niedziela, 25 maja 2025 19:45
Reklama

Anioł i demon w jednej osobie...

TCZEW. Tczewianie zostali zaproszeni na wyjątkową wystawę poznańskiego artysty Ludomira Jana Gałdowskiego – „Autoportret – Detale”. Kilkanaście zaprezentowanych prac odsłoniło sekrety twarzy ich autora i nie tylko...
Anioł i demon w jednej osobie...
- Tylko proszę nie myśleć, że jestem narcyzem – bronił się artysta, którego wystawa została ulokowana w niewielkiej sali na poddaszu Centrum Kultury i Sztuki.

Demoniczne oko
Co poznański artysta pokazał tczewskim miłośnikom sztuki? Otóż kilkanaście prac przedstawia... twarz artysty, którą autor świadomie podzielił na części. Nienaturalnie duże, przeskalowane oczy, usta i nos przykuwają uwagę spokojem i realizmem, ale…
- … nabierają one nowego, czysto abstrakcyjnego charakteru – tłumaczył Ludomir Gałdowski. - To wszystko zasługa niewielkich przestrzeni tej wyjątkowej galerii i wycinków twarzy w skali jakiej na co dzień nie mamy okazji oglądać.
Pomysł stworzenia wystawy przedstawiającej własną twarz narodził się w ramach zajęć w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Tam powstały rysunki, obrazy i jedna rzeźba, które  mogą teraz oglądać tczewianie. Większość prac utrzymana jest w ciemnej tonacji, przez co autor chciał nadać im dostojny charakter. Najbardziej tajemniczym i na pewno jednym z większych obrazów na sali jest praca przedstawiająca demoniczne oko, odbite w zwierciadle.
- To pomysł, który pojawił się w 2005 r. wraz z wystawą Anioły i Demony w poznańskim Starym Browarze – opowiada artysta. – Obraz przedstawia również moją twarz lub raczej jej część i uważam, że dobrze kontrastuje z pozostałymi pracami. Chciałem w ten sposób wyrazić, że w każdym człowieku oprócz Anioła drzemie też Demon. Chyba również we mnie (śmiech).

Przepis na… rzeźbę
Wyjątkową i wartą poświęcenia uwagi jest rzeźba przedstawiająca profile artysty. Ludomir Gałdowski do stworzenia pracy użył materiału, który często służył mu w codziennej pracy zawodowej.
- Do tej przestrzennej figury użyłem styropianu. W sumie to bardzo praktyczne, bo cała rzeźba jest przez to bardzo lekka (śmiech). Wykonanie twarzy polegało na nakładaniu warstw tynku. Trzeba to robić bardzo precyzyjnie i nie wolno czekać, aż podkład stwardnieje. Efekt mogą państwo ocenić sami.
Oprócz prac pokazujących twarz artysty w galerii znajduje się kilka rysunków przedstawiających przyrodę. Prace te cechuje również duży poziom abstrakcji. Twórca pokazuje nam powalony pień drzewa, ale w tej samej pracy dostrzega wielki wodospad. To zasługa techniki jaką posługuje się artysta. Do stworzenia swoich obrazów Ludomir Gałdowski używa sprzętu, który ułatwia mu odkrycie detali ukrytych m.in. w przyrodzie. Na co dzień korzysta z komputera oraz aparatu fotograficznego.

W pogoni za doskonałością
Ludomir Jan Gałdowski po raz pierwszy zaprezentował swoje prace tczewskiej publiczności. Artysta (ur. 1948 r. w Poznaniu) już jako nastolatek odnosił sukcesy wygrywając ogólnopolskie konkursy malarskie. Jak sam twierdzi, zawodowe życie ukształtowało charakter i sposób wykonywania jego prac. Swoje umiejętności doskonali po dziś dzień. W latach 1972 – 80 był zatrudniony w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu na stanowisku plastyka. Tam też pełnił funkcję prezesa Klubu Plastyka Amatora. Od 1980 r. prowadził własną działalność; zajmował się pracami konserwatorsko – renowacyjnymi, m.in. w obiektach sakralnych. Dzisiaj przekazuje swoje doświadczenie uczniom Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych w Poznaniu, samemu kończąc edukację na ASP w Poznaniu. Jego prace w Centrum Kultury i Sztuki będzie można oglądać do 23 maja br.

 „Tczew – miasto nad Wisłą”
W dniach 8 – 9 maja br. odbył się III Plener Plastyczny Młodzieży “Tczew – miasto nad Wisłą” organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki. Po raz pierwszy przyjął on formę konkursu. Podczas imprezy odbyły się warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez Ludomira Jana Gałdowskiego. Ich tematem był maszkaron, czyli rzeźbiarski detal architektoniczny w formie ludzkiej, zwierzęcej lub fantazyjnej głowy. Często o groteskowych rysach i fantazyjnej fryzurze.
9 maja odbył się wernisaż wystawy poplenerowej. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, natomiast twórcy najlepszych prac - pamiątkowe nagrody. Główną nagrodę w konkursie otrzymała Joanna Laskowska.
- Bardzo się cieszę z tej wygranej, bo to pierwszy taki konkurs zorganizowany w ramach pleneru plastycznego – powiedziała nam zadowolona zwyciężczyni. – Nasze wszystkie prace były bardzo kolorowe, bo chyba chcielibyśmy, aby nasze miasto tak wyglądało.
Wyróżnienia otrzymały trzy inne dziewczyny: Elżbieta Czyżewska, Katarzyna Koffka oraz Anna Kuchta. W plenerze wzięło udział 15 osób – byli to uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Ruszają zapisy na zawody biegowe dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym! Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji zaprasza dzieci i młodzież na Biegowy Puchar im. Kazimierza Zimnego, urodzonego w Tczewie wybitnego polskiego lekkoatlety, medalisty letnich Igrzysk Olimpijskich w biegu na 5000 metrów. Zawody zaliczane są do cyklu biegów dla dzieci i młodzieży Puchar Pomorza. To doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pokonać własne ograniczenia i poczuć prawdziwą sportową atmosferę!Zawody odbędą się 7 czerwiec br. na Stadionie Miejskim im. Alfonsa Guzińskiego (ul. Bałdowska 11, Tczew)Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Będą rozgrywane w grupach wiekowych od 5 do 18 lat na 200 m, 400 m i 800 m (biegi majtka, marynarza, admirała, chorążego itd.).Zawody są otwarte dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie! Nie liczy się tylko wynik – liczy się dobra zabawa, sportowa rywalizacja i wspólne przeżywanie emocji! Organizator przewiduje medale pamiątkowe dla wszystkich biegaczy!Zapisać można się online do 5.06.2025: https://elektronicznezapisy.pl/event/12790.htmlb) lub w biurze zawodów 7.06.2025 od godz. 8.00 do 15 minut przed każdą wyznaczoną godziną startu danej kategorii wiekowej.Przypominamy, że wymagane jest, aby zawodnicy do 13-tego roku życia pojawili się na zawodach z rodzicem bądź opiekunem prawnym.Niepełnoletni zawodnicy powyżej 13-tu lat, którzy nie mogą pojawić się z opiekunem, powinni dostarczyć do biura zawodów kartę zgłoszeniową podpisaną przez rodzica bądź opiekuna prawnego (karta dostępna na stronie https://elektronicznezapisy.pl/event/12790/clients.html po zakończeniu rejestracji). Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.06.2025 08:00 – Data zakończenia wydarzenia: 07.06.2025 13:30
Reklama