poniedziałek, 2 grudnia 2024 16:32
Reklama
Reklama

Konieczna likwidacja kotłowni węglowych

TCZEW. Za stan zanieczyszczenia powietrza zimą, głównie na Starym Mieście w Tczewie, odpowiada m.in. paliwo, jakim ogrzewane są mieszkania. W tej dzielnicy jest to głównie węgiel, koks i miał węglowy.
Konieczna likwidacja kotłowni węglowych

Oczywiście do zanieczyszczeń, niezależnie od pory roku, znacznie przyczyniają się różne pojazdy. Miasto posiada wiarygodne wyniki pomiarów zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla i pyłu PM10. Wykazują one nieznaczne okresowe przekroczenia norm stężenia tych szkodliwych dla człowieka gazów; widoczna jest jednak poprawa tego stanu.

Likwidacja kotłowni węglowych
- Zgodnie z dyrektywami oraz wymogami ochrony środowiska, procesem do przeprowadzenia w Tczewie jest likwidacja kotłowni węglowych (ogrzewania węglowego) i podłączanie ich do centralnego systemu ciepłowniczego, gdzie stosuje się paliwa ekologiczne. Względnie przeprowadzenie modernizacji związanej z przejściem na ogrzewanie paliwem ekologicznym, czyli gazem ziemnym lub olejem opałowym – mówi Krzysztof Witosiński, naczelnik Wydziału Spraw Komunalnych Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Ma to na celu znaczną poprawę stanu powietrza w Tczewie.
W wyniku spalania węgla powstaje szereg zanieczyszczeń powietrza. Nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta wiedzą, że od 1998 r. działa w Tczewie przy ul. Targowej jedna z 10 stacji (AM7) sieci Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej. Umożliwia ona obserwację zmian stanu zanieczyszczeń na terenie miasta, gdyż zlokalizowana jest w miejscu, gdzie nakładają się wpływy wielu źródeł emisji. Stacja wykonuje pomiary: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, ozonu i pyłu PM10.
Pomiary wykazały, iż w zakresie dwutlenku siarki i dwutlenku węgla wartości dopuszczalne nie zostały przekroczone (okres 2002-2005), w kwestii dwutlenku azotu zostały przekroczone w sezonie grzewczym 2004 r., a co się tyczy PM10 normy przekroczono w latach 2002-2005.

Konieczny program naprawczy
Wnioski Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska mówią, iż dla naszego powiatu i miasta musi zostać opracowany i wykonany program naprawczy ze względu na nadmierną emisję szkodliwych pyłów PM10. Dlatego zwiększone ilości zanieczyszczeń powietrza, jakie istnieją w Tczewie, już niedługo muszą ulec zmianie. Otóż normy dotyczące wprowadzanie do powietrza substancji zanieczyszczających z procesów technologicznych i operacji technicznych zmuszą właścicieli pieców i kotłowni zasilanych paliwem stałym (węglem) do budowy instalacji oczyszczania gazów odlotowych bądź modernizacji kotłowni ze zmianą paliwa na ekologiczne.
- Wpływ na poprawę jakości powietrza w Tczewie mają zarówno działania w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych gazów i zanieczyszczeń do otoczenia, jak i stany pogodowe, np. silne wiatry powodują dobrą wentylację powietrza – dodaje naczelnik Witosiński.
Informacje na temat jakości powietrza znaleźć można na stronie internetowej www.armaag.gda.pl.

Niebezpieczne związki
Pyły powodują podrażnienia naskórka i śluzówki. Najniebezpieczniejsze są najdrobniejsze pyły o wielkości cząstki do 5 μg/m3, które z łatwością przenikają do organizmu, wywołując jego zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę.
● Tlenek węgla (CO) powstaje w wyniku niezupełnego spalania węgla. Jest niezwykle groźny, silnie toksyczny. Powoduje ciężkie zatrucia (zaczadzenie). Najbardziej wrażliwy na jego działanie jest mózg.
● Tlenki azotu (NOx) - główne rodzaje występujących w atmosferze tlenków to: tlenek azotu (NO) i dwutlenek azotu (NO2). NO jest gazem bardziej aktywnym i szybko utlenia się do NO2. Ma działanie toksyczne. Obniża odporność organizmu na infekcje bakteryjne, działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, jest przyczyną zaburzeń w oddychaniu, powoduje choroby alergiczne (m.in. astmę).
● Dwutlenek siarki (SO2) powstaje głównie w procesie spalania paliw stałych, zawierających zwykle domieszki siarki i jej związków. Ma działanie toksyczne, atakuje najczęściej drogi oddechowe i struny głosowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama