17 października ulicami Gdańska maszerowały Amazonki. Symbolem walki z tą chorobą w Polsce i na świecie jest różowa wstążka.
Walka z nowotworem
Według badań opublikowanych przez medyczne pismo „Lancet Oncology” najskuteczniejsi w leczenia raka są specjaliści w USA. Nieco gorsze wyniki osiągają kraje europejskie - Francja, Austria i Szwecja. Na ich tle Polska wypada źle. Według tych danych w leczeniu niemal wszystkich odmian raka Polska jest na końcu europejskiej listy, z wynikami o ponad połowę gorszymi niż najlepsi!
Jednak te straszne wyniki są po części spowodowane niechęcią Polek do poddawania się badaniom. Na mammografię zgłasza się co trzecia kobieta w wieku 50-69 lat, mimo że takie badanie przysługuje jej bezpłatnie i bez skierowania. Od trzech lat działa u nas Narodowy Program Zwalczania Raka; wg ustawy w ciągu 10 lat państwo ma wydać na walkę z chorobą nowotworową 3 mld zł.
Rak piersi u kobiet występuje niezwykle często, a jego najgroźniejszą cechą jest zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów na inne organy.
- Przebieg samej choroby jest różny i odmienny u każdej pacjentki, u niektórych przerzuty mogą pojawić się w miarę szybko od rozpoznania choroby, u innych nowotwór może rosnąć całe lata w uśpieniu – mówi Regina Pozorska, mgr rehabilitacji ruchowej w Centrum Rehabilitacji Medical w Tczewie, od 15 lat współpracująca z Klubem Kobiet po Mastektomii „Amazonki” w Tczewie, prowadząca od 2001 r. rehabilitację kobiet po mastektomii. - Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do sprawy każdej pacjentki. Tak samo, jak dobranie rehabilitacji oraz czasu, kiedy pacjentka może się na nią do nas zgłaszać. Oceniam, iż rocznie rehabilituje się u nas od kilkunastu do 30 pacjentek. Wszystko zależy od roku; bywały lata, gdy pań było ponad 40! Z mojego doświadczenia wynika, że są to panie w wieku od 40 do 65 lat. Jednak zdarzają się i młodsze, bo na przykład 35-letnie.
Rozwój metod leczenia
W ciągu minionych 30 lat w dziedzinie raka piersi nastąpiła ogromna ewolucja możliwości terapeutycznych, związana zarówno z tzw. profilaktyką wtórną (czyli badaniem mammograficznym), jak i rozwojem poszczególnych metod leczenia. Także w rehabilitacji nastąpił znaczny postęp. Niestety, nie wszystko dostrzega NFZ, bo nie wszystkie metody z wykorzystanie najnowocześniejszych urządzeń są refundowane. Jednym z takich zabiegów jest endermologia, której zalety w leczeniu i zwalczaniu cellulitu już opisywaliśmy. Teraz przyszła kolej na opisanie tej metody w rehabilitacji osób po mastektomii. Jednak w tym zakresie jest ona wykonywana tylko w profesjonalnych centrach rehabilitacji, jak Medical w Tczewie (ul. Wojska Polskiego). Mimo, że w Tczewie już można znaleźć stosowne urządzenie w gabinetach masażu i poprawianiu urody, to jedynie Medical dysponuje profesjonalnymi specjalistkami w zakresie rehabilitacji osób po mastektomii sprzętem do endermologii.
- Kobiety te mogą w pełni skorzystać z naszych zabiegów opracowanych specjalnie dla osób po mastektomii – informuje dyrektor CR Medical Leokadia Rembiasz. - I dla nich jest także promocyjna cena, którą obniżyliśmy do 70 zł za zabieg przy wykupie 10 zabiegów. Jest to minimum, by poczuć poprawę, zalecane przez lekarzy specjalistów. Nadal ubiegamy się w NFZ o refundację takich zabiegów dla naszych pacjentów, jednak jak na razie odpowiedź NFZ jest odmowna. Co nie znaczy, iż zaprzestaniemy o tę refundację walczyć. O chęci niesienia pomocy kobietom z klubu Amazonek w Tczewie niech świadczy to, że udostępniamy nieodpłatnie sale ze sprzętem paniom po mastektomii, a zajęcia popołudniowe już od roku prowadzi pani Regina Pozorska.
Ważna rehabilitacja
W celu zapobiegania skutkom choroby nowotworowej i radykalnego leczenia, zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej, ważnym etapem jest rehabilitacja. Jest to integralna część postępowania w chorobie. Z jednej strony ma ona na celu zmniejszenie i ograniczenie niekorzystnych zmian fizycznych występujących w wyniku leczenia. Należą do nich: brak piersi lub zmiana jej wyglądu, ograniczenie ruchomości i zmniejszenie siły mięśni kończyny górnej strony operowanej, obrzęk limfatyczny kończyny, wady postawy (obniżenie lub podniesienie barku, odstawienie łopatki lub skrzywienie kręgosłupa). Z drugiej strony bardzo ważne są zmiany w psychice chorych kobiet - lęk przed śmiercią, kalectwem, rozbiciem rodziny, a także obawa, że choroba i leczenie piersi obniża wartość kobiety i matki. W tym wypadku psychoterapia ma na celu ograniczenie lęku i stresów psychicznych wywołanych „zachorowaniem na raka” i procesem leczenia oraz umożliwienie kobiecie powrotu do życia w społeczeństwie.
- Leczenie nowotworu piersi często powoduje upośledzenie funkcji stawu barkowego, zwłaszcza ograniczenie zakresu ruchu oraz obniżenie sprawności mięśniowej, co może doprowadzić do obniżenia jakości życia – relacjonuje mgr fizjoterapii i specjalista prowadząca zabiegi endermologii Anna Zimniewicz. - Wiele kobiet, które przeżyły nowotwór piersi, cierpią na ograniczenia ruchowe i obniżoną wytrzymałość mięśni górnej połowy ciała po leczeniu uzupełniającym. Upośledzenie barku, które utrudnia pozornie proste czynności, takie jak zdejmowanie rzeczy z półki, albo sięganie po nie z góry, często powoduje obniżenie jakości życia codziennego. Nasze pacjentki przechodzą zabiegi rehabilitacyjne, czyli ćwiczenia oraz masaże – drenaż limfatyczny. Od niedawna mają też możliwość skorzystania z masaży, jakie daje nasze urządzenie do endermologii.
Konieczne - wzmocnienie psychiczne
Nowotwór piersi jest rzadko spotykany u kobiet przed 30. rokiem życia, ale już po przekroczeniu tej granicy możliwość zachorowania na niego z każdym następnym rokiem wzrasta lawinowo. Warunkami zgłoszenia się na zabiegi endermologii dla osób po mastektomii jest całkowite wygojenie się rany oraz jej prawidłowe zabliźnienie się. Najlepsze efekty zmniejszenia bólu daje połączenie trzech metod rehabilitacji jednocześnie: ćwiczeń, masaży oraz endermologii, co też jest formą masażu.
- W tym przypadku chorobowym endermologia ma na celu zwiększenie elastyczności blizny pooperacyjnej, zlikwidowanie przykurczu stawu barkowego oraz niejako „przy okazji” wyłagodzenie wyglądu samej blizny oraz zmniejszenie obrzęku całej kończyny – dodaje licencjonowany fizjoterapeuta, specjalista endermologii Dorota Koper. – Zabiegi endermologii stosujemy na całą kończynę górną. Minimalna liczba zabiegów to 10 wzwyż. Niestety, dla wielu pań problem raka piersi i stanu po operacji jest też problemem psychicznym, zatem jakby czwartym elementem terapii jest wzmocnienie psychiczne. I tu bardzo sprawdzają się Kluby Amazonek oraz psycholodzy i psychoterapeuci. Często kobiety rezygnują z rehabilitacji z uwagi na wstyd, jaki odczuwają z powodu utraty poczucia, że są nadal w pełni kobietami. W mojej pracy spotykam się i z takim podejściem pacjentek. To bardzo duży błąd. Bo skazuje kobiety na cierpienie.
Informacji na ten temat można zasięgnąć m.in. na stronach internetowych: www.wielkakampaniazycia.pl; www.amazonki.com.pl ; www.biust.pl; www.rakpiersi.org.pl. Adres tczewskich kobiet po raku piersi: Klub Kobiet po Mastektomii „Amazonki”, ul. Żwirki 49, tel. 058/ 531-36-42.
Informacje, które należy pamiętać
Samokontrola piersi:
• powinna być wykonywana przez kobiety od 20. roku życia do późnej starości,
• należy ją wykonywać jeden raz w miesiącu, bezpośrednio po zakończeniu krwawienia miesięcznego, a po menopauzie w stałym dniu miesiąca (najlepiej pierwszego dnia każdego miesiąca),
• każda kobieta chcąca samemu wykonywać badanie piersi powinna być przeszkolona przez swojego lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa,
• w 90 proc. przypadków guz piersi jest wykrywany przez same pacjentki, a nie przy okazji badań lekarskich; niestety, są to zazwyczaj nowotwory o już znacznym stopniu zaawansowania.
Badanie piersi przez lekarza:
• powinno być wykonywane u kobiet od 20. roku życia do późnej starości,
• u kobiet między 20. a 39. rokiem życia należy je wykonywać co 3 lata; od 40. roku życia wskazane jest coroczne lekarskie badanie piersi.
Mammografia:
• powinna być wykonywana raz w roku u kobiet, które przekroczyły 40. rok życia,
• to bardzo skuteczna i ceniona metoda w wykrywaniu raka piersi na wczesnym etapie jego rozwoju,
• u kobiet o znacznym ryzyku zachorowania na raka piersi zaleca się wykonywanie mammografii już od 30. roku życia; dodatkowo do diagnostyki włącza się rezonans magnetyczny,
• u kobiet z implantami piersi, w celu lepszego uwidocznienia tkanki, może być wskazane wykonanie więcej niż standardowych dwóch zdjęć,
• karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do wykonania mammografii.
Reklama
Walka z rakiem piersi - Polki na końcu europejskiej listy!
POMORZE. W Polsce na raka piersi umiera rocznie 5 tys. kobiet. W tym samym czasie odnotowuje się ok. 12 tys. nowych zachorowań. Na skuteczność leczenia fatalnie wpływa fakt, że w Polsce nowotwory wykrywa się później niż zagranicą. Od trzech lat działa Narodowy Program Zwalczania Raka. Październik to międzynarodowy miesiąc walki z rakiem piersi.
- 20.10.2008 00:04 (aktualizacja 08.08.2023 09:27)
Napisz komentarz
Komentarze