wtorek, 15 października 2024 09:26
Reklama
Reklama

Najładniej utrzymany dom, balkon i otoczenie

TCZEW. Trudny orzech do zgryzienia mieli członkowie komisji w jedenastej edycji konkursu Urzędu Miejskiego. Bo jak spośród 29 doskonale utrzymanych posesji i balkonów wybrać te najpiękniejsze?
Najładniej utrzymany dom, balkon i otoczenie

Zgłoszenia oceniała komisja konkursowa w składzie: Gertruda Pierzynowska, Janusz Kulpa, Bożena Chylicka (z ramienia Rady Miejskiej), Arkadiusz Grabowski ze Straży Miejskiej oraz Iwona Base i Janusz Landowski (z Wydziału Spraw Komunalnych UM).
- Obejrzeliśmy 17 balkonów, jedno otoczenie budynku wielomieszkaniowego oraz 11 ogrodów przy domach jednorodzinnych – wyjaśniała radna Gertruda Pierzynowska.

Elita do naśladowania
- Cel konkursu jest właściwie jeden – aby nasze miasto było coraz ładniejsze – powiedział wiceprezydent Tczewa Mirosław Pobłocki. - Państwo jesteście elitą, wzorcami do naśladowania, bo to co robicie na swoim balkonie lub wokół swojego domu zostało uznane za najpiękniejsze i dobrze by było, gdyby państwa śladem poszli sąsiedzi – ci bliżsi i dalsi, aby całe miasto wyglądało tak jak państwa otoczenie.
W kategorii balkonów jury zadecydowało, że pierwsza nagroda powędruje do Barbary Głowalskiej z ul. Andersena. Z kolei zwycięską lokatę za najładniejszy ogród domku jednorodzinnego otrzymały dwie osoby – Mariusz Skwierczyński z ul. Wigury oraz Gizela Piotrowicz z ul. Pułaskiego. Nagrody pieniężne i rzeczowe wręczał wiceprezydent Pobłocki oraz sekretarz miasta Zyta Myszka.
- Życzę państwu dalszego zapału w upiększaniu Tczewa – zwrócił się do wszystkich wyróżnionych Mirosław Pobłocki. - Sam posiadam domek, więc wiem co znaczy praca wokół niego, aby wszystko ładnie wyglądało. Ile czasu trzeba poświęcić, żeby to wyglądało najładniej, to państwo chyba sami wiecie najlepiej. Życzę żebyście zarazili swoim zapałem innych mieszkańców Tczewa.

Zachęcić do remontów nagrodą
W tegorocznej edycji pojawiła się nowa kategoria – na najładniejszą elewację prywatnego budynku w obszarze rewitalizacji Starego Miasta.
- Niestety, chyba trochę za późno została ogłoszona informacja o tej kategorii i nie wpłynęło żadne zgłoszenie. Może wartość nagrody (10 tys. zł – przyp. red.) była zbyt mała w stosunku do nakładów potrzebnych do wyremontowania elewacji kamienicy? – zastanawiał się wiceprezydent Pobłocki.
Aby zachęcić właścicieli kamienic do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu, władze miasta planują zwiększenie nagrody. Wstępnie mówi się o kwocie aż 100 tys. zł. O tym, czy taka nagroda zachęci prywatnych właścicieli do zadbania o wygląd Starego Miasta przekonamy się za rok.

Złote rybki i mandarynki
Pośród zwycięzców konkursu odwiedziliśmy Mariusza Skwierczyńskiego. Ogród na tyłach domu podzielony jest na dwie części. W aneksie owocowym rosną grusze, jabłonie, śliwy, brzoskwinie i mandarynki, a w części rekreacyjnej kwiaty i krzewy ozdobne, znajduje się także oczko wodne z kaskadą i złotymi rybkami. Na tarasie toczy się życie rodzinne, np. grillowanie.
- Ryby co prawda nie śpiewają, ale jest bardzo przyjemnie – zapewnia pan Mariusz. - Nie trzeba nigdzie poza miasto wyjeżdżać, żeby być na łonie natury.
Ogród jest uprawiany od 5 lat wspólnymi siłami rodziny, ale koszenie trawnika to domena pana Mariusza. W ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia, od wiosny do jesieni.
- W tym roku jodełki chyba złapały jakąś chorobę, gubią mocno igliwie i trzeba będzie je wyciąć, ale na ich miejsce na pewno zasadzę coś innego.
Laureat pierwszego miejsca przyznaje, że nawet nie wie, kto zgłosił go do konkursu. „Podejrzewa” kogoś z sąsiadów.
- Chyba trzeba się będzie komuś zrewanżować w przyszłym roku – śmieje się. – Zresztą dzielimy się różnymi rzeczami, np. sadzonkami. Nagroda cieszy. Satysfakcję daje nie tylko uprawianie ogrodu, ale także to, że ktoś to docenił.
Zdarza się, że rodzina, przyjaciele i sąsiedzi proszą pana Mariusza o rady związane z uprawianiem ogrodu.
- Zresztą jak sam zaczynałem, to sporo skorzystałem z wiedzy pani Małgorzaty Kłos. Wiele ogrodów wyszło spod jej ręki i w moim ogrodzie też ma ona swój wkład.


Pozostali laureaci

W kategorii budynków wielomieszkaniowych (balkony): 2. Łucja Gołuńska, Alicja i Zygmunt Bielscy, 3. Kazimierz Langmeser, Maria Mech, Hanna i Marek Bolek. Wyróżnienia: Iwona Nowakowska, Bożena Bałdowska, Maria i Edmund Pek, Bożena Minuth, Maria Sołtys, Dorota Mis, Iwona Gaj, Irena Jeszke, Czesława Kubicka, Teresa Jedynowicz, Stanisława Zander.
W kategorii otoczenie wyróżniono Iwonę Borowską.
W kategorii budynków jednorodzinnych: 2. Ewa Tomasik, Henryk Szulc, 3. Danuta Myszka. Wyróżnienia: Danuta i Edmund Nagórscy, Stefania Sikorska, Helena Bartz, Agnieszka i Marian Duszyńscy, Rafał Lubiński, Halyna Popovska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bal świętych i zupa dyniowa? Organizatorzy zachęcają do przynoszenia dyń. Już niedługo XII Tczewski Bal Świętych 2024 Bal świętych i zupa dyniowa? Organizatorzy zachęcają do przynoszenia dyń. Już niedługo XII Tczewski Bal Świętych 2024 Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie ogłasza, że trwają intensywne przygotowania do XII Tczewskiego Balu Świętych 2024! To wyjątkowe wydarzenie, które jak co roku odbędzie się w Wigilię uroczystości Wszystkich Świętych.31 października, będzie zatem dniem pełnym radości, wspólnoty i niebiańskiej zabawy.Rozpoczynamy z Mocą!Tegoroczny bal wystartuje tradycyjnym korowodem świętych i aniołów. Mieszkańcy Tczewa i okolic, przebrani za swoich ulubionych patronów i postaci anielskie, wyruszą w rozśpiewaną paradę, by następnie bawić się podczas radosnej części tanecznej. Zupa dyniowa to powrót do tradycji. W tym roku chcemy powrócić do pięknej tradycji ugotowania wspólnej zupy dyniowej, która nie tylko będzie nas rozgrzewać, ale także łączyć w braterskiej atmosferze. Dzięki partnerstwu z restauracją Piaskowa, w ramach akcji „Z dyni do… serca”, bal zyska wyjątkowy, kulinarny akcent, który umili nam czas i doda energii do wspólnej zabawy. Zachęcamy wszystkich parafian i sympatyków, by do 27 października przynosili dynie do zakrystii farnej po każdej mszy – każda dynia przyczyni się do stworzenia tego wspaniałego dania! Zapraszamy wszystkich!XII Tczewski Bal Świętych to wydarzenie otwarte dla wszystkich – od najmłodszych po seniorów. Przyjdźcie, dołączcie do radosnej wspólnoty i razem z nami uczcijmy ten wyjątkowy dzień w duchu świętości, miłości i radości. Spotkajmy się 31 października i przeżyjmy to popołudnie pełne duchowych uniesień i wspólnej zabawy!Czekamy na dynie!Szczegóły na załączonych plakatach. Wkrótce więcej informacji… „Akcja z Dyni do serca.” Tczewski Bal Świętych31.10.2024, Godz. 16.30Trasa: Marsz wyruszy: Spod kościoła Św. Józef na plac J. Hallera  Parafia pw. Podwyższenia Św. KrzyżaData rozpoczęcia wydarzenia: 31.10.2024 16:30
Reklama