Obok niepublicznych szkół średnich i policealnych dla dorosłych, są tu gimnazja: dla dorosłych i z oddziałami przysposabiającymi do pracy.
Trudna młodzież
- Obecnie mamy 5 klas i 115 uczniów - w Gimnazjum z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy – mówi Monika Przybyła, pedagog. – Trafia tutaj młodzież od 15 roku życia, która skończyła szkołę podstawową, a nie daje sobie rady – z różnych powodów – w publicznych gimnazjach. W większości są kierowani do nas przez pedagogów szkolnych, ale zdarza się, że decydują o tym rodzice. Natomiast do Gimnazjum dla Dorosłych uczęszcza 75 osób.
Jak się w szkole podkreśla, tej młodzieży nie można pozostawić samej sobie. Mimo że trafiają tu młodzi ludzie z różnymi problemami. Trzeba ich nie tylko edukować, ale i starać się wychowywać, by mogła prawidłowo funkcjonować.
Integracja międzyśrodowiskowa
- Na co dzień młodzież uczy się i odbywa praktyki, w szkole i w firmach – dodaje Krzysztof Myjkowski. - Nie mniej ważnym działaniem są różne formy artystyczne. To daje młodzieży satysfakcję i poczucie dowartościowania.
Uczniowie prezentują się nie tylko we własnej szkole, ale i wychodzą poza placówkę. Brali udział choćby w Przeglądzie Twórczości Teatralnej „Życie to teatr”, czy festynie „Tacy sami”, podczas Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej.
Reklama
Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka” w Tczewie - nie tylko kształci
TCZEW. Ostatnio dużo miejsca poświęcamy szkołom. Warto więc wspomnieć o Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka” w Tczewie. Placówka ta istnieje od 2001 r. Dyrektorem jej jest Maria Wasiewicz-Galińska.
- 05.11.2009 00:00 (aktualizacja 06.08.2023 12:15)

Reklama