poniedziałek, 2 grudnia 2024 14:41
Reklama
Reklama

Ucieczki urzędników do pracy w firmach prywatnych

TCZEW. Ruchy kadrowe. Jeszcze jakiś czas temu praca np. w oświacie, w urzędach, generalnie w „budżetówce”, była nie do pogardzenia. Wejście do Unii Europejskiej i otwarcie rynku pracy dla Polaków na Zachodzie sprawiły, że obecnie nie każda praca w kraju jest atrakcyjna.

O problemie z zatrzymaniem niektórych fachowców w Urzędzie Miejskim w Tczewie prezydent miasta Zenon Odya mówił już wiosną podczas jednej z komisji Rady Miejskiej. Czas wakacji nie oznacza, że w urzędzie nic się nie dzieje. Są m.in. ogłaszane i rozstrzygane konkursy na różne stanowiska. Przyjrzeliśmy się jak to wyglądało w lipcu br.

Nowe twarze
Nowym kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w UM Tczewa została Alina Kollwitz-Sobolewska. Ryszarda Grzelaka wybrano na stanowisko ds. ewidencji i zarządzania drogami miejskimi w Wydziale Spraw Komunalnych UM, a Iwonę Krauze-Grzesiak na stanowisko ds. zamówień publicznych w zakresie spraw gospodarczych, społecznych i komunalnych w Biurze Zamówień Publicznych. Wszystkie te osoby mieszkają w Tczewie, zostały wybrane w wyniku procedury naboru na ww. stanowiska. Kandydaci spełnili niezbędne wymagania, wyszczególnione w ogłoszeniu o naborze oraz uzyskali pozytywny wynik z rozmowy kwalifikacyjnej.

Nie ma chętnych
Nie wpłynęła natomiast żadna oferta w naborze na stanowisko ds. projektów społeczeństwa informacyjnego w Biurze Integracji Europejskiej. Komisja Rekrutacyjna nie miała z kogo wybierać! Nie wyłoniono także kandydata na stanowisko ds. strategii rozwoju miasta w Biurze Integracji Europejskiej. Jeden z kandydatów wycofał swoją ofertę w trakcie naboru, a drugi nie wykazał się wystarczającą znajomością zagadnień określonych w ogłoszeniu jako wymagania niezbędne.

Zatrzymać specjalistów
Czyżby praca w urzędzie nie była atrakcyjna?
- Po pierwsze, obowiązują nas procedury konkursowe przy wyłanianiu nowych pracowników – mówi prezydent Tczewa Zenon Odya. – Po drugie, problem z naborem na niektóre stanowiska wynika z tego, że firmy prywatne przejmują naszych potencjalnych pracowników. Zwłaszcza tych o jasno sprecyzowanych kwalifikacjach, a także spełniających wymagania związane z pracą, jakie my stawiamy. Poza tym prywatny sektor może zaoferować wyższe płace. Jeśli chodzi o konkretny przypadek stanowiska ds. projektów społeczeństwa informacyjnego, to oprócz typowej wiedzy informatycznej oczekujemy od takiej osoby przygotowania całej koncepcji tego projektu, przygotowania wniosku. Kandydat musi mieć wizję i „czuć” problem. Praca w urzędzie jest o tyle korzystna, że wynagrodzenie jest wypłacane na czas, zapewniamy też wszelkie prawa pracownicze. Dokonaliśmy już większego zróżnicowania wynagrodzeń, aby zatrzymać specjalistów o wysokich kwalifikacjach w newralgicznych działach, np. w inwestycjach czy gospodarce komunalnej. Chodzi o ludzi, którzy mają dodatkowe uprawnienia, a takie osoby chętnie przejęłyby prywatne firmy. Generalnie jest to problem nie tylko urzędu w naszym mieście. Trzeba o tym pomyśleć przy konstruowaniu kolejnego budżetu.
„19” ds. stypendiów i sportu
Aby nie narzekać dodajmy, że aż 19 osób zakwalifikowano do konkursu w UM na stanowisko ds. stypendiów socjalnych, obowiązku szkolnego i sportu. Tu może nie potrzeba mieć „wielkiej wizji”… Są też kolejne konkursy, np. na stanowisko… ds. projektów społeczeństwa informacyjnego w Wydziale Rozwoju Miasta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Tczewski Jarmark Bożonarodzeniowy powraca na początku grudnia! Jarmark Bożonarodzeniowy już 7 i 8 grudnia na Starym Mieście w Tczewie. Smakołyki, rękodzieło, strefa gastro. A oprócz zakupów: spotkanie ze Świętym Mikołajem, animacje, muzyka na żywo i … karuzela.Program:7.12 / sobotaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -20.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem16.00 -18.30 – strefa muzyczna8.12 / niedzielaod 10.00 – handel (rękodzieło, swojskie jadło, mała gastronomia)*11.00 -19.00 – karuzela11.00 -16.00 – strefa świątecznych animacji13.30 – spotkanie ze Świętym Mikołajem, wręczenie nagród w konkursach: plastycznym, fotograficznym „Wakacje z aparatem” oraz w konkursie na najpiękniejsze stoisko jarmarku15.00 -17.30 – strefa muzyczna* handel może trwać maks. do godz. 20.00 w sobotę, a w niedzielę do 19.00, ale niektóre stoiska będą czynne krócejMiejsce: plac Hallera, ul. Mickiewicza, ul. Krótka, ul. Jarosława Dąbrowskiego (deptak), ul. Wyszyńskiego (deptak), ul. Łazienna (fragment)Organizator: Fabryka Sztuk w TczewiePartnerzy: Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Straż Miejska w Tczewie, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Jasna Klubokawiarnia, Fundacja To i Co.Komunikaty:od 2 grudnia – prace montażowe (ustawianie  chat) na pl. Hallera, ul. Mickiewicza, Krótkiej, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – już od godz. 7.00 w sobotę, a w niedzielę od 8.00 – rejestracja wystawców – prosimy o nieparkowanie aut7 i 8 grudnia – zmiana organizacji ruchu całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera vis a vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24 Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 08.12.2024 19:00
Reklama
Reklama