piotrem Kałużnym oraz tczewskim saksofonistą Adamem Wendtem - zapowiadał Tadeusz Żmijewski. - Występ kwartetu poprzedzony będzie koncertem zespołu Stilo, wcześniej odbędą się warsztaty dla perkusistów i basistów.
CKiS startuje wraz z nowym sezonem, dyrektor placówki zapowiada koncerty - kameralne, jazzowe i rockowe. Pod względem muzycznym jesień i zima zapowiadają się obiecująco.

Po koncercie - do teatru
Jest w Tczewie wielu miłośników muzyki, ale są też i tacy, którzy żyją teatrem. Wielu z nich czuje niedosyt po tegorocznych „Zdarzeniach”, ale także im CKiS wychodzi naprzeciw - oprócz zapowiedzianego już spektaklu muzycznego pt. „Sztuka kochania, czyli serdeczne porachunki” z udziałem Katarzyny Skrzyneckiej i Dariusza Kordka, Tadeusz Żmijewski zaprasza 14 października na „doskonałą komedię muzyczną w tłumaczeniu Juliana Tuwima”.
- Będzie to „Porwanie Sabiny” Teatru Muzycznego z Poznania - wyjaśnił dyrektor CKiS. - Uczestniczyłem przez kilka lat w produkcji tego przedstawienia. Poza tym nawiązałem kontakt z teatrem „Tęcza” ze Słupska i wspólnie przygotowaliśmy cykl edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Pierwsze cztery przedstawienia odbędą się już w październiku. W zeszłym tygodniu zostałem zaproszony na rozmowę z dyrektor tego teatru, obejrzałem też premierowego „Czerwonego Kapturka” i muszę powiedzieć, że doskonale się ubawiłem. Przedstawienie było na bardzo wysokim poziomie!
Wysłuchując ambitnych planów Tadeusza Żmijewskiego i Zenona Drewy, pozostaje mieć nadzieję, że uda im się je zrealizować. Własny impresariat, topowe zagraniczne gwiazdy i wielki powrót koncertów klubowych. Niektórym może się nie spodobać nowa formuła letnich imprez, jednak większości idea mniejszej liczby gwiazd, za to o naprawdę dużym kalibrze, powinna przypaść do gustu.

Kulturalny „rachunek sumienia”
- Wszyscy pamiętamy koncert Peji, artysty, który miał zaśpiewać dla młodzieży - przypomniał Zenon Drewa. - Frekwencja była zaskakująco duża, jednak perturbacji niemało... Konsekwencje ponoszę do dzisiaj.
Zanim w amfiteatrze wystąpił Peja, wcześniej dokonano przekazania miastu bulwaru nad Wisłą. Później odbyły się Dni Ziemi Tczewskiej, a po rozłożonym na wszystkie wakacyjne niedziele „Lecie w Amfiteatrze” odbył się Dzień z Telewizją Gdańsk oraz wieńczący okres letni piknik na Górkach. Na brak imprez nie mogliśmy więc narzekać. Zabrakło jedynie - jak zauważył zastępca prezydenta - kameralnego, jazzowego koncertu.
Oprócz występu Peji dużym zainteresowaniem cieszył się wieczór kabaretowy, podczas którego mieszkańców zabawiał Jerzy Kryszak.
- Jedyną niedzielą, podczas której zabrakło tego, co jest istotne dla imprez plenerowych - pogody - była niedziela Łagodnych Spotkań Muzycznych - mówił Zenon Drewa.
Faktycznie, to była impreza, podczas której więcej osób przewinęło się przez scenę, niż zasiadło na trybunach...
- Nie będziemy ukrywać, że to co się udało nam zorganizować, to nie było wszystko na co mieliśmy ochotę - zwierzył się Zenon Drewa. - Wydaje mi się jednak, że wyszło naprawdę nieźle.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zapraszamy na Orszak Trzech Króli w Gniewie! PODAJEMY PROGRAM Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie wraz z Gminą Gniew serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Gniew na obchody Święta Trzech Króli, które odbędą się, 6 stycznia 2025 roku. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Mikołaja w Gniewie. Po mszy wyruszy kolorowy orszak, który przejdzie ulicami miasta, niosąc radość i śpiew. Dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Po orszaku, w Sali Kameralnej, odbędzie się wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy strój orszakowy oraz wyjątkowy Koncert Kolęd zespołu „De Colores”, który wprowadzi zebranych w świąteczny nastrój. „De Colores” to gniewski zespół w którym grają: Piotr Schulz, Marek Kaffka oraz Wiesław Igielski. Muzycy często zajmują się oprawą muzyczną mszy świętych, a także licznych wydarzeń organizowanych na terenie gminy oraz poza nią. Ponadto podczas koncertu będzie można ogrzać się wyjątkową, zimową herbatą. Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze Wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki, dzięki którym uczestnicy wydarzenia głośno i wesoło oznajmią dobrą nowinę. Dla uczestników orszaku przewidziane są konkursy. Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę. Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Za udział w konkursie przewidywane są ciekawe nagrody.Przebierajcie się i przybywajcie! Organizatorami wydarzenia są: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Gmina Gniew, Parafia pw. Św. Mikołaja w Gniewie oraz Fundacja Orszak Trzech Króli.ATRAKCJE PO ORSZAKU: Sala Kameralna Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie:Wręczenie nagród dla uczestników orszakuPoczęstunek ciepłą herbatą 12:15 – Wyjątkowy koncert zespołu De ColoresKONKURS Z NAGRODAMIZapraszamy do udziału w konkursie na najciekawsze stroje! Zainspirujcie się jasełkową tradycją.Zachęcamy do udziału zarówno rodziny, jak i grupy zorganizowane.Nagrody czekają! Organizatorzy:Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w GniewieGmina GniewParafia pw. Św. Mikołaja w GniewieFundacja Orszak Trzech KróliPrzebierzcie się, dołączcie do wspólnego świętowania i przeżyjcie ten wyjątkowy dzień razem z nami!Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.01.2025 11:03 – Data zakończenia wydarzenia: 06.01.2025 14:00
26.12.2024 - 6.01.2025 - Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne Od 20 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. skwer Kuracyjny w Sopocie zamieni się w miejsce, gdzie każdy poczuje wyjątkową atmosferę świątecznego czasu. W Sopockim Miasteczku Świąteczno-Noworocznym na mieszkańców i gości będzie czekać moc atrakcji.– Serdecznie zapraszam do Sopockiego Miasteczka Świąteczno-Noworocznego – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – To wyjątkowe miejsce, gdzie spotkamy się, aby wspólnie cieszyć się nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, które sprawią, że przedświąteczny czas będzie pełen ciepła i radości, a w nowy rok wejdziemy w doskonałych nastrojach. Szczególnie zapraszam na świąteczno-noworoczne spotkanie w sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00. Bądźmy przez chwilę razem, złóżmy sobie życzenia, nacieszmy się świąteczną atmosferą.Świąteczny klimat, koncerty i aktywności sportoweW piątek, 20 grudnia o godz. 14.00 prezydentka Magdalena Czarzyńska-Jachim uroczyście otworzy Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne. Na ustrojonych przez dzieci choinkach zostaną zapalone światełka. Wspólnie zaśpiewamy kolędy.W kolejnych dniach na sopocian i gości czeka mnóstwo atrakcji. Lodowisko, karuzela, wirtualna podróż z Mikołajem oraz magiczne projekcje na latarni to tylko niektóre z atrakcji. Dla miłośników aktywności fizycznych przygotowano “Bieg Renifera” ze świątecznymi przeszkodami oraz zajęcia sportowe. W programie znalazły się także spektakle teatralne, koncerty gwiazd i lokalnych artystów oraz animacje dla dzieci.Smaki świąt i prezenty pod choinkęW miasteczku nie zabraknie pysznych, świątecznych przysmaków, rozgrzewających napojów i słodkości, które będzie można skosztować w stoiskach gastronomicznych. Jeśli ktoś szuka prezentu dla najbliższych, na stoiskach w arkadach będzie można kupić m.in. gustowną biżuterię, pamiątki, wyjątkowe wyroby sopockich artystów i ręcznie robione czapki.Rodzinny sylwesterW sylwestrowe popołudnie na skwerze Kuracyjnym zaplanowano rodzinne pożegnanie 2024 roku. Zacznie się już o godz. 13.00 od przedstawienia „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” oraz bajkowego koncertu dla dzieci. O godz. 14.45 rozpocznie się zabawa dla dzieci. Będą wspólne tańce i animacje w wykonaniu cyrkowej grupy Mosaic. Dorośli będą się bawić przy muszli koncertowej od godz. 17.00 do godz. 21.00.Sopockie Miasteczko Świąteczno-Noworoczne – PROGRAM:28 grudnia (sobota)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie15.00 – Finał rodzinnego konkursu na najładniejszą choineczkę15.00 – pokaz na lodowisku30 grudnia (poniedziałek)Scena w muszli koncertowej przy molo11.00 – Noworoczne postanowienie – relaksacyjne ćwiczenia z rehabilitantem z Uzdrowiska Sopot12.00 – Tanecznym krokiem w nowy rok – zumba z Sopocianami Zawsze w Formie31 grudnia (wtorek)Scena w muszli koncertowej przy molo13.00-17.00 – Sylwester dla dzieci13.00 – „Szkolne przygody Tosi i Plastusia” – spektakl dla dzieci Teatru Czwarte Miasto14.00 – Bajkowy koncert dla dzieci – Ewa Walczak i Marcin Słabowski z Teatru Muzycznego14.45 – Sylwester dla dzieci (muzyka i animacje cyrkowej grupy Mosaic)17.00-21.00 – FISZ dj set & ROS addiction (tempoWdół set) & SICCO (perkusjonalia)1 stycznia (środa)WEJŚCIE NA PLAŻĘ NR 2312.00 – Noworoczne morsowanie (zbiórka o 11.30)4 stycznia (sobota)Skwer Kuracyjny (POD ARKADAMI)12.00 – 16.00 Animacje dla dzieci6 stycznia (poniedziałek)14.00 – Warsztaty bębniarskie dla dzieci, pokaz LED – grupa cyrkowa Mosaic16.00 – Świąteczno-noworoczny koncert Piotra KosewskiegoCodziennie od godz. 16.00 świąteczne projekcje na latarni organizowane przez SOT.Oferta handlowo-gastronomicznaStoiska czynne:20-23.12 oraz 25.12-6.01 w godz. 12.00-21.0024.12 w godz. 12.00-14.00Domki i stoiska:Nr 1 – golonka w kapuście, kiełbasa z grilla, ziemniak w przyprawach, czekolada na gorąco, grzaniec;Nr 2 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 3 – pączucie, frytki, pajda, kulki serowe, kurczaki, zapiekanki, corn dog, grzane wino, grzaniec, ciepłe napoje;Nr 4 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 5 – gofry z dodatkami, zapiekanki, hot dog, gorące napoje i wino;Nr 6 – oscypki, sery gazdowskie, chleb ze smalcem, wełniane wyroby z PodhalaNr 7 – bigos, pierogi, kiełbasa, kaszanka, frytki, czekolada, grzaniec, kiełbasa i kaszanka z grillaNr 8 – Bar Przystań – zupa rybna, grzanki z serem i łososiem, grzane piwo/winoNr 9 – polskie wina ekologiczne z truskawki, wiśni, aronii, gruszki, porzeczki, bzu, dzikiej róży, jarzębiny, śliwki; grzańceNr 10 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 11 – rozgrzewające herbaty, belgijskie czekolady, kawa w wydaniu zimowym, grzane wino;Nr 12 – wina mołdawskie z brzoskwini, granatu, ananasa, wiśni, gruszki, poziomki, grzane wina z wiśni, brzoskwini, ananasa, poziomki;Nr 13 – domek SOT;Nr 14 – hot dog z oscypkami, drwal z ciągnącym się serem, hot dog z kapustą i boczkiem;Nr 15 – pamiątki z Sopotu, drobna biżuteria;Nr 16 – oryginalne ciepłe czapki;Nr 17 – oryginalna biżuteria;Nr 18 – oryginalna biżuteria;Nr 19 – gorące napoje, grzaniec, pajda;Nr 20 – oryginalne rękodzieło artystyczne, drobne upominki i pamiątki z logo Sopotu;Nr 21 – punkt Sheraton Hotel;Nr 22 – kaszanka duszona na kiszonej kapuście, smażone ziemniaki z sosem czosnkowym, bigos staropolski, żurek na zakwasie, golonka duszona w piwie, pajda ze smalcem, gorąca czekolada z bitą śmietaną, grzaniec z goździkami, churrosy;Nr 23 – Cafe Bike – gorące napoje;Nr 24 – grzane wino, gofry, hot dog, belgijska czekolada, zapiekanki, kawa.Arkady lewe – 7 stoisk z pamiątkami, 7 stoisk z bursztynemOrganizatorami Miasteczka są Miasto Sopot i MOSiR Sopot.Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.12.2024
Olka Szczęśniak w nowym programie ''Ola z Zielonego Wzgórza" - stand-up Dalsze losy paranoiczki z Częstochowy. Kupiłam wymarzony dom na wzgórzu! Wiem, jakie pytanie Wam się teraz nasuwa: Jak ona to ogrzeje?! I czy kupiła za 10% wartości? Czy ktoś tam umarł? Dowiecie się jak przyjdziecie! Będzie dużo nawiązań do poprzednich programów.  Dlaczego żart o goleniu krocza był tak ważny? Jak dzieci wpływają na relacje przyjaciółek? Nie zabraknie dylematów moralnych, tragicznych wypadków i tematów dla przedsiębiorców. Zapraszam. - Olka Szczęśniak Wraz ze stand-uperką na scenie pojawi się pojawi się support. Organizatorzy wydarzenia zwrócili się z apelem: Występ tylko dla widzów pełnoletnich.Prosimy o wyciszenie telefonów na czas występu.Całkowity zakaz nagrywania występu w formie audio i video. Osoby nagrywające, będą wypraszane z sali i zostaną wobec nich wyciągane konsekwencje prawne za naruszanie praw autorskich.Bilet nie daje prawa do przeszkadzania występującym.Ze względu na komfort widowni : Organizator zastrzega sobie prawo do wyproszenia osoby zakłócającej przebieg wydarzenia, bez możliwości zwrotu za bilety.Kupując bilet akceptujesz powyższe warunki.  Olka Szczęśniak w nowym programie „Ola z Zielonego Wzgórza” - stand-up10.01.2025, godz. 19:00Sala widowiskowa CkiSTczew, ul. kard. St. WyszyńskiegoBilety: 100 zł dostępne TYLKO na kupbilecik.pl  Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.01.2025 19:00 – Data zakończenia wydarzenia: 10.01.2025 21:35
Reklama
Reklama