niedziela, 22 grudnia 2024 22:16
Reklama
Reklama

Czy w budynku czteropiętrowym powinna być winda

PORADY PRAWNIKA. - Czy budynek mieszkalny, czteropiętrowy (posiadający pięć kondygnacji) powinien posiadać windę?
Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynki o wysokości 5 kondygnacji i wyższe powinny być wyposażone w dźwigi osobowe (windy).

Na pytania Czytelników odpowiada mgr prawa Roman Małecki, prowadzący w Tczewie Biuro Prawne.
Ustawodawca nakłada obowiązek wyposażenia w dźwigi budynków średniowysokich i wyższych; dotyczy to zarówno budynków użyteczności publicznej, mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego  (z wyłączeniem budynku koszarowego), jak i innych budynków, w których co najmniej jedna kondygnacja z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt więcej niż 50 osób znajduje się powyżej 12 m ponad poziomem terenu, a także dwukondygnacyjnych i wyższych budynków opieki zdrowotnej oraz opieki społecznej. W wyposażonych w dźwigi budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, należy zapewnić dostęp i dojazd na wszystkie kondygnacje użytkowe osobom niepełnosprawnym. Ponadto również w nowo wznoszonym niskim budynku zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, nie wymagającym wyposażenia w dźwigi, należy zainstalować urządzenia techniczne, zapewniające  osobom niepełnosprawnym dostęp na kondygnacje z pomieszczeniami użytkowymi, z których muszą one korzystać.
Dopuszcza się jednak niewyposażenie w dźwigi budynku o wysokości 5 kondygnacji, jeżeli wszystkie pomieszczenia na ostatniej kondygnacji są częścią mieszkań dwupoziomowych.
Z kolei przy adaptacji na cele użytkowe poddasza usytuowanego bezpośrednio nad 4 kondygnacją, nie jest konieczne wyposażenie takiego budynku w dźwig, jeżeli został on wzniesiony przed 1 kwietnia 1995 r., a poziom podłogi tego poddasza znajduje się nie wyżej niż 12,5 m od poziomu terenu.
Pamiętać należy, że w budynku mieszkalnym, wielorodzinnym niewyposażonym w dźwigi należy zapewnić możliwość wykonania pochylni lub zainstalowania odpowiednich urządzeń technicznych, umożliwiających dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na parterze.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dziennik Ustaw z dn. 15 czerwca 2002 r. Nr 75 poz. 690).

Jak przesłać pytanie?
Aby uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące kwestii prawnych prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji - [email protected] lub o zadawanie pytań na stronie internetowej: www.forumprawne.tcz.pl. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, publikując niektóre z nich na łamach „Gazety Tczewskiej”.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Violetta 08.07.2022 01:27
Instalacja windyw bloku mieszkalnymbez zgody miejszosci lokatorow

NERWICA NATRĘCTW. Zaproszenie na zwariowaną komedię w gwiazdorskiej obsadzie m.in. Artur Barciś Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o tym, co może się wydarzyć, kiedy pacjenci gabinetu psychiatrycznego zaczną leczyć się nawzajem. Zapraszamy na niezwykłą komedię Teatru Gudejko, który stoi za takimi przebojami jak „Goło i wesoło”, „Między łóżkami” i „Berek, czyli upiór w moherze”.W poczekalni u genialnego psychiatry zawsze jest ciekawie. Jego pacjenci to osoby zmagające się z takimi problemami jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), przeliczanie wszystkiego (arytmomania), strach przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie każdego zdania (palilalia), niemożność stanięcia na linii czy tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa bardzo zabawnie.A co może się wydarzyć, kiedy z powodu absencji lekarza pacjenci zaczynają leczyć się sami? Odpowiedź poznają Państwo w trakcie tego komicznego spektaklu! Obsada:Karolina SawkaJowita BudnikKatarzyna Herman / Katarzyna AnkudowiczArtur Barciś / Maciej WierzbickiZdzisław WardejnKamil Kula / Damian KulecBilety: https://adria-art.pl/repertuar/6/teatr-nerwica-natrectw Komedia „Nerwica Natręctw” 11.01.2025, godz. 16.00 i 18.30 Ul. Kard. St. WyszyńskiegoCentrum Kultury i Sztuki w TczewieUWAGA! Spektakl od 18. roku życia! Agencja Adria ArtData rozpoczęcia wydarzenia: 11.01.2025 16:00 – Data zakończenia wydarzenia: 11.01.2025 21:00
Kabaret Ani Mru-Mru - grafika www NOWY TERMIN ZMIANA TERMINU KABARET ANI MRU-MRU w premierowym programie „Mniej więcej” . Przekazujemy komunikat od Organizatora występu Kabaretu Ani Mru Mru – Scena Studio Jacek Pawlewski:W związku z chorobą w rodzinie jednego z członków Kabaretu, występ planowany na 26 października 2024r. zostaje przeniesiony na inny termin – 19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00 Wszystkie zakupione bilety zachowują ważność. W przypadku, gdyby nowy termin Państwu nie odpowiada - bilety można zwrócić. ZWROT BILETÓW:Osoby, które zakupiły bilety online przez system sprzedaży Interticket.pl otrzymają zwrot środków na konto bankowe. Wymagany jest kontakt /e-mail/ z interticket.plosoby, które zakupiły bilety w Kasie CKiS - zapraszamy do kasy po zwrot środków finansowych.osoby, które zakupiły bilety przez inne systemy sprzedaży – biletyna.pl, kupbilecik.pl – prosimy o kontakt e -mail z tymi bileteriamiPrzepraszamy za utrudnienia! ***Historia kabaretu ANI MRU-MRU nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek.Kabaret ANI MRU-MRU wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! W nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których długo nie zobaczycie w telewizji!\\  Nowy termin Kabaretu Ani Mru-Mru19 stycznia 2025r /niedziela/ godz. 17.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.01.2025 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 19.01.2025 22:00
Reklama
Reklama