piątek, 23 maja 2025 04:29
Reklama

Szansa na zdobycie zawodu i ciekawe praktyki

TCZEW. Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie postanowił zachęcić młodzież gimnazjalną do wyboru swojej placówki. Ostatnia sobota nie była wolna dla uczniów i nauczycieli ZSE. Podczas dnia otwartego można było tu zwiedzić wszystkie sale i do woli korzystać z pracowni informatycznych.
Szansa na zdobycie zawodu i ciekawe praktyki
Odbywały się też występy zespołów szkolnych i par tanecznych. Już przed bramą widać było dwóch uczniów zaangażowanych w nietypową promocję. Stali na chodniku, w żółtych, odblaskowych kamizelkach, trzymając w rękach tranasparenty z napisem „ekonomik”. Co jakiś czas, gdy przejeżdżały samochody, podnosili je zachęcająco w górę.
Warto dodać, że ekonomik cieszy się wśród młodzieży powiatu tczewskiego sporą popularnością. W tym roku szkoła ma już kandydatów z gimnazjów w: Gniewie, Pelplinie, Dąbrówce Tcz., Skarszewach, Lignowach Szlacheckich, Lichnowach i Subkowach.

Zdać maturę i zdobyć zawód
W trakcie rozmów nauczyciele zachęcali do nauki na kierunkach: technik ekonomista, t. handlowiec, t. hotelarstwa oraz t. organizacji usług gastronomicznych. Szkoła kieruje też podopiecznych na praktyki w renomowanych hotelach, bankach, instytucjach publicznych oraz trójmiejskich sklepach.
Zauważyliśmy, że gimnazjaliści w swoich wyborach kierują się nie tylko możliwością zdania matury, bardzo ważne jest dla nich uzyskanie konkretnego zawodu. Obecnie byle jaki kierunek studiów nie daje gwarancji zatrudnienia, choć zawsze jest to kosztowna inwestycja w siebie, wymagająca sporo wyrzeczeń.

Licea profilowane - nieudany pomysł
Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast licea profilowane. A takie liceum jest w ofercie ZSE. Podczas dni otwartych ekonomika spotkaliśmy absolwenta liceum profilowanego ZSE, obecnie studenta kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim - Adama Skowronka.
- Jestem tu z moimi dwoma kolegami z liceum profilowanego. To rozwiązanie oceniamy bardzo krytycznie. Liceum profilowane jest hybrydą, która w efekcie ani nie jest technikum, ani zawodówką, ani nawet liceum. Ukończenie takiej szkoły nie daje zawodu. Myślę, że same założenia, na których opierają się te szkoły są błędne. Na szczęście naszej trójce udało się zdać maturę. Za to atmosfera w szkole była super. Mamy stąd mnóstwo wspaniałych wspomnień. Jako całość polecalibyśmy więc gimnazjalistom ZSE.

Gimnazjalistki pod wrażeniem
Adam nie rzuca słów na wiatr - na dzień otwarty przyprowadził swoją siostrą Asię, którą spotkaliśmy, gdy odwiedzała z koleżanką Pauliną pracownię języka rosyjskiego.
- Nauczycielka tłumaczyła nam, że nie musimy się obawiać, że nie miałyśmy wcześniej rosyjskiego i że jest to język podobny do polskiego. Można się go więc szybko nauczyć. Spośród szkół, które odwiedziłam ekonomik zrobił na mnie najlepsze wrażenie. Podoba mi się panująca tu przyjazna atmosfera.
Na szkolnym dziedzińcu odbywały się różnego rodzaju występy. Były pokazy taneczne, występ szkolnego zespołu coutry i inne atrakcje. W holu spotkaliśmy dyrektora ZSE Jerzego Cisewskiego, który osobiście zachęcał gimnazjalistów do swojej szkoły, czuwając oczywiście nad jej dobrą promocją.

Trzy sale po 18 komputerów
Gimnazjaliści i ich starsi koledzy wykorzystali dzień, by w warunkach bezstresowych posurfować w sieci. Pracownie komputerowe były oblegane.
- Mamy trzy pracownie, w każdej znajduje się 18 komputerów – informowała Teresa Wesołowska, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych, która prowadzi pracownię ekonomiczno-informatyczną.
- Od czerwca zaczynamy modernizację jednej z naszych komputerowych pracowni.
Uczniowie dzięki temu sprzętowi uczą się technologii biurowych w oparciu o pakiet MS Office (Word, Excel, Power Point), programy ekonomiczne: Symfonia, Finanse i Księgowość, Kadry i płace, Mała Księgowość Premium oraz Płatnik (aplikacja obsługująca formularze ZUS).

Muli się, ale można słuchać muzyki
Paula Wojciechowska do komputerów podchodzi dość sceptycznie.
- Mogłyby być szybsze. Mój się ciągle „muli”, nie ma napędu CD. Podoba mi się za to, że nauczyciele pozwalają w czasie wykonywania zadań na słuchanie muzyki. Program Benjamin blokuje nam strony o nieodpowiednich treściach. Na początku trochę żałowałam, że wybrałam tę szkołę, ale teraz wiem że przedmioty zawodowe bardzo mi się przydadzą. Gimnazjaliście powiedziałabym, że jeżeli nie oczekuje po szkoły zawodu, a lubi przedmioty bardziej ogólne i ścisłe to powinien wybrać raczej liceum. Wybierając ZSE musi przygotować się na ciężką pracę nad przedmiotami zawodowymi. Trudne jest np. opanowanie rachunkowości.

Decyduje egzamin i świadectwo
O przyjęciu do ZSE danego kandydata decydują punkty uzyskane podczas egzaminu gimnazjalnego oraz wyniki na świadectwie.
● w wyniku egzaminu gimnazjalnego można zdobyć maksymalnie 100 pkt.,
● wyniki 4 przedmiotów na świadectwie z: j. polskiego, matematyki, historii i języka obcego mogą dać max. 76 pkt.,
● uwzględnia się także inne osiągnięcia wymienione w świadectwie ukończenia gimnazjum (max. 24 pkt.),
● ostateczna punktacja w ZSE uzależniona jest od liczby chętnych na dany kierunek,
● terminy składania dokumentów do ZSE: 14.05 – 17.06 br. oraz 20.06 do 24.06 br. (do godz. 12.00).




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Krótkie metraże Davida Lyncha w Tczewie! W repertuarze sześć filmów wybitnego reżysera Zobaczcie, jak wybuchały płomienie ognia, który towarzyszyć będzie fanom kina na całym świecie przez kolejne dekady, w wyjątkowym zestawie sześciu krótkometrażowych filmów Davida Lyncha z początków jego kariery. Szkice pomysłów, które później zachwycą w „Miasteczku Twin Peaks” i „Zagubionej autostradzie” – niepohamowana twórcza odwaga i kreatywność czasów studenckich reżysera. To także pierwsze współprace Lyncha z Pieńkową Damą, Hawkiem czy Harrym Deanem Stantonem. Każdy z filmów jest poprzedzony krótkim wstępem samego reżysera, który w anegdotyczny i typowy dla swojego humorystycznego stylu wypowiedzi sposób, przybliża historie ich powstawania.Zestaw pokazuje również zróżnicowanie artystycznych zainteresowań Lyncha. Znajdziecie tu m.in. poklatkową malarską animację „Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy)”, oniryczną, awangardową adaptację snu w „Alfabecie”, slapstickową komedię o ludzkiej wspólnocie przełamującej bariery językowe w „Kowboju i Francuzie” oraz hołd złożony braciom Lumière w „Złych przeczuciach po złym czynie”. Program:Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze (sześć razy) / Six Man Getting Sick (Six Times) / reż David Lynch / USA / 1967 / 4’ + wstęp reżyseraAlfabet / The Alphabet / reż. David Lynch / USA / 1968 / 4’ + wstęp reżyseraBabcia / The Grandmother / reż. David Lynch / USA / 1970 / 34’ + wstęp reżyseraKaleka I & II / The Amputee I & II / reż. David Lynch / USA / 1973 / 4’ & 5’ + wstęp reżyseraKowboj i Francuz / The Cowboy and the Frenchman / reż. David Lynch / Francja / 1988 / 26’ + wstęp reżyseraZłe przeczucia po złym czynie / Premonitions Following an Evil Deed (Lumière) / reż. David Lynch / Francja / 1995 / 1’ + wstęp reżysera *Tekst kuratorski: Marcin Prymas; Redakcja: Karolina Sienkiewicz  Projekcja Krótkie metraże Davida Lyncha: 1966-1995Całość trwania zestawu + wstępy Davida Lyncha: 93 minuty.25.05.2025r, godz. 16.00Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztukiul. kard. St. Wyszyńskiego 10 w TczewieWstęp wolny! Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.05.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 25.05.2025 18:00
Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama