poniedziałek, 2 grudnia 2024 16:54
Reklama
Reklama

Co spływa do Wisły

KOCIEWIE. Mieszkańcy Tczewa powątpiewają, czy faktycznie to, co spływa do Wisły jest dobrze oczyszczone pod względem chemicznym i bakteriologicznym...
Co spływa do Wisły

Tczewska oczyszczalnia ścieków ma już dziesięć lat. 13 października 1997 r. rozpoczęto rozruch biologiczny oczyszczalni ścieków. W okresie dziesięcioletniej eksploatacji oczyszczalni zmieniły się krajowe przepisy zaostrzające wymogi oczyszczania ścieków. Jednak mieszkańcy Tczewa mogą spać spokojnie, oczyszczalnia została dostosowana tych wymogów, które określa dokument prawny nazywany Pozwoleniem wodno – prawnym.

Europejskie standardy
Z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej jeszcze bardziej zostały zaostrzone wymogi określające standardy oczyszczania ścieków.
- Działania podjęte w naszej oczyszczalni doprowadziły do tego, że już dziś oczyszczalnia spełnia unijne wymogi w zakresie oczyszczania ścieków. Także te, które będą nas obowiązywały po 2010 r. – podkreśla prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tczewie, Marcjusz Fornalik. - Jest to tym bardziej ważne w świetle podjętej walki o przywrócenie Wiśle jej rangi, a więc i zadbanie o jej czystość, bo przecież „odbiornikiem” ścieków, także tych naszych, już oczyszczonych jest właśnie rzeka Wisła.
By móc mówić o skutecznie oczyszczonych ściekach, które spływają do Wisły, oczyszczanie musi być nie tylko mechaniczne, ale też biologiczne. Oczyszczalnia ścieków, zlokalizowana przy ul. Czatkowskiej 8, jest oczyszczalnią mechaniczno – biologiczną z podwyższonym usuwaniem tzw. biogenów (fosforu i azotu). W oczyszczalni tej zastosowano dwustopniowy proces oczyszczania  mechanicznego i trzystopniowy oczyszczania biologicznego.

Maksymalnie oczyszczone
Mieszkańcy czasem powątpiewają, czy faktycznie to, co spływa do rzeki jest dobrze oczyszczone pod względem chemicznym i bakteriologicznym. Prezes Fornalik przekonuje, że tak.
- Trafiające do nas ścieki najpierw przechodzą proces oczyszczania mechanicznego – wyjaśnia prezes Fornalik. - Pierwszy jego stopień polega na usuwaniu ze ścieków zanieczyszczeń wleczonych i pływających, tzw. skratek, odbywa się w budynku tzw. krat rzadkich. W podziemiach tego budynku zainstalowane są kraty mechaniczne o prześwicie 20 mm. Do tego obiektu ścieki dopływają grawitacyjnie, dzięki wykorzystaniu ukształtowania terenu i zastosowania spadków w sieci kanalizacyjnej. W tym budynku znajduje się również punkt zlewny odbierający ścieki dowożone wozami asenizacyjnymi. Po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym ścieki tłoczone są do budynku, w którym znajduje się krata gęsta o prześwicie 3 mm. Tutaj następuje głębszy proces mechanicznego oczyszczania ścieków.
Następnie ścieki kierowane są do tzw. piaskownika i separatora piasku. W obiektach tych następuje doczyszczenie mechaniczne ścieków i wydzielenie z nich piasku. W tym miejscu kończy się drugi stopień oczyszczania mechanicznego.

Oczyszczanie biologiczne
W dalszej kolejności ścieki trafiają do zespołu komór o średniej głębokości 5,2 m i łącznej objętości 36,5 tys. m3. Komory te stanowią węzeł oczyszczania biologicznego ścieków.
W komorach tych zainstalowane są mieszadła i urządzenia napowietrzające ścieki sprężonym powietrzem. Oczyszczanie biologiczne ścieków następuje trzystopniowo.
Proces rozpoczyna się w komorze bez udziału tlenu, następnie w komorze z mała ilością tlenu, przechodząc do komory intensywnie natlenianej. Końcowy etap stanowią komory nazywane osadnikami końcowymi, w których następuje oddzielenie osadu od oczyszczonych ścieków.
W oczyszczaniu biologicznym ścieków biorą udział specyficzne bakterie, których rodzaj w każdej komorze jest inny. Taką możliwość uzyskuje się w wyniku zastosowania w każdej komorze odmiennych warunków do ich rozmnażania. Bakterie te umożliwiają eliminację ze ścieków azotu i fosforu oraz związków węgla.
Produktami ubocznymi, powstającymi w procesie oczyszczania ścieków są: osad ściekowy, piasek i skratki. Wszystkie te odpady przekazywane są do kompostowni, znajdującej się na terenie oczyszczalni, którą eksploatuje oddzielny podmiot gospodarczy firma Kommunalservice Vornkhal Polska Sp. z o. o.

W 2006 r.w oczyszczalni oczyszczono 3,5 mln m sześc. ścieków, wydobywając z nich 6600 ton osadu, 83 tony piasku i 139 ton skratek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama