Nie zawsze samemu potrafimy poradzić sobie z traumą, która nas dotyka. Aby pomóc takim osobom powstają kluby, które skupiają np. tczewskie amazonki.
Duchowe wsparcie i masaż
- Spotykamy się raz w miesiącu – mówi Jadwiga Chabowska, z-ca przewodniczącej Klubu Amazonek. - Zwykle w drugi poniedziałek miesiąca. Wspieramy się duchowo. Często pierwszą pomocą, którą udaje się zorganizować są zabiegi masażu. Wykonuje je zaprzyjaźniona z nami pani Regina. Te ćwiczenia są bardzo ważne. Po mastektomii nie ćwiczona ręka jest narażona na bezwład, przykurcze, okropne bóle i opuchliznę. Ostatnia uroczystość, podczas której świętowałyśmy 15-lecie naszego istnienia nie mogłaby się odbyć bez pomocy takich osób jak: Jarosław i Piotr Czyrson, Dariusz Des oraz lekarze dr Dariusz Paulo i dr Adam Wilczek, którym serdecznie dziękuję.
Umożliwić rehabilitację
Podczas spotkania kwiaty i upominki wręczali starosta Witold Sosnowski i aktualny wiceprezydent Tczewa Zenon Drewa. Pojawił się też były wiceprezydent Mirosław Ostrowski. Panie dostały również okolicznościowe dyplomy. Starostwo od czasu do czasu udziela klubowi wsparcia. Dodatkową pomocą są środki przyznawane przez Fundusz Pomocy Rodzinom Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu możliwe są wyjazdy rehabilitacyjne i zakup odpowiedniego sprzętu.
5 lat pod kontrolą
Po operacji mastektomii na skutek raka piersi, każda kobieta profilaktycznie przez 5 lat znajduje się pod kontrolą onkologa. Czasem potrzebna jest też pomoc psychoonkologa.
Rak piersi wciąż jest bardzo niebezpieczny i zbiera żniwo…
Reklama
Kwiaty za wygraną walkę
TCZEW. Niedawno Klubu Amazonek w Tczewie obcodził swoje 15-lecie. Obecnie skupia on 60 kobiet po mastektomii, tych które wygrały pojedynek z nowotworem. Z tej okazji panie bawiły się w Pizzerii Pasibrzuszek.
- 16.07.2008 00:01 (aktualizacja 17.08.2023 14:07)
Napisz komentarz
Komentarze